ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pakiet z 2 partii tych samych ogniw-jak to się kończy?
Autor Wiadomość
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   Pakiet z 2 partii tych samych ogniw-jak to się kończy?

Unikałem tego i nie robiłem więc nie wiem jak to się kończy w dłuższej perspektywie. Ale na pewno ktoś to tutaj robił.
Mam ogniwa Panasonic 3100mAh, 22szt wszystkie po 60-70mOhm i 3000-3050mAh, mam też jakieś 200-300szt po 63-78mOhm i 2800-2890mAh. Teraz pytanie, mieszać je, czy o tej pierwszej partii zapomnieć i zrobić sobie z niej małe 10s2p a tylko z drugiej konkretny akumulator dobierając ogniwa pojemnością jaką oddały i rezystancją (jest duża powtarzalność)? Oczywiście wszystkie to takie same Panasonic. Tylko jedne półroczne-roczne a drugie 2 letnie. Pewnie ktoś łączył takie ogniwa i może powiedzieć jak to wygląda w użytkowaniu? Zapewne będzie się to ciut rozjeżdżać, ale może jakieś praktyczne info?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

A dla przykładu, jakbym powiedział, że spoko, nic się ne stanie jak będziesz łączyć takie różne akumulatory, Ty połączysz, bo ktoś powiedział, że nic się nie stanie, a po 20 cyklach ładując w piwnicy aku się zapali i zjara Ci rower, auto i pół domu to co wtedy? ;)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

Ostatnio właśnie tak tas mówiłeś że można
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

atomek1000, gdzie ja ostatnio mówiłem, że dobrym pomysłem jest użytkowanie ogniw o Rw 2x większym niż powinny mieć?
Jakby Ci się klient zapytał, że ma trochę Sanyo BL z Rw na poziomie 50 to też byś bez zająknięcia mu zgrzał pakiet czy jednak strach by to było zrobić? :P

Kajman, ciężko powiedzieć czy coś się stanie czy nie stanie, to zależy od wielu czynników. Głównie prądów rozładowania. Jak będą nie duże to można mieć nadzieję na rozjazdy możliwe do ogarnięcia. Ogólnie to trochę lipne te Rw wyszło, dobrze to mierzyłeś? 80mR to raczej złom dla tych ogniw, może jest bardziej optymistycznie tylko z metodą pomiaru jest coś nie tak? Ogniwa tego typu powinny mieć 35-45mR maksymalnie (nawet po uwzględnieniu wieku i kilku sezonów leżakowania).
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   



tas napisał/a:
Kajman, ciężko powiedzieć czy coś się stanie czy nie stanie, to zależy od wielu czynników. Głównie prądów rozładowania. Jak będą nie duże to można mieć nadzieję na rozjazdy możliwe do ogarnięcia. Ogólnie to trochę lipne te Rw wyszło, dobrze to mierzyłeś? 80mR to raczej złom dla tych ogniw, może jest bardziej optymistycznie tylko z metodą pomiaru jest coś nie tak? Ogniwa tego typu powinny mieć 35-45mR maksymalnie (nawet po uwzględnieniu wieku i kilku sezonów leżakowania).


Nawet nie zapytałeś go o to czy mierzy rezystancję DC czy AC. Nie można ich porównywać. :???:
A jeżeli mierzy na ładowarce modelarskiej to wchodzą do tego przewody..można skrócić,pogrubić i zmniejszy się, albo podpiąć kable balansera których pewnie nie podpina do jednego ogniwa.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

Ogniwa można łączyć jeśli są sprawne. Sam autor zauważył duże Rw i spodziewa się rozjazdów podczas użytkowania.
Ja nadal się upieram, że opisane ogniwa nie nadają się do łączenia z czymkolwiek z uwagi na tragicznie wysokie Rw (2x większe niż nowych to już się nie nadaje do użycia w rowerze), jeśli by były w normie dla tych ogniw 35-40 to nie ma przeciwwskazań.
I dlatego też wspomniałem, że to jest dziwne, aby w pomiarze wszystkie wyszły tak samo źle. To wskazuje na jakiś błąd pomiaru, to o czym mówisz, jakaś kiepska ładowarka czy coś.
Taka ciekawostka. O ile pomiar AC daje wynik bardzo dokładny, to pomiar DC da wynik maksymalnie z 10% różniący się od AC. Ale nie da 100% różnicy (w przypadku pomiaru na jakichś w miarę sensownych przyrządach)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Sob 28 Paź, 2017, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

Teoretycznie istnieją np. ogniwa idealne, praktycznie nie :cry: . Dlatego trzeba robić z "zapasem". Nikt nie da w sterowniku, który ma prąd 150A 2 tranzystorów po 75A (no, przynajmniej taki kto coś kuma).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

