ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Silnik 180W/24V - da sie cos przyspieszyc ?:)
Autor Wiadomość
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Czw 22 Lip, 2010   Silnik 180W/24V - da sie cos przyspieszyc ?:)

Witam

Zbieram moje pytania w kupę w jeden wątek. Poniżej link do zdjec z silniczkiem 180W/24V, ktory kreci sie w moim rowerze. Wyjęte z chinskiego rowerka, bateria wazy z 9kg, montuję ją na bagazniku i wio - 40km z predkoscia 18-19km/h po plaskim.

http://mag.piekielko.pl/rower_elektryczny/silnik/


Mam wiele pytan ale najwazniejsze to:
1. jak zwiekszyc predkosc
2. jakie baterie zeby przejechac tylko 15km

Ad1

Czy do takiego silnika moga zadzialac pomysly z przepinaniem uzwojen trojkat/gwiazda? nie mam na razie pojecia jak to robic :)

Tam na jednym zdjeciu widać sterownik - 16 + 1A, czyli nie wiem czy przewoltowanie na 36V jest mozliwe bez sfajszenia go.

Kazdy pomysl dobry zanim pozostanie ostateczne kupowanie czegos szybszego :)

.....
Pawel
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Lip, 2010   

Jeśli teraz jest w gwiazdę, a przepniesz w trójkąt, to będzie szybciej, ale chyba trzeba powalczyć z innymi kątami hallotronów. Jak już pisałem, gdzieś na forum jest opis takiej przeróbki.
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Wto 27 Lip, 2010   

już miałem pytać co to za kabelki mam dodatkowe w sterowniku, chodzi mi o oznaczone jako 1 i 2:

http://mag.piekielko.pl/r...ownik_kable.jpg

Dla testu rozpiąłem złącze 2 i bingo!! Jak bez obciążenia miałem 21km/h (z obciążeniem 19km/h), tak po rozpięciu mam 32km/h! Ciekawe ile to jest z obciążeniem, szkoda że już 2 dzień pora deszczowa, bo od razu bym sprawdził :)

Chyba problem przepinania gwiazda-trójkąt został przypadkiem rozwiązany :)
 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 28 Lip, 2010   

hungalabunga napisał/a:
Chyba problem przepinania gwiazda-trójkąt został przypadkiem rozwiązany :)


Nie sądzę, przepinanie odbywa się w silniku - ile w sumie przewodów dochodzi do Twojego silnika?
_________________
erower 2 x 5kW Lipo 100V/15Ah 100A 80km/h www.7h7.pl www.sigmaev.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Lip, 2010   

To co rozpiąłeś mam również w swoim kontrolerze w rowerku na żółtych kołach. Czasami są takie złączki wykorzystywane do dodatkowego "powera" w czasie jazdy, albo jako przełącznik jazda ekonomiczna/full. U mnie jechałem 21 km/h a po rozpięciu ponad 26 km/h pod obciążeniem. Ale to jeszcze nie to. Zmiana trójkat - gwiazda da lepsze efekty.
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Śro 28 Lip, 2010   

7h7: jest jedna złączka 5-kabelków (cieńszych) oraz 3 kable grube łączone pojedynczo. Na zdjęciu które zamiescilem pod linkiem powyżej to jest odpowiednio złącze 6 i 7 (przy czym za tymi trzeba kablami dorobiłem wtyczkę taką jak do kompa, żeby łatwiej rozpinać jednym ruchem te trzy kable)

zeeltom: cieszyłbym sie nawet jakby bylo 25km/h. Na razie trzeci dzien z rzędu pada wiec nie ma jak nawet przed blok wyjść sprawdzic... O ile mogą byc lepsze efekty jesli to nie jest przepięcie trójkat-gwiazda? Ja tu widze skok z 21 aż na 32km/h... Tu jest przekładnia planetarna, nei wiem ile wytrzymają te plastikowe trybiki.

Orginalnie sterownik z kablami byl zamkniety w plastikowej obudowie ramy roweru, kierujący nie mial dojścia do wtyczki i nie miał pojęcia o tym, że może jakoś przyspieszyć jazdę.

