ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa własnego sterownika - opcja BASIC
Autor Wiadomość
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   Zaginiony w akcji czujnik z płytki MMU na 3 małych kabelkach

Tsport napisał/a:
Kordian,

Wracając do naszej rozmowy to te 3 cieniutkie kabelki przymocowane do czegoś na osi silnika to może być czujnik tensometryczny do pomiaru sił na osi. To pewnie pełni rolę PAS. To raczej nie jest czujnik temperatury tak jak rozmawialiśmy.


Dzięki za informację.

No właśnie mnie to trochę zdziwiło jak w czasie rozmowy telefonicznej powiedziałeś rower że nie ma ani czujnika PASS ani manetki .. więc zastanawiałem się skąd ten sterownik wie ile tego wspomagania ma być. Na LCD można nastawić "progi wspomagania (1,2,3) ale przecież sterownik nie może takiej informacji czerpać z silnika bo jak byś jechał z górki to by jeszcze przyspieszał :)
Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
Myślę że gdzieś musi być manetka albo czujnik PASS.

A może dasz radę odszukać ten czujnik z silnika ?
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   Widmo

mrgiver napisał/a:
Kordian napisał/a:
Co do harmonicznych to odkryłem wczoraj w oscyloskopie funkcje matematyczne i jest tam FFT czyli będę mógł zobaczyć widmo sygnału !


Uwaga spoiler.
Będzie 1 harm, 5, 7 , 11,13, itd ... w prądach fazowych, w prądzie baterii składowa stała, 6 harmoniczna, 12 , itd.
Parzystych prawie wcale, 3, 9, prawie wcale.

FFT dobra rzecz. Choć zbieranie próbek musi zająć trochę czasu, żeby widmo rozsądnie wyglądało.

I nie jestem pewien, czy czasem zależność strat nie zależy od częstotliwości w kwadracie. Nie ma czasu poszukać.


No ładnie :) Tylko jak ja mam ten sygnał "złapać na sondach" ? Mam 4 kanały ale gdzie te sondy podłączyć abym mógł zobaczyć "całość" i chyba by trzeba te widma dla faz nałożyć ...
Ostatnio zmieniony przez Kordian Pon 30 Paź, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   Re: blok bocznikowy

Kordian napisał/a:

Chyba raczej nie mierzą BMF.

Ciekawe co oni z tego mierzą ?
.


Prund.

To przecież prąd sumayczny, który płynie przez bocznik. Uśrednij sobie ten przebieg, podziel przez rezystancję bocznika i porównaj ze wskazaniami amperomierza, wpiętego między baterię i sterownik. Przy obciążeniu powinno się w miarę pokrywać.

Porównaj .
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   Re: blok bocznikowy

mrgiver napisał/a:
Kordian napisał/a:

Chyba raczej nie mierzą BMF.

Ciekawe co oni z tego mierzą ?
.


Prund.

To przecież prąd sumayczny, który płynie przez bocznik. Uśrednij sobie ten przebieg, podziel przez rezystancję bocznika i porównaj ze wskazaniami amperomierza, wpiętego między baterię i sterownik. Przy obciążeniu powinno się w miarę pokrywać.


No tak, tylko do uśredniania to chyba by dali kondensator po drodze aby nie było takiego przebiegu zmiennego tylko "stałe napięcie" na wejściu ADC bo wtedy mamy jakiś wiarygodny chwilowy pomiar.
A jak widać na wykresie przebieg jest szybkozmienny :)

Skoro nie dali takiego kondensatora to po coś im ten przebieg był potrzebny.
Powtórzę pomiary z 2 płytkami.

Zawsze mogę dodać kondensator do swojego ADC i po sprawie.
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   freescale

Przez ostatni dwa dni korci mnie aby połączyć te 2 płytki (tor zasilania z HIP i MOSFETy oraz MMU) i tak je zostawić :)
Dodatkowo wykorzystać pozostawione piny programowania mikrokontrolera MC68HC908MR32.

Wtedy to już by było coś.

