ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bluetooth bms
Autor Wiadomość
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 22 Wrz, 2017   

piwko7, szczerze wątpię, że jest to BMS aktywny w pełnym rozumieniu. Najprawdopodobniej maj friendom chodzi o to, że balansuje do dowolnie ustawionego poziomu napięcia. A to mimo wszystko jest spora zaleta, szczególnie dla wszelkich miłośników ładowania do niższych napięć.

O awaryjność bym się nie martwił. Zwykłe BMSy też są podobnie skomplikowane, natomiast ich wadą jest to że psują się po cichu... że coś jest nie tak, dowiadujesz się jak Ci już bateria padnie. W tym BMS masz szansę szybciej zauważyć, że coś źle się dzieje.

No i w taki BMS powinni wyposażyć się posiadacze akumulatorów lipo, bo chyba nie ma na rynku BMSów z poziomem odcięcia dostosowanym do tego typu baterii.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 22 Wrz, 2017   

Przeciez to pasywny. Kiedys mialem aktywny, chyba jedyny w polsce ale byl bardzo pradozerny. Bardziej niz pasywne zarl prad i trzeba go specjalnym wylacznikiem odlaczac bo inaczej caly czas pracuje. Jak w sumie ktos by chcial tego Bluetooth nowke to moge odsprzedac. Bo ja zaczne to skladac dopiero na wiosne to bym se nowego zdazyl zamowic
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 23 Wrz, 2017   

Zamówiłem. 🙂
 
 
Banan 
początkujący



Wiek: 35
Dołączył: 18 Wrz 2017
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Aktywny nie jest na 100%.
Balansery aktywne mają elementy magnetyczne i wymagają dużo więcej elementów elektronicznych dookoła. W uproszczeniu BMS aktywne działają na zasadzie doładowywania słabszych baterii z tych mocniejszych. Generalnie na płytce PCB jest kilka/kilkanaście przetwornic DC/DC. Zaletą jest większa sprawność, energię "przelewa się" między bateriami zamiast wytracać.
Gdyby to był aktywny BMS to:
- wymiary byłby minimum 2x większe.
- widać by było elementy magnetyczne
- cena sięgałaby minimum 200$-300$

BMS jest prawdopodobnie na układzie Texas Instruments lub Linear Technology plus mikrokontroler do ustawiania balansera i moduł bleutooth. Takie gotowe kontrolery są całkiem fajne bo posiadają zazwyczaj monitor napięć każdej celi, pomiary temperatury, blok zabezpieczeń itp. Są też nieźle konfigurowalne, a nie ustawiane na sztywno.

Cena również wydaje się atrakcyjna opracowanie czegoś takiego samemu wyniosłoby pewnie 400-500 zł przy kilku sztukach, nie licząc roboczo godzin.

Wiecie jak on działa gdyby do 13s podłączyć 12 baterii?
Czekam również na opinie i wrażania bo cena całkiem kusi.
 
 
sbom 
początkujący


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 36
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Pią 20 Paź, 2017   

Może już ktoś przetestował ?
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 01 Gru, 2017   

Bms przyszedł po 2 miesiącach :grin: pierwszy problem jaki napotkałem to brak przewodów zasilania. Są dziury gdzie można przymocować przewody. Teraz pytanie, czy zastosowanie złącz oczkowych będzie ok? W sensie na przewodzie zacisniete złącze, dodatkowo podlutowane i skręcone na śruby. Prąd max 45A. Czym się kierować? Jaka powinna być grubość oczek? Może jest jakiś patent jak to zamocować? Dziękuję!


IMG_20171201_201743.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 231 raz(y) 5,71 MB

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Gru, 2017   

Według mnie, to są duże dziury do lutowania grubych przewodów.
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pią 01 Gru, 2017   

Lutować.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 01 Gru, 2017   

Jak się lutuje w otworze?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Gru, 2017   

Wsadzasz druta i lutujesz :)
Linkę rozkładasz na boki. a druta w dowolną stronę.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 02 Gru, 2017   

W starym bmsie widzialem, że po lutowaniu byla nałożona taka masa która izolowala całe połączenie. Jak to się nazuwa?
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Sob 02 Gru, 2017   

Wojtas82 napisał/a:
W starym bmsie widzialem, że po lutowaniu byla nałożona taka masa która izolowala całe połączenie. Jak to się nazuwa?

Ta masa to silikon, stosowany głównie w celu unieruchomienia kabelków, złącz i innych ruchomych elementów.
Kabel do dziury w BMSie lutujesz z obu stron, przed przulutowaniem trzeba go odpowiednio wygiąć, żeby się do niczego nie zwierał i nie musisz go zalewać.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

Wojtas82 napisał/a:
Bms przyszedł po 2 miesiącach :grin: pierwszy problem jaki napotkałem to brak przewodów zasilania. Są dziury gdzie można przymocować przewody. Teraz pytanie, czy zastosowanie złącz oczkowych będzie ok? W sensie na przewodzie zacisniete złącze, dodatkowo podlutowane i skręcone na śruby. Prąd max 45A. Czym się kierować? Jaka powinna być grubość oczek? Może jest jakiś patent jak to zamocować? Dziękuję!
Obrazek


Mozesz mi powiedziec jak jest z tym bms jesli chodzi o BT i ten port USB.
Ma aukcji pokazują na pierwszym zdjęciu dwa te wymienione moduły.
Chodzi o ideowe pokazanie co zawiera czy faktycznie BT i USB są w postaci osobnych płytek do podłączenia ?
 
 
Rugorlos27 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 156
Skąd: Sandomierz(okolice)
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

Ciekawe jaka jest dokładność pomiaru w tych BMSach.
Testowałeś już?
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

Juz rozkminiłem. Jest to gniazdo UART pod ktore podłącza sie BT albo moduł do PC
Tylko teraz czy ktos wie czy pod ten BMS 13S mozna podłączyc baterie o mniejszej ilosci ogniw szeregowo ?
Przymierzam sie do zakupu 20S ale nie wiem czy sie koncepcja nie zmieni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group