ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skrzynka/pojemnik na baterię i elektronikę
Autor Wiadomość
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

ICE napisał/a:
henio, co do uszczelek to tutaj masz spory wybór co do grubości szczeliny:

http://uszczelki24.pl/ind...uszczelka-typ-h


Dzięki ICE :)

Czytam właśnie Tasa jako wstępną lekturę o laminowaniu:

http://ebike.nexun.pl/poj...ie-laminowanie/

Gdzieś coś jeszcze jest na necie o laminowaniu?
Trochę przeraził minie STYREN który się uwalnia podczas utwardzania. Toksyczne to w ciul i jeszcze kumuluje się w organizmie i kancerogenne :( . Pasuje maskę porządną kupić i na dworze to robić, ale zimno i żywica twardnieć nie będzie :(

Czyli jak dam to folię spożywczą, to rozumiem, że szpachli jak Tas już nie muszę dawać?

---edit---

Kurczę, mam obawy co do wymiaru skrzynki. Ile mniejsze zrobić kopyto, czy jak tam ta forma się nazywa ze styroduru? Bo jak na to dojdzie szpachla, albo folia i 5 warstw 150- tki maty, to żeby mi się zmieściło, ale ciasno bez luzów. Ile ująć mm na formie ze styroduru? Tak około. Jak się praktykuje?
 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Henio ta folia to Stretch nie aluminium.Ściśle owiniesz i zadziała jak rozdzielacz.Co do szpachli to już zależy czy wyskrobiesz forme na tyle aby ci to odpowiadało.A co do żywic to też są mniej toksyczne ale odsyłam cie do tematu traktującego o budowie skrzynek,laminowaniu.Wiadomo że chwila rozmowy z praktykiem więcej warta niż fura teorii.Pozdrawiam,życze dużo samozaparcia bo to dość niewdzięczna robota.
_________________
Maciek
 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Licz z 5mm
_________________
Maciek
 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Wojtku dziekuje za poswięcony czas i podzielenie sie wiedzą.Wydaje mi sie jednak że nie do końca mnie zrozumiałeś.Mi nie chodzi o jakieś dołanczane,przełanczane,wymienne itp rozwiązania.
Ja to widze jako jedną baterie z jednym BMS-em z elektryką na stałe ze sobą połączoną z tym tylko że fizycznie podzieloną na trzy części.A skąd mi to przyszło do głowy?otóż kiedyś obejżałem blog TASa o budowie bateri z pakietów lipo Mi chodzi o dokładnie to samo z tym że chce dac dłóższe przewody i nie kleić tego do kupy tylko umiescic w trzech miejscach.
Kolejna sprawa to mysle że analogicznie jest możliew przeprowadzenie tego z 18650.
Piszesz o nierównosci ogniw z odzysku ale to raczej problem wszystkich takich ogniw skupienie ich w jednej kupie raczej problemu nie rozwiązuje .Co do małej baterii to nie wchodzi w gre bo mam już sterownik max 45A i silnik 9c 7x9 potrzebuje bat o okreslonych parametrach.
Nie jestem elektonikiem i byc może gdzies popełniam logiczny błąd którego nie dostrzegam dlatego ciesze sie że trafiłem na to forum może ktos cos pomoże ja sie czegos naucze .Miło jak bys przeczytał i może kliknoł pare słów.Pozdrawiam
_________________
Maciek
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Napisałem posty w starym temacie o laminowaniu:
https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?p=115790#115790

Ale temat jest mało widoczny na forum. Ciężko się do niego dokopać. Więc daję info też w tym temacie.

A może administracja-moderacja przypnie ten temat o laminowaniu gdzieś na forum by był widoczny.
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Chyba znalazłem źródło EPOKSY:

https://allegro.pl/uzytkownik/zywiczneposadzki?order=qd

Ktoś już może kupował u tego ludka?

Tylko nie wiadomo jakie proporcje kupić do skrzynki i ile? Ile żywicy i ile utwardzacza.

A TKANINA ( nie mylić z matą, bo ta się podobno na skrzynkę nie nadaje ) jaka do tego? 150? I ile warstw? Tyle samo jak przy tej toksycznej żywicy?
 
 
Maksiu 
początkujący


Dołączył: 21 Lut 2017
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Panowie podepnę się pod temat owej żywicy którą w linku przedstawił henio, po otwarciu takiej butelki ile można ją "trzymać" ? I jaka jest różnica między tą za 45 zł a tą za 60 zł, pomijając ilość utwardzacza w składzie ?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

maciek72 napisał/a:
Wojtku dziekuje za poswięcony czas i podzielenie sie wiedzą.Wydaje mi sie jednak że nie do końca mnie zrozumiałeś.Mi nie chodzi o jakieś dołanczane,przełanczane,wymienne itp rozwiązania.
Ja to widze jako jedną baterie z jednym BMS-em z elektryką na stałe ze sobą połączoną z tym tylko że fizycznie podzieloną na trzy części.

