ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowanie 4 akumulatorów jedną ładowarką 8A - czy można?
Autor Wiadomość
znaj 
początkujący


Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   Ładowanie 4 akumulatorów jedną ładowarką 8A - czy można?

Witam. Mam e-bike z 2 akumulatorami 13s4p 11,5Ah (BMS-y mają osobne wyjście na ładowanie). Ładuję je osobno po wypięciu z roweru, ale w rowerze są podłączone równolegle (rozładowują się równocześnie). Teraz chcę zakupić 2 kolejne, jeszcze pojemniejsze akumulatory z innymi ogniwami i BMS-ami (13s5p), też z osobnymi wyjściami do ładowania i podłączyć je równolegle do tych dwóch istniejących. Dodatkowo chciałbym w rowerze spiąć wszystkie 4 złącza do ładowania razem i ładować jedną mocną ładowarką np. taką:

batteryguru.eu

Pytanie jest, czy nie skrócę żywotności tych akumulatorów i czy wszystko zadziała jak należy w związku z tym, że ładowarka najpierw ładuje stałym prądem, a potem stałym napięciem?
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

Moim zdaniem możesz tak ładować, pod warunkiem, że baterie będą w miarę równo rozładowane. Jeżeli np jedna bateria będzie rozładowana prawie do "zera", a trzy dużo mniej, to po załączeniu ładowania znaczną część prądu przejmie ta najbardziej rozładowana, co skróci jej żywotność.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018   

gienek333 napisał/a:
i np jedna bateria będzie rozładowana prawie do "zera", a trzy dużo mniej, to po załączeniu ładowania znaczną część prądu przejmie ta najbardziej rozładowana, co skróci jej żywotność.

Jeśli jedna bateria bedzie rozladowana prawie do zera, lub b.nierowna, to jej BMS może ją odłączyć na podstawie stanu segmentów które kontroluje.
Czy szarpniecie prądu między nierównym pakietami nie odbije się na tranzystorach tych BMS, też nikt nie 100 % gwarancji.
Po wyrównaniu napięć/rownym naladowaniu, warto sprawdzić ich wspólne glebokie rozladowanie, a nastepnie rozpiac i po czasie np godz sprawdzic jakie sa na nich napiecia/roznice.
Zasadniczo jak sądzę celem jest jednak mix starszego pakietu z nowszym/mi.
No za bardzo bezpieczne to wg mnie nie jest.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
znaj 
początkujący


Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

gienek333 napisał/a:
Moim zdaniem możesz tak ładować, pod warunkiem, że baterie będą w miarę równo rozładowane. Jeżeli np jedna bateria będzie rozładowana prawie do "zera", a trzy dużo mniej, to po załączeniu ładowania znaczną część prądu przejmie ta najbardziej rozładowana, co skróci jej żywotność.

Dzięki za odpowiedź.
Jeżeli wszystkie 4 szt. będą rozładowywane równocześnie, to wydaje mi się niemożliwym wręcz, że jedna bateria będzie bardziej rozładowana od 3 pozostałych. Wydaje mi się, że zadziała tutaj prawo Ohma czyli im niższe napięcie z akumulatora, tym mniej prądu będzie z niego wypływało. Ważne jest tylko, aby wszystkie 4 rozładowywane akumulatory były 13s. W analizowanym przypadku jeżeli mam złączone razem 4szt: 2 szt. 11,5Ah i 2 szt. 17,5Ah to wraz ze spadkiem napięcia pobór prądu będzie się rozkładał bardziej na rzecz tych pojemniejszych akumulatorów (sterownik będzie ciągnął więcej prądu z tych 17,5Ah) i na koniec wszystkie 4 szt. powinny być mniej więcej w takiej samej liczbie % rozładowane. Są to tylko moje domysły, nie sprawdziłem tego w praktyce, stąd moje zapytanie na tym forum.

