ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Tak sie zastanawiam Ołów kontra Li-ion
Autor Wiadomość
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   Tak sie zastanawiam Ołów kontra Li-ion

Witam,

To ciekawe
http://www.allegro.pl/ite...3510i_5510.html
Akumulator Li-ion 3,6V 1,6Ah 38g 4,99zł.
Biorę 40sztuk i mam 14,40V 16Ah 1,5kg i 144zł.

teraz ołów:
http://www.allegro.pl/ite...cja_f_vat_.html
Akumulator 12V 17Ah 6,1kg 70zł

Mamy prawie jednakowe źródła zasilania do roweru
jedno lekkie 1,5kg za 144zł
drugie tańsze za 70zl ale 4razy cięższe....

co myślicie?

Wiesiek

PS....a może sie szarpnac i kupic 6kg Li-ion i mamy 64Ah 14,4V :) ) za 576zł...zaleta, mniej obciażone prądowo...a przy wiekszym cyklu ładowania w stosunku do ołowianych...cena 576 zł ( a sadzę ze przy tej ilosci do negocjacji..może 500 zł....to cena warta rozważenia...a jaki zasieg naszego roweru....super sprawa:))
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   Li-ion a ołów

Zastanawiam sie, nie wiem, jakim pradem mozna max te akumulatory obciażac....załóżmy że 2C...czyli jak ma 1,6Ah to mamy ok 3A ciagłego pradu...ja mam silnik 750W na 24V, to max ciagły prąd będzie ok 30A
więc potrzebuję 10 równolegle właczonych bateri po 7 w gałezi..razem 70 sztuk. Otrzymam baterie akumulatorów 25,2V / 16Ah 2,7kg 350zł.
Nie tak źle :) )
No chyba, ze moje założenia kiepskie....

Wiesiek

PS. ma ktoś schemat ładowarki do Li-ion?...chyba trzeba zbudowac dokładna ładowarke , aby nie przekroczy max napiecia ?
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Witam
Ja niewierze w pojemniść tych aku do nokii, miałem taką i po 3 miesiącach śmietnik. Jak byś kupił orginalną "NOKIA" to bym się zgodził. Ponieważ mam telefonik już dwa lata i bateria trzyma jak nowa.
Ale te tanie chiński nadają się na dwa trzy miesiące.
Druga sprawa będziesz lutował do każdej jednej kabelki żeby je połaczyć ?? Do 70 sztuk ??
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Kupiłem kiedys baterię do noki 1600 - tak było na naklejce ale na ogniwie pod plastikową obudową już tylko 1200. Moze kup jedną i sprawdz :)
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Ciekawa cena baterii. Ale ich jakosc? Zawsze mozna sprawdzic:)
Kazda baterie trzeba by rozebrac i wydłubać elektronikę - gdyż zabezpiecza ona przed duzym pradem wyładowania oraz przed spadkiem napiecia ponizej progu.
Lepiej by było kupic baterie typu 5000mah - wtedy bedzie ich kilka razy mniej - i moze mniej problemow. Rozrzut na pewno jest, a przy 100 ogniwach duza szansa ze ktores padnie
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

a co będzie jak na 70szt padnie ci 5 i znajdz te padnięte :twisted:
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Arbiter napisał/a:
Ciekawa cena baterii. Ale ich jakosc? Zawsze mozna sprawdzic:)
Kazda baterie trzeba by rozebrac i wydłubać elektronikę - gdyż zabezpiecza ona przed duzym pradem wyładowania oraz przed spadkiem napiecia ponizej progu.


jak wydlubiesz elekronike to nie bedzie trzymac nawet 3 miesiace a tydzien góra, litowe to nie kwasowe sa zajebiscie wrazliwe na zle wyladowanie lub ladowanie po to panowie PROFESOROWIE (od ktorych niektórzy chca byc mądrzejsi) wsadzili tam te elektronike. :) Ale pewnie jak zwykle znowu myslisz ze herezje wypisuje i bedziesz musial sie przekonac doswiadczalnie :) wywalajac 150 zl na partie akumulatorów :) ktore ulegna zniszczeniu po kilku dniach. Dodam jeszcze ze przeciazony akumulator litowy wybucha jak granat wiec miej to na uwadze jezeli chcesz miec wszystkie konczyny i oczy. Po to tez jest miedzy inymi ta elektronika zeby komus na rowerze elektrycznym nie wyrwalo jajec :) jak zrobi zwarcie, zreszta jak by zrobic zwarcien a baterii 14V 16Ah ktora siem a pod pupa to juz lekarz nie pomoze :) zgion na miejscu przez rozczłonkowanie.

Grzegorz muszesie z Toba zgodzic te ogniwa chinskie to sa gowno warte do telefonów, wogle teraz to sie tak wycfanili ze specjalnie robia np ogniwa do laptopa o skróconej zywotnosci (gorsze materialy, gorsze wykonanie) po to aby sie sprzedawaly lepiej, jako przyklad tu podam pierwsze laptopy na ogniwach litowych np P150 czy P200 z 1996 roku, baterie litowe tych maszynek dzialaja do dzis podczas gdy baterie nowszych laptopów padaja po max 2 latach. Dzis ogniwa litowe maja 1000 cykli ale tylko na papierze.... bo prawie wszedzie robia syf. Co innego ja kby kupic LiCrF albo Li Ion przemysłowe an ie konsumenckie.

co do ladowatki to polecam uklady Maxima, mozna zamowic darmowe próbki, ja np ostatnio zamowilem z Texas Instruments próbki scalaków za ktore musialbym zaplacic ok 150 zl a tak mam za darmo, mozna i zamawiac próbki drogich scalaków tak ze jak by chciec je kupic to trzebaby wydac ze 1000 USD. Oczywiscie firmy te nie dawno odblokowaly wysylke na polske bo byla za blokowana poniewaz durni myslalcy na 10cm przed siebie polacy zamawiali to masowo na handel tworzac po 20 kont do zamawiania próbek i tak zniszczyli zycie wielu elektronikom konstruktorom. Zero spolecznego myslenia.
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Najlepszym wyjściem było by dać zwykłe aku z samochodu.
Łatwo dostać używane, jak zrobisz wzarcie to wyjarasz wszystko oprucz aku, mają jedną wade są duą i ciężkie. jak by nie wymiary to bym zamontował w hulajnodze. Ale gdzie ja upcham 4aku ?
Więc pozostają nam żelowe. Narazie innego zasilania nie biore pod uwage.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Tak te dobre aku samochodowe... Jest jeszcze jedna zaleta cała instalacja w samochdodzie dziala na 12 v, wiec aku tez sa na 12v i z jednego samochodu mozna wyjac : silnik(oczywiście elektryczny), aku i wiele innych rzeczy.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Cze, 2006   

Aku samochodowe się nie nadają. Nie są lepsze od żeli, a są bardziej niebezpieczne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group