Zrozumialem i neguje taki pomysł z powodu prozaicznego, tj braku solidnych połączeń między sekcjami
Bat 1 i Bat 2. Nawet pomijając BMS, te połączenia są tylko cieniutkim drucikiem, podczas gdy w pakiecie kpl wszystkie ogniwa tworzące segment P są połączone solidnie i prądy wyrównawcze zamykaja się w obrębie krotkich i mocnych prądowo połączeń.
To jest najwazniejszy problem. BMS stanowi tu paradoksalnie kolejne utrudnienie, bo jednak może zareagowac w sposób nieprzewidywalny gdy będzie dochodzilo do skoków prądu w obszarach złącza balansujacego, sciezek, rezystorka balansujacego czy transoptora.
'Niestety' to co piszę nie musi się sprawdzić w pierwszym momencie przy nowiutkich ogniwach, ale
zaryzykuję twierdzenie że zdazy sie na 99% w trakcie eksploatacji gdy obciazońy pakiet będzie sie wewnętrznie rozjezdzal.
Tak, zakladam ze bedziesz te 2 czy 3 pakiety dolaczal/rozlaczal. No bo skoro by mialy byc na stale to zaprojektuj taki ich laczny uklad aby byl zwarty i solidny od poczatku.
Tak radzę.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Jeśli chodzi o pojemnik na baterię to na stoisku z militariami widziałem takie pojemniki. Jak sądzę na pociski moździerzowe o długości 45 cm i średnicy wewnętrznej 90 mm każdy.Są dość szczelne i pewnie pomieszczą sporo ogniw a ich wygląd też jest zachęcający do montażu np.na bagażniku lub po rozcięciu pewnie wejdzie w trójkąt ramy?

IMG_20170718_193057_1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 278 raz(y) 2,61 MB

 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Czw 18 Sty, 2018   

Wojtek nie wiem gdzie w moich postach znalazłeś zamiar łączenia wszystkiego cieniutkimi drucikami? I że będę to rozłączał itp.Tak chce to zrobić solidnie Wiem,pomysł uważasz za zły ale chyba nie za niemożliwy do zrealizowania. Buduje się pakiety z nawet kilku tysięcy ogniw i nie są one monolitem.
_________________
Maciek
 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Czw 18 Sty, 2018   

Cytat:
No bo skoro by mialy byc na stale to zaprojektuj taki ich laczny uklad aby byl zwarty i solidny od poczatku.
I o wskazówki co do takiego zaprojektowania mi chodzi.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

maciek72 napisał/a:
Wojtek nie wiem gdzie w moich postach znalazłeś zamiar łączenia wszystkiego cieniutkimi drucikami? I że będę to rozłączał itp.Tak chce to zrobić solidnie Wiem,pomysł uważasz za zły ale chyba nie za niemożliwy do zrealizowania. Buduje się pakiety z nawet kilku tysięcy ogniw i nie są one monolitem.


Napisałes : "Sam zamierzam zastosować taki myk z pdziałem baterii (14s3p)(14s3p)(14s4p)" czyli połączenie ROWNOLEGLE 3 pakietów ale z 1 BMS-em.
Domyślam się, że NIE zakładaleś ciągnięcia 15 przewodów fi 1,5 mm między trzema pakietami aby uzyskać ROWNOLEGLE POŁACZENIE 14 segmentów ?
Dlaczego fi 1,5 mm bo rozmawiamy o prądach rzędu 15-20 A. Prawda ?

Tak, buduje się pakiety złożone z kilku tysięcy ogniw np Tesla ale są to zwarte konstrukcje ROWNOLEGLYCH segmentów które następnie są łączone szeregowo.
Czyli w przypadku Tesli np 16 x 6S74P - 16 pakietów z BMS-ami 6S .

Duże amatorskie konstrukcje to segmenty 1 S po zrównoleglonej pełnej ilości P czyli np 1S140P, które następnie sa łączone szeregowo.




"NIKT" nie łączy odwrotnie czyli ROWNOLEGLE w oddaleniu tak jak Ty zamierzasz.
Czyli jesli ma być około 140 ogniw w układzie docelowym 14S10P to poprawniej/bezpieczniej zamiast (14s3p)(14s3p)(14s4p), byłoby (5s10p) (5s10p) (4s10p) SZEREGOWO.
Wtedy połączenia prądowe są pojedyńcze między trzema pakietami i cienkie kable do 1-go BMS-a.
Ps. Moje konstrukcje sprzed 6 ciu lat to 5 x 2S5P czyli też były łączone szeregowo.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
Ostatnio zmieniony przez WojtekErnest Pią 19 Sty, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

wibi napisał/a:
Jeśli chodzi o pojemnik na baterię to na stoisku z militariami widziałem takie pojemniki. Jak sądzę na pociski moździerzowe o długości 45 cm i średnicy wewnętrznej 90 mm każdy.Są dość szczelne i pewnie pomieszczą sporo ogniw a ich wygląd też jest zachęcający do montażu np.na bagażniku lub po rozcięciu pewnie wejdzie w trójkąt ramy?


Też myślałem o podobnym rozwiązaniu np. z grubej rury hydraulicznej i ukształtować ją opalarką. Ale jednak z laminatu można zrobić bardziej precyzyjny kształt, zwłaszcza jak się chce wykorzystać każdy cm3 światła ramy.
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Chyba powinienem był kupić styrodur 12-tkę, a nie 10-tkę :(

Akusy z koszyczkami mają 7 cm, dochodzi do tego sterownik na bok 4,5 cm i już wychodzi 11,5 cm. A przydało by się chociaż 0,5 cm przerwy dla lepszej wentylacji między akusami, a sterownikiem, czyli jak w mordę 12 cm :(
 
 
maciek72 
młodzik


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Paź 2017
Posty: 59
Skąd: BLACHOWNIA
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Wojtku,rzeczywiscie pobłądziłem w opisie .Od początku chodzi mi o to [img][/img]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group