ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyświetlacz LCD do zwykłęgo sterownika?
Autor Wiadomość
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 31 Paź, 2017   Wyświetlacz LCD do zwykłęgo sterownika?

Ciekawy jestem, czy wyświetlacz LCD można podpiąć do uniwersalnego sterownika np 17A 36/48V?

Jeżeli tak, to co muszę wiedzieć jak to zrobić? Nie mogłem w szukajce znaleźć nic.

Generalnie domyślam się, że ekran ma czarny kabel od masy, pewnie główne zasilanie z akumulatora, powrót do stacyjki ze sterownika, to można ogarnąć na 3 kablach. Na jednym z nich powinny być impulsy z prędkości obrotów koła do wyświetlenia prędkości, czy to ejst jakoś zintegrowane ze sterownikiem konkretnego typu?



IMG_20171031_221216[1].jpg
Pobierz Plik ściągnięto 833 raz(y) 3,81 MB

_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Wto 31 Paź, 2017   

Nie mam za dużej wiedzy praktycznej w rozpracowywaniu takich sterowników rowerowych ale obawiam się że takowego "standardu" i kompatybilności (na poziomie takich sterowników) niestety brak i każdy producent robi coś po swojemu.
Szanse raczej zerowe .. to nie poziom logiczny manetki gdzie mamy określony "standard" albo 2.

Można transmisję sygnału i zasilania zrealizować fizycznie na 2 przewodach albo na 3 albo na 4.
Do tego dochodzi następna warstwa wymiany danych .. i jak te dane są ułożone w pakiety .. jaka jest sygnalizacja .. ramki .. adresowanie itp.

Producenci sprzętu/sterowników dysponują tym co mają sprzętowo zaimplementowane w mikrokontrolerze (tak najłatwiej) albo to co można za jego pomocą zrealizować "po swojemu".

Przy mikrokontrolerach mamy do dyspozycji takie możliwości transmisji szeregowej "między układami": UART, SPI, I2C, USB, CAN, 1-Wire.
Ale to tylko sposób transmisji a co w następnych wyższych warstwach tego nie wiadomo.

Nie jest to wcale beznadziejna sytuacja.
Wystarczy mieć działające elementy systemu i zbadać co tam "leci (oscyloskopem,analizatorem stanów logicznych) z chwilą uruchamiania .. naciskania przycisków .. zmiany parametrów i wtedy można coś wymyślić.
Tak właśnie powstał zamienny moduł MMU do SpartyION, który opisywałem w swoim wątku .
Zobaczyli "co leci na żółtym kablu" .. ustalili jakie ramki .. zaprojektowali i podmienili płytki MMU.

https://github.com/InfantEudora/sparta_ion

Sytuacja na pewno będzie się zmieniała bo na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych/tanich zintegrowanych układów oferujących ogromne możliwości.

Takim strzałem w 10 był układ ESP8266 który jako pierwszy połączył w takiej kwocie cenowej świat elektroniki amatorskiej ze światem zewnętrznym poprzez TCP/IP/WIFI.

Nagle okazało się że w jednej kostce za 4$ można samemu w domowych warunkach zrealizować sterownik z interfejsem poprzez HTTP.

W tej chwili jest już jego dwurdzeniowy następca z RTOS/Bluetooth/CAN ... czyli ESP32.



Może jestem za bardzo sceptyczny ale raczej nie wydaje mi się aby ten LCD miał swój adres na szynie I2C a w niej jakieś rejestry do odczytu zapisu :)

esp32-schemat-blokowy.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 424 raz(y) 46,17 KB

Ostatnio zmieniony przez Kordian Śro 01 Lis, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017   

UART I2C, 1-wire i trochę CAN jest mi znany, ale do jednego wyświetlacza nie zamierzam się tego uczyć, wolę go wywalić i zająć sie czymś bardziej dochodowym :D myślałem, że jest opcja, żeby w jakiś prosty sposób to ogarnać, bo część sterownikó ma wyjscia pod wyświetlacze np. gt1500, ciekawe, czy ten LCD by tam pasował ?
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
Kordian 
młodzik


Dołączył: 03 Paź 2017
Posty: 62
Skąd: Sulejówek
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017   

glebor napisał/a:
UART I2C, 1-wire i trochę CAN jest mi znany, ale do jednego wyświetlacza nie zamierzam się tego uczyć, wolę go wywalić i zająć sie czymś bardziej dochodowym :D myślałem, że jest opcja, żeby w jakiś prosty sposób to ogarnać, bo część sterownikó ma wyjscia pod wyświetlacze np. gt1500, ciekawe, czy ten LCD by tam pasował ?


Wywalać to raczej nie można :) LCD jest za nowy ( bo ma jeszcze osłonkę na ekran ) .. i za dobry (ma uszczelkę i wygląda solidnie ) .. a to że nic nie wiadomo na temat jego działania nie może być powodem aby go od razu wyrzucać do kosza.

Nie ma co się poddawać tak łatwo.

Może uda Ci się ustalić:
- od jakiego modelu roweru jest ten wyświetlacz
- od jakiego sterownika
- co jest w środku - jeżeli da się go otworzyć i zerknąć na PCB

Jeżeli jest tam MC to zawsze jest szansa dostosować go do swoich potrzeb tak jak w przypadku PIKACZA gdzie nosicielem/dawcą organów był watomierz.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017   

Myślę, że to aż tak skomplikowane (w tym przypadku) nie jest i raczej komunikacja ze sterownikiem to tylko "polecenia". Sądzę ze zdjęcia, na czerwony podane jest napięcie baterii,czarny GND, niebieski zwrotne napięcie baterii do sterownika (Power),żółty to pewnie informacja (impulsy) obrotu koła (z czujnika-ów halla) a zielony to tryb wspomagania czyli napięcie 1,2 i 3 V.Obsługa tych danych i wyświetlacza zapewnia jakiś procesorek. To, że obecnie nawet prostą lampkę LED rowerową steruje Atmelek 8 nóżkowy zapewniając trzy tryby pracy jak i nadzór nad ładowaniem baterii pastylkowej w lampce już chyba nikogo nie dziwi.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017   

może to Ci pomoże

 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017   

To wyświetlacz kt-lcd1 i nie będzie działał z kążdym sterownikiem, potrzeba tych z odpowiedniej serii czyli s.
Kable zielony i zółty to data a niebieski control, czerwony napięcie bat. i czarny gnd.

Tu masz instrukcje po angielsku cała do niego :
http://www.szktdz.com/upl...15208_34156.pdf
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group