Aha, stacyjka ma jeszcze jedno przelaczenie, ktore na rysuneczku kolo kluczyka wyglada jak światlo, trzeci kabel od stacyjki był odcięty ale muszę to sprawdzic miernikiem.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Lip, 2010   

Stacyjka ma dwa położenia, czasami się używa drugiego do włącznia świateł. Tak mam w jednym z rowerków. Tam nie ma przełącznika trójkąt gwiazda, tylko jest jakieś ograniczenie napięcia podawanego z manetki. Zmierz sobie przyrządem napięcie na niebieskim kabelku z manetki, to się przekonasz ;)
 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 28 Lip, 2010   

To masz standard, 5 - halotrony, 3 - uzwojenia. Do przełączania potrzeba więcej przewodów.
Zobacz temat PRZEŁĄCZANIE GWIAZDA - TRÓJKĄT (lub podobnie brzmiący temat)
tam jest opisane zagadnienie.
_________________
erower 2 x 5kW Lipo 100V/15Ah 100A 80km/h www.7h7.pl www.sigmaev.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Lip, 2010   

http://forum.arbiter.pl/v...ghlight=gwiazda
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Pon 02 Sie, 2010   

a oto i akumulatory:

http://mag.piekielko.pl/r...ulatory/aku.jpg

czy ktoś miał styczność z takimi? czy 6-DZM-14 może oznaczać 14Ah? Ważą 9kg, czyli 4.5kg na klocek... Może macie pomysł na zasilanie o połowe lżejszymi akumulatorami na 24V z wykorzystaniem ładowarki 1,2A jaką mam do nich? Aż taki dystans jaki mi zapewniają nie jest mi potrzebny... a bagażnik aż pod nimi trzeszczy (mimo, że zainstalowałem większy koszyk, żeby baterie leżały płasko na bagażniku i nie podwyższały punktu ciężkości).
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Pon 02 Sie, 2010   

zeeltom: tak, ten temat znalazlem ale dzieki wielkie. Na razie jezdze z predkoscia 27-28 na prostej, jest niezle. Jak bede mial dostęd do warsztatu to powalczę z tym przełączaniem uzwojeń. Podejrzewam, że końce uzwojeń są zatopione w jakiejś masie, sprawdze jak to jest i czy da radę bez uszkodzenia coś zrobić.

Lipa trochę, że zalutowałem sobie kable aż do bagażnika gdzie w koszyku mam wtyczki... teraz będę musial znowu je rozlutować i zrobić złącza bliżej silniczka, żeby móc go łatwo wyciągać i rozbierać :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Sie, 2010   

Tak, to są aku 14Ah.
Możesz zamiast nich dać 7Ah, są o połowę lżejsze (mniej więcej).
 
 
hungalabunga 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 68
Wysłany: Nie 15 Sie, 2010   

Wsadzilem nowe aku HAZE 2x 12V/7.2Ah, fajne klocki, 5kg w sumie ale male, zdecydowanie mniej buja bagażnikiem i w plecaku gdzie je trzymam malo miejsca zajmuja. Tylko zamiast 27kmh bylo max 25 (cholera wie czemu, napiecie mialy w sumie takie same jak te 2x14Ah... fakt ze napiecie mierzyłem bez obciążenia... być moze przez to).

Z rozpędu podłączyłem szeregowo do nich jeszcze jeden z tych duzych 14Ah zeby miec 36V... i predkosc bez obciazenia wzrosla do 47kmh!

Ja sie rozpedzilem na takim zestawie do 37kmh, miałem po drodze góre i sterownik przezyl, rozgrzal sie ale bez przesady. Pod koniec jazdy sterownik odcinal juz zasilanie przy mniej jak 10km/h, nie wiem jak to sterownik bada skoro jest przeznaczony dla 24V zasilania, zeby sie cos nie spsulo/za bardzo aku nie wyladowaly...

Tylko nie wiem jak zwiekszenie napiecia wpłynie z czasem na sam silnik - po pierwsze tam jest przekladnia planetarna a po drugie nie wiem czy nie wplywa ujemnie na same uzwojenia w silniku... Jak myslicie, skróci sie znacznie zywotnosc ukladu?

Dokupie chyba trzeci HAZE zeby byly identyczne, tylko nie wiem jak to wtedy ładować... powiedzmy ze kupie ładowarke 36V ale czy nie trzeba jakos ich wyrównac na poczatku? Wystarczy połączyc trzy sztuki szeregowo, nie przejmowac sie ile kazdy z nich jest aktualnie naładowany i po podpieciu pod ładowarke WSZYSTKIE naladują sie na max ? Wiadomo, ze pozniej beda jednoczesnie wyładowane - chodzi tylko o to jak na początku to zrobic (2 z nich juz jutro jadą ze mną na bagazniku do pracy, trzeci moze byc dopiero w sobote).

moze dla szpanu przypne jeden wiekszy bo mam takiego sceptycznego kolege co to 27km/h bylo dla niego za wolno :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group