Jeżeli mieszać to w taki sposób aby tego samego typu/roku/pojemności byly w segmencie/tach rownoleglych. Nadto niech 'te gorsze" będą obok siebie, bo to ulatwia okresowa obserwacje, pomiary.
Czyli jesli pakiet ma być np z 6P, to zrób pierwsze, lub ostatnie 3S6P z tych ogniw a kolejne z pozostwlych. Wtedy okresowy pomiar pierwszych S z porostakymi będzie latwy do ogarniecia, czy rowno przysiada pakiet pod obciążeniem, jak sie zachowuje pod koniec balansowania, jak/gdzie sie bardziej grzeje.
Ale to pod warunkiem że ogniwa są poprawnie pomierzone, mają powtarzalny i pewny styk itp.
Generalnie takiej mieszaniny bym nie zgrzewal, a jesli juz, to lutowal, mniejszymi segmentami.
Zbuduj na próbę takie 3S z jednych i drugie 3S z tych "drugich", polacz jako 6S, obciąż ' panem cegla" tak aby na ogniwo wypadlo z 4A i mierz przez kikkadziesiat minut rownomiernosc spadkow napięcia na kazdnym S.
A potem ładowarka modelarska ladowanie z balansowaniem, jak się zachowuja podczas ladowania.
Taka metoda pozwoli zweryfikować, na początku czy RW i pojemność ogniw byla poprawnie mierzona na jednostkowych ogniwach.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

Pomiar dobrą ładowarką na rozładowaniu (graupner ultra Duo plus 50) ale w takim specyficznym łożu do ogniw, gdzie wsadza się to na styk dociskane sprężynowo, więc tam i na cienkich kablach rw ucieka na pewno, ogniwa obciążałem pojedynczo 3A i tyle chcę im max dać w pakiecie, więc na 20A poboru w rowerze dam z 7p minimum. Temperatura po rozładowaniu 3A do 2.75v była 36st max, więc przyzwoicie uważam. W tych samych warunkach Samsung 20a (symbolu nie pamiętam) miał połowę mniejszą rw. Wiem że to słabe ogniwa, ale darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda i przy 10s7p to się moim zdaniem nada do spokojnego projektu. Widzę jednak, że tą lepszą partię dam jako osobny pakiet np do roweru córki gdzie pobór jest max 7A i nie będę kombinować skoro tych gorszych mam jeszcze multum.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

tas napisał/a:
Ogniwa można łączyć jeśli są sprawne. Sam autor zauważył duże Rw i spodziewa się rozjazdów podczas użytkowania.
Ja nadal się upieram, że opisane ogniwa nie nadają się do łączenia z czymkolwiek z uwagi na tragicznie wysokie Rw (2x większe niż nowych to już się nie nadaje do użycia w rowerze), jeśli by były w normie dla tych ogniw 35-40 to nie ma przeciwwskazań.
I dlatego też wspomniałem, że to jest dziwne, aby w pomiarze wszystkie wyszły tak samo źle. To wskazuje na jakiś błąd pomiaru, to o czym mówisz, jakaś kiepska ładowarka czy coś.
Taka ciekawostka. O ile pomiar AC daje wynik bardzo dokładny, to pomiar DC da wynik maksymalnie z 10% różniący się od AC. Ale nie da 100% różnicy (w przypadku pomiaru na jakichś w miarę sensownych przyrządach)


Tas nie wiem jakie Rw mają nowe ogniwa Panasonic (nie znalazłem info), ale podobne ogniwa Samsunga maja do 100 mOhm



więc nie jest to jakaś tragedia. Ty porównujesz Rw z wysokoprądowymi ogniwami, a to są zapewne typowe "laptopowe" ogniwa, więc ich Rw będzie większe. Jeżeli pobór prądu z ogniwa nie będzie przekraczał znamionowych danych, zapewne nie będzie problemu.
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

To te ogniwa https://www.google.pl/url...6IbAN07fSwRivc1

Ncr18650a

Kluczem do ich użycia ma być ilość P tak żeby na ogniwo nie przypadało więcej niż te 3A którymi je testowałem
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

Tyle mają przy wspomnianym z noty AC/1kHz niezależnie od stanu naładowania:


Przy czym można by uznać, że do 40-45mR jest ok w przypadku odniw z demontażu jeśli były przechowywane dłuższy czas np w stanie naładowania/rozładowania.

Jestem nieomal pewny, że ta Twoja ładowarka cię okłamuje przy pomiarze Rw o jakieś 100% i przez to interpretacja wyników jest trudna. Jeśli w rzeczywistości masz 35-45 to w ogóle nie powinno być tego tematu :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

Takim czymś trzymam ogniwa, na pewno tam sporo ucieka. Ładowarką przy lipolach pokazuje dobrze. Generalnie sprawdzam czy ogniwa są podobne, na dokładności cyferki rw zależy mi mniej, skoro pod 3A nie przekraczają 36st od pełnego do 2.75 to raczej się nadadzą?

DSC_0628.JPG
Takie coś
Pobierz Plik ściągnięto 242 raz(y) 1,82 MB

 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

Jakby się nad tym zastanowić to nie grzeją się, mają dobrą pojemność pod obciążeniem, nie mają dużych spadków napięcia, one nie zachowują się jakby miały 80mR.
Skoro samsung 20a, który ma poniżej 20mR wychodził Ci 40mR to już jest pewne, że ładowarka kłamie i w rzeczywistości Twoje PanasoniciA mają 35-40, czyli wzorowo i można z nimi robić co chcesz :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Sob 28 Paź, 2017   

A gdzie można dostać dobry koszyk do sprawdzania ogniw???
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group