ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik sinusoidalny vs kwadratowy
Autor Wiadomość
topru 
początkujący


Dołączył: 03 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: krakow
Wysłany: Czw 14 Gru, 2017   Sterownik sinusoidalny vs kwadratowy

Witam,
Chcialem zapytac jakie sa roznice miedzy steronikiem z fala sinusoidalna, a sterownikiem z fala kwadratowa.
Wszedzie mozna przeczytac, ze sterownik z fala sinusoidalna jest cichy, ale dla mnie to srednia zaleta.
Czy robil ktos testy wydajnosci tych sterownikow?
Czy ktorys pozwoli na przejechanie wiekszej odleglosci?
Oprocz ceny i glosnosci, jakie sa jeszcze roznice?
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 14 Gru, 2017   

Sterownik z "falą kwadratową" ma wyższą sprawność od sinusoidalnego i można o tym przeczytać w pracy doktorskiej Łukasza Knypińskiego pt.tytułem "Optymalizacja silników o magnesach trwałych na podstawie polowo-obwodowego modelu zjawisk elektromagnetycznych". Praca ta jest dostępna w internecie i warto się z nią zapoznać gdyż porusza wiele problemów (np.szybkości silnika) omawianych tu na forum.
 
 
topru 
początkujący


Dołączył: 03 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: krakow
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

Wyglada mi, ze tamat nie jest prosty. Bo widzialem jakies informacje, ze wlasnie jest odwrotnie, np tutaj:
http://www.sunahmebikes.com/sine-wave-technology/
ale moze to reklama firmy.
na innych anglojezycznych tez sie spierali, ktory sterownik jest wydajniejszy.
Chetnie uslyszalbym wypowiedz osob, ktore w praktyce sprawdzili wydajnosc porownujac sterowniki o takich samych parametrach rozniace sie tylko rodzajem fali.
Ja sie przymierzam do kupna sinusoidalnego sterownika, moze zrobie jakies testy, ale to nie predzej niz w lato.
 
 
Gregs 
młodzik


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Sie 2017
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

wibi napisał/a:
można o tym przeczytać w pracy doktorskiej Łukasza Knypińskiego pt.tytułem "Optymalizacja silników o magnesach trwałych na podstawie polowo-obwodowego modelu zjawisk elektromagnetycznych". Praca ta jest dostępna w internecie i warto się z nią zapoznać

Jasne. Można zapoznać się również z pracą "Konstrukcyjne metody ograniczania pulsacji momentu elektromagnetycznego w bezszczotkowym silniku prądu stałego z magnesami trwałymi" mgr inż. Adriana Młota (również dostępna jest w internecie, jak jeszcze kilkadziesiąt innych rozpraw).
Podana przeze mnie praca ma jedną niepodważalną zaletę. Jest dziesięciokrotnie krótsza.
Zapewne zapoznałeś się z podaną przez Ciebie rozprawą doktorską i nie będzie wielkim problemem jak nam ją w skrócie przybliżysz (w zakresie tematu wątku).
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

Prosze kolego wibi zacytowac fragment tej pracy gdzie autor stwierdza ze sterowanie kwadratem ma wyzsza sprawnosc niz sinus. Przejrzalem ta prace (aby sie posmiac) ale takiego fragmentu nie znalazlem a praca jest na poziomie

Domyslam sie ze autorowi postu pewnie chodzi o roznice pomiedzy 6-step a sterowaniem wektorowym FOC
wszystkie firmy samochodowe uzywaja sterowanie wektorowe a tam sie liczy kazdy procent sprawnosci. To chyba o czyms swiadczy. Po drugie przy FOC jest wiekszy zakres predkosci dzieki flux i mniejsze tetnienia momentu.
Zaleta kwadratu jest jedna, jest idiotycznie prosty. Mozna napisac go w 6 linijkach kodu
 
 
esati 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2017
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

to zależy

Kluczowe są halle - im z wyższą rozdzielczością sterownik jest w stanie ustalić pozycje kątową stojana tym mniejsze będą straty, a praca będzie cichsza. Więc to zależy zarówno od silnika, jak i od sterownika.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

Nie będę tu "przybliżał" ani oceniał pracy i dokonań autora,doktoranta gdyż praca ta jest wielowątkowa, traktująca o różnych w budowie silnikach w tym i BLDC.Całość pracy oparta jest na modelu matematycznym (matematyka wyższa-macierze,roje itp.) sprawdzonym praktycznie w laboratorium. Dla ciekawych polecam stronę 82 powyższej pracy i cytat
Cytat:
Wykazano, że w przypadku silników BLDC, z uwagi na efektywność sterowania, prostokątne przebiegi prądów pasmowych zapewniają lepsze właściwości dynamiczne.
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

https://www.youtube.com/watch?v=SfUC_RxGupM
_________________
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
 
 
ravkill 
brygadzista
sir :)


Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Sie 2016
Posty: 291
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

W kwadracie, grzejesz silnik, w sinusie grzejesz sterownik, efektywność całego układu zbliżona. Dół momentu obrotowego lepszy w kwadracie. Niestety w realu wybór zostaje albo kwadrat, albo FOC, chociaż z 2giej strony Tas robi rynek na sinusy, bo małych Foców nie chce ściągać, a samemu nie warto sciągać tego kloca, bo ciężki i wysyłka droga... Jednak jak ktoś powoli jeździ i lubi ciszę, to ewentualnie sterownik pseudo sinus - dla niego..
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

Nie "robi rynek" tylko są na rynku podmioty nie do końca uczciwe lansujące sinus, w związku z czym nieświadomy rynek chce sinus. Jeśli rynek chce sinus, należy taki sinus dostarczyć, czy się to podoba czy nie.

Poza tym masz rower rekreacyjny 30A i sterownik sinus za 280zł oraz wektora za 650zł
I ja się pytam, jaki jest sens i uzasadnienie ekonomiczne wkładania do takich konstrukcji "małych wektorów" kosztujących 4 stówy więcej i dlaczego np nie lepiej ulokować jych środków w akumulator?
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
esati 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2017
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

tas napisał/a:

Poza tym masz rower rekreacyjny 30A i sterownik sinus za 280zł oraz wektora za 650zł
I ja się pytam, jaki jest sens i uzasadnienie ekonomiczne wkładania do takich konstrukcji "małych wektorów" kosztujących 4 stówy więcej i dlaczego np nie lepiej ulokować jych środków w akumulator?


Bo niektórzy wolą cichszą pracę bez rezonansu, a kasa schodzi na drugi plan?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

esati, przecież oba sterowniki sinus i foc są ciche ;)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
esati 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2017
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

ale blokowe nie są ;)

a zamiana blokowego na sinus z tego co wiem kończy się słabszą "górą" i mniejszym vmax, dopiero zamiana blokowego na FOC jest bezkompromisowa, ale... ciężko o mały sterownik FOC (ja nie znalazłem nic dla siebie sensownego, a wcale nie miałem małego budżetu na ten cel - prawdopodobnie ściągne sobie phaserunnera bo alternatywy nie widzę).
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

a jaka jest różnica między sinusem a wektorowym?
 
 
esati 
stażysta


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2017
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Gru, 2017   

barmal napisał/a:
a jaka jest różnica między sinusem a wektorowym?


to pytanie jest podchwytliwe prawda?
przez sinus mam na myśli blokowy tylko o przebiegu sinusoidalnym a FOC sterowanie polem z wyższą rozdzielczością kątową, tak?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group