Osobna kwestia to ładowanie jedną ładowarką 4 szt. na raz.
Przy ładowaniu 8A z ładowarki rozdzieli się na 4 pakiety. Nawet w sytuacji opisanej przez Ciebie, że z niewyjaśnionych przyczyn 1 z 4 baterii będzie rozładowana znacznie bardziej od pozostałych, to BMS ograniczy ilość prądu pobieranego przez kontrolowany przez niego pakiet do wartości znamionowej (określonej przez producenta BMS-a).
 
 
znaj 
początkujący


Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

WojtekErnest napisał/a:

Czy szarpniecie prądu między nierównym pakietami nie odbije się na tranzystorach tych BMS, też nikt nie 100 % gwarancji.

Nie bardzo rozumiem, o jakie "szarpnięcie" chodzi.

WojtekErnest napisał/a:

Po wyrównaniu napięć/rownym naladowaniu, warto sprawdzić ich wspólne glebokie rozladowanie, a nastepnie rozpiac i po czasie np godz sprawdzic jakie sa na nich napiecia/roznice.

Nie bardzo rozumiem jak mam sprawdzić "ich wspólne glebokie rozladowanie".

WojtekErnest napisał/a:

Zasadniczo jak sądzę celem jest jednak mix starszego pakietu z nowszym/mi.

Tak, zgadza się. Chcę połączyć 4 wyjścia prądowe z 4 BMS-ów od 4 baterii: 2x 11,5Ah i 2x 17,5Ah.
Dodatkowo chcę spiąć razem 4 wyjścia ładujące z 4 BMS-ów, tak aby ładować na raz 4 akumulatory jedną mocną ładowarką 54,6V 8A.

WojtekErnest napisał/a:

No za bardzo bezpieczne to wg mnie nie jest.

Mógłbyś bardziej rozwinąć tą myśl?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

znaj napisał/a:
[W analizowanym przypadku jeżeli mam złączone razem 4szt: 2 szt. 11,5Ah i 2 szt. 17,5Ah to wraz ze spadkiem napięcia pobór prądu będzie się rozkładał bardziej na rzecz tych pojemniejszych akumulatorów (sterownik będzie ciągnął więcej prądu z tych 17,5Ah) i na koniec wszystkie 4 szt. powinny być mniej więcej w takiej samej liczbie % rozładowane. Są to tylko moje domysły, nie sprawdziłem tego w praktyce, stąd moje zapytanie na tym forum.

Osobna kwestia to ładowanie jedną ładowarką 4 szt. na raz.
Przy ładowaniu 8A z ładowarki rozdzieli się na 4 pakiety. Nawet w sytuacji opisanej przez Ciebie, że z niewyjaśnionych przyczyn 1 z 4 baterii będzie rozładowana znacznie bardziej od pozostałych, to BMS ograniczy ilość prądu pobieranego przez kontrolowany przez niego pakiet do wartości znamionowej (określonej przez producenta BMS-a).

Na początek :
-spójrz na szkic jednego układu BMS-pakiet.

- nie ma dowolności w łączeniu równoległych ROZNYCH pakietów.
- BMS NIE OGRANICZA prądu kontrolowanego przez siebie pakietu z powodu o którym piszesz powyżej
-szarpnięcie prądu którym będą poddane rózne jakościowo pakiety, nie będą obojetne dla BMS-ów i ich tranzystorów Mosfet, które mogą pracować jednokierunkowo. Jeśli jeden pakiet przysiądzie bardziej od drugiego, to chwilowo dla ich Mosfetów, pojawi się zwrotne odwrotne napięcie. Silniejszy aku OD WYJSCIA będzie polaryzował WYJSCIE pozostałego słabszego.
- Ładowania też są separowane/sterowane przez Mosfet.

Zadaj to pytanie firmie dystrybującej pakiety BATTERY GURU. Otrzymasz stanowczą odmowną decyzję.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
znaj 
początkujący


Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Dziękuję za informacje. Liczyłem, że może się da :) .
Mam zatem ostatnie pytanie.
Czy mając 2 identyczne pakiety (te same ogniwa z taką samą datą produkcji, sterowane przez 2 takie same BMS-y) można je złączyć równolegle w rowerze i razem rozładowywać i tak samo złączyć końcówki do ładowania i ładować jedną mocną ładowarką o wydajności prądowej powiedzmy 4A?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Ja tak robię i nie mam problemów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group