Wgrać swój firmware do starego PCB i nie podłączać arduino.
Trzeba by tylko się nauczyć freescale i poznać architekturę MC68HC9.
Mam nadzieję że nie poprzepalali jakiś FUSEbitów.
W takiej sytuacji nie zostawili by chyba goldpinów do programowania.
Na razie nie wiem jak to sprawdzić.
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   

Z tym uśrednianiem to mi bardziej chodziło o to, żeby w programie (oscyloskopie) wyznaczyć wartość średnią z przebiegu takiego, jaki jest. No i porównać z amperomierzem.

Brak jakiegoś dodatkowego filtrowania nie musi byc wadą, może było im to było potrzebne do sensownego pomiaru prądu ( tu część z fajnej serii o tym), a może też do tego, żeby kontrolować odzysk energii. Kto wiem.

Ten procesor nie jest jakiś egzotyczny, a przynajmniej jest do niego dokumentacja i powinien opis programowania. Ja łudziłem się, że w tych zwykłych chińskich też coś będzie "normalnego", ale trafiały mi się same "wynalazki". Choć nie powiem, całkiem sensowne.
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Pon 30 Paź, 2017   Hello world

mrgiver napisał/a:
Z tym uśrednianiem to mi bardziej chodziło o to, żeby w programie (oscyloskopie) wyznaczyć wartość średnią z przebiegu takiego, jaki jest. No i porównać z amperomierzem.

Brak jakiegoś dodatkowego filtrowania nie musi byc wadą, może było im to było potrzebne do sensownego pomiaru prądu ( tu część z fajnej serii o tym), a może też do tego, żeby kontrolować odzysk energii. Kto wiem.

Ten procesor nie jest jakiś egzotyczny, a przynajmniej jest do niego dokumentacja i powinien opis programowania. Ja łudziłem się, że w tych zwykłych chińskich też coś będzie "normalnego", ale trafiały mi się same "wynalazki". Choć nie powiem, całkiem sensowne.


Ta płytka już mnie nauczyła, że jak już coś jest albo nie to "po coś konkretnie".
Może też chodzi o to że lepiej mieć w nadmiarze i z tego co pamiętam to ADC też uśredniać może i to tak "na boku" więc dla MC to jest żaden problem.
Szukam informacji na temat tego MC .. i jak tam się do niego dostać z "hello world" :)



Errata:
Jednak zrezygnuję z tego pomysłu programowania MC na płytce MMU. Pomysł może ciekawy ale wolę jednak poświęć czas na coś "nowszego". No chyba że by się znalazł ktoś kto ma programator lub wie jak tam wgrać swój program.

sterownik-sparta-ion-zlacze-mc.jpg
złącze programowania MC
Pobierz Plik ściągnięto 549 raz(y) 84,96 KB

 
 
pietrek345 
początkujący


Dołączył: 08 Sie 2018
Posty: 3
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Nie 12 Sie, 2018   

Witam wszystkich serdecznie :wink:

Posiłkując się tym tematem na forum udało mi się "uruchomić" silnik. Niestety z marnym skutkiem.
Płytkę z elektroniką na której znajdowały się tranzystory i układ HIP zostawiłem, MMU wypiąłem całkowicie.
Zamysł mam taki, aby arduino pro mini (w finalnej wersji umieszczone w silniku) sterowało pracą silnika.
W necie natrafiłem na ciekawy projekt z silnikiem bldc wyciągniętego ze starego cd-romu
https://simple-circuit.com/arduino-cd-rom-brushless-motor-control
Pełen optymizmu wziąłem się do roboty :)
Filmik z pracą silnika w załączniku.
Niestety nie wiem co jest przyczyną że silnik pracuje głośno. Po zmniejszeniu obrotów pobiera znacznie więcej prądu i niesamowicie głośno chodzi.
Może się znajdzie ktoś na forum aby udoskonalił/napisał od nowa soft? Chętnie zają bym się zaprojektowaniem płytki tak aby tylko powpinać oryginalne wtyczki i zalutować czujniki hella, ewentualnie dodać czujnik temperatury, aby to wszystko zabezpieczyć.

TRIM_20180811_153844 (1).avi
Pobierz Plik ściągnięto 374 raz(y) 2 MB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group