ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Koła BLDC 6,5" od hoverboarda - Pomysły/Pytania
Autor Wiadomość
Rysiekkk 
stażysta
strach się bać . . .



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 137
Skąd: Krk
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Mitar napisał/a:
i bez blaszek mocujących..

jak coś to blaszki są tu -> > K L I K <
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Rysiekkk napisał/a:
Mitar napisał/a:
i bez blaszek mocujących..

jak coś to blaszki są tu -> > K L I K <


To w takim razie korpus mozna dokupic sobie tu:

http://allegro.pl/stelaz-...7035896391.html

:wink:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

A czym hamować te kółka? ;)
Tylko zwarcie faz?
 
 
lobudek 
brygadzista


Wiek: 31
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 206
Skąd: Huta
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

zeeltom napisał/a:
A czym hamować te kółka? ;)
Tylko zwarcie faz?

no właśnie?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Skłaniam się ku temu schematowi:

Można wykorzystać mostki samochodowe 50A, dla dwóch silników wystarczą 3 szt. a cena jednego to kilka zł. Połączenie banalne. Muszę spróbować :D Jaki tranzystor wytrzyma prądy hamowania z dwóch silników?
Można zastosować pedał gazu jako pedał hamulca z hallotronem z Magmy.

Zastanawiam się, czy nie wykorzystać wytwarzanego napięcia do zasilenia hallotronu. Powinno wtedy działać przy odłączonych bateriach. Hamowanie zawsze się przyda bez względu na stan akumulatora ;)
Zakładam, że hamowanie wtedy zaniknie przy małej prędkości, ale to już nie problem, można dać jakiś większy kondensator do chwilowego podtrzymania napięcia hallotronu.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Tranzystor pewnie mógłby być jakiś z tych w sterownikach czyli irfb4410 albo 4110 albo jeszcze stp75nf75, mają duże prądy i powinny wytrzymać ale żeby trochę zwiększyć sprawność tego hamowania może lepiej by ich bramki wysterowywać z 555 ze zmiennym wypełnieniem na kilku kHz i w drenie dać jakiś rezystor dużej mocy do wytracenia tego. Pamiętajmy, że w momencie włączenia tego tranzystora popłynie de facto prąd zwarciowy z silnika.

Z innej beczki, mocowanie tego silnika do czegokolwiek jest tylko za płaską część na osi? Czy w takim razie jest jakieś inne miejsce na wyprowadzenie przewodów? Fajnie byłoby przewiercić oś i przykręcić ją do czegoś a nie ściskać. Mam nadzieję, że za jakiś czas załapię się na te silniki bo marzy mi się mountain board na tych silnikach.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Ja zrobię mocowanie w profilu kwadratowym 40x40x2 mm. Wywiercę otwór fi 16mm bo taka jest średnica osi i przełożę oś płaską stroną do góry. Od góry wywiercę dwa otwory i przyspawam dwie nakrętki M13 w które wkręcę śruby dociskające oś od góry, od płaskiej strony i ją blokujące. Tak będzie chyba najprościej bez dodatkowych frezowań i kombinacji.
A prąd ma płynąć zwarciowy, bo na tym polega hamowanie silnika. Aż tak często hamulca się nie używa, żeby to jakoś specjalnie zaszkodziło silnikowi. Dorabianie PWM nie ma chyba sensu. Za bardzo będzie to komplikowało układ. Wystarczy liniowa charakterystyka tranzystora.
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

A nie ma na rynku jakiś sterowników w okolicach 17A-20A Z hamowaniem regeneracyjnym?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Nie wiem, Mam takie, jakie mam i regenu tam nie ma, ale mnie regen nie bawi. To nie samochód. Mam skutecznie hamować skoro te koła nie mają hamulców. Nie mam zamiaru wjechać gdzieś na ludzi, albo na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.
 
 
lobudek 
brygadzista


Wiek: 31
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 206
Skąd: Huta
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Ja zakupiłem hulajnogę za 170zł i będę ją przerabiał. Martwi mnie tylko to gdzie pomieszczę baterię i sterownik.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

W plecaku? Na sztycy kierownicy?
 
 
lobudek 
brygadzista


Wiek: 31
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 206
Skąd: Huta
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

W sumie wystarczy mi zasięg rzędu 10km więc 10s1p na vtc6 wystarczy zakładając pobór 5-6wh/km.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Daj fotkę tej hulajnogi. Ja się zasadziłem na fajną sztukę, ale to może potrwać. Może coś podpowiem, bo kiedyś przerabiałem swoją hulajnogę na wiele sposobów ;)
A co do wykorzystania tych kółek, to planuję coś trójkołowego. Z przodu kierownica i wolne koło z hamulcem typu V, z tyłu dwa silniki niezależnie napędzane dwoma kontrolerami. Hamowanie elektryczne. W sumie kilkaset wat za obu silników, więc nie powinno być tragedii. Oczywiście, jak zawsze u mnie, fotel samochodowy obowiązkowo. Zawsze stawiałem na komfort jazdy ;)
Zal nie wykorzystać takich fajnych, tanich silników. Mają tego sporo, więc, kto wie... ;) "Klocek" znany ze zlotów poszedł w odstawkę. Może ktoś potrzebuje silnik zewnętrzny 650W 24V BLDC z tego pojazdu? Mogę odstąpić całość za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko wymienić prawe tylne koło 12 cali na nowe, bo na zlocie zostało połamane, a te, które dostałem, jest przekoszone, dołożyć manetkę powinno hulać.
Uwielbiam małe pojazdy dla dorosłych :D Tu się kłania "Szuflandia", czyli "King size", małe jest piękne ;)
 
 
lobudek 
brygadzista


Wiek: 31
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 206
Skąd: Huta
Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Hulajnoga jeszcze do mnie nie dotarła. Taka:
http://allegro.pl/skladan...6903486463.html
To samo co oxelo 7,bynajmniej ze zdjęć...
Szkoda, że kółka trochę małe, bo robiłbym od podstaw hulajnogę.
zeeltom, 3-kołowiec to fajny pomysł, jednak te kółka są troszkę za małe według mnie.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Sty, 2018   

Możesz pod spodem blatu dołożyć pudełko i tam spokojnie zmieścisz pakiecik akumulatorów i kontroler.
Kółka można powiększyć zakładając opony z dętkami, koledzy już to robili. Jedyną wadą jest wystawienie wentyla przez oponę, ale dziursko na wentyl można spokojnie wypalić lutownicą ;) Oponka wytrzyma ;) To nie formuła F1 :) Ja już wstępne przymiarki zrobiłem i chyba zdążę coś zmajstrować do zlotu. Mam dwa kontrolery uniwersalne 36-48V z samonauką i kątami 60-120. Dziś na próbę podpiąłem do takiego ten silniczek i lata. Udało mi się kupić dwa takie kontrolery w rozsądnej cenie (jakby co to na serwis rowerków), ale mogę je poświęcić dla dobra ludzkości ;) Zastanawiałem się też nad innym rozwiązaniem, a mianowicie fotek i joystick dwa koła sterowane joystickiem i dwa koła od wózka sklepowego, ale ze względu na szybkość sobie odpuściłem ;) Ten mój pomysł z mocowaniem tych kółek powinien zdać egzamin, bo widziałem podobne na YT i działało. Spoko, jeszcze jest czas ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group