ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Cyfrowy pomiar poboru prądu w LEMCO.
Autor Wiadomość
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 11 Maj, 2011   

Poskładałem ten układ na "pająka", na uniwersalnej płytce. Układ pomiarowy jest w bagażniku w rowerze a wyświetlacz z procesorkiem na kierownicy. Magistrala ma z metr długości i nie widzę żadnych zakłóceń. Pomiary prądu i napięcia są bardzo stabilne. Jedyne to może jest nie zbyt dokładna kalibracja programowa pomiaru prądu, bo zrobiłem to chińskim miernikiem za 10 zł. Dla mnie nie jest aż takie istotne czy płynie 8 czy 8,5 A. Jak się w miarę dobrze zrobi układ pomiarowy to co za różnica czy to LEM czy bocznik? Przy LEM trzeba uważać na zewnętrzne silne pole magnetyczne pochodzące nie od przewodu mierzonego a w boczniku to zawsze jakaś strata mocy. I można tak w nieskończoność się licytować. Powiem krótko - u mnie działa. LEM jest super a boczniki to 19 wiek :) jak macie pytania to się chętnie podzielę. A jeszcze dodam może ile to mnie kosztowało. Lem 30 zł przetworniki ads1110 ze 20 zł przetwornica +- 15V 10 zł, wyświetlacz, procek ze 20 zł reszta to jakieś domowe rupiecie obudowy klej farba..
 
 
3rkom 
początkujący
Automatyk


Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 24
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

Także zainstalowałem LEMa na 300A do pomiaru prądu pobieranego przez LEMCO, do tego przetwornik 12V na +15V -15V i amperomierz na ICL z Allegro, które stosuję także do innych pomiarów.
Pomiar działa bardzo dobrze, brak zakłuceń przy zwykłych nieekranowanych kablach.

EG10vga.JPG
Wskażnik przy desce rozdzielczej - w kolorze zielonym
Pobierz Plik ściągnięto 336 raz(y) 151,2 KB

EG8vga.JPG
Przetwornik LEM.
Pobierz Plik ściągnięto 322 raz(y) 142,24 KB

_________________
GARBUS EV
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 13 Maj, 2011   

ale zastosowanie procesorka daje dużo większe możliwości. Kalibrację mam programową, nie musiałem szukać precyzyjnych rezystorów do dzielników i obliczam moc na bieżąco :)

miernik.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 292 raz(y) 1,24 MB

 
 
3rkom 
początkujący
Automatyk


Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 24
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 13 Maj, 2011   

Nie mam doświadczeń z urządzeniami mikroprocesorowymi, znam elektronikę od strony analogowej.
Pewmie dał bym radę coś złożyć, gorzej było by z oprogramowaniem.
Poza tym, do samochodu układ jest mało czytelny, wyświetlacz musiał by być większy i kolorowy, a to jest dużo droższe.
Może zrobię coś podobnego jak dostanę odpowiedni gotowy panel.
_________________
GARBUS EV
 
 
Mictronic 
młodzik
Electronics designer



Wiek: 30
Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 76
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 13 Maj, 2011   

Jariko jak zadbałeś oto by na wejście procesora podać średnia wartość napięcia z LEMa? Chyba nie podłączyłeś go bezpośrednio..?
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 14 Maj, 2011   

lem ma 3 wyprowadzenia dwa to + i - 15V i jedno prądowe z którego płynie prąd przez rezystor pomiarowy około 100om. Prąd ten jest 1000 razy mniejszy niż ten co płynie przez przewód z mierzony. Napięcie z tego rezystora trafia do przetwornika ADS1110, drugi ADS mierzy napięcie i po magistrali I2C oba gadają z prockiem. Program napisałem w Bascomie jest to bardzo proste a tym bardziej że skorzystałem z takiej stronki http://www.phuelektronik.pl/ads11101100.html. Trochę ten program zmodyfikowałem na swoje potrzeby. Są panele z większymi znakami, można też bawić się w wyświetlacze graficzne. Ale oprogramowanie procka w Bascomie do prostych rzeczy jest naprawdę łatwe a jest w sieci dużo gotowych przykładów. Mam w Bascomie oprogramowany komputer pokładowy do samochodu. Pomiar średniego chwilowego paliwa jakieś prędkości czasy jazdy przyspieszenia i.....Można by zrobić taki podobny projekt do pojazdów elektrycznych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group