ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
To i ja się pochwalę elektrykiem
Autor Wiadomość
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 30 Paź, 2010   To i ja się pochwalę elektrykiem

Witam. Chyba jeszcze nic nie pisałem na tym forum i za bardzo nie wiem jak się fotki wstawia. Ale dokładniej opisałem rowerek na elektrodzie. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1802581.html
Mój rowerek jest 3 wersją elektrycznego napędu. Obecnie mam silniczek Sanyo Dynamotor i chiński kontroler YK87. Do zasilania mam 120 ogniw z baterii laptopowych. Połączyłem w baterię 10S12P czyli 40V 15Ah Rowerek bardzo fajnie jeździ. Tu są fotki z mojej "walki"
http://picasaweb.google.c...feat=directlink
Bardzo chętnie podzielę się moimi doświadczeniami.


dodam trochę danych
Silnik dynamotor - nie znalazłem dokładnych danych tylko tyle co w opisach rowerów 250W i 24V. Zasilam go z 40V. Kontroler ma ograniczenie 350W więc podejrzewam że więcej nie powinien ładować w ten silnik w każdym razie po przejechaniu 8km jest lekko ciepły. Jeździ się bardzo fajnie, sam silnik rozpędza rower do 35km/h z małą pomocą da się jechać 40km/h. Średnio jeżdżę tak około 25-30 km/h. Zasięg ? przejechałem 30km ale zapas jeszcze w aku miałem, więc myślę ze 45km powinienem przejechać.
Ostatnio zmieniony przez Jariko Wto 02 Lis, 2010, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Paź, 2010   

Witamy :) Fotki wstawiasz jako załącznik, lub linkujesz do istniejącej lokalizacji używając IMG. Tak jak na wszystkich forach ;)
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 31 Paź, 2010   

Czesc:)
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 03 Lis, 2010   

Jeszcze dodam, że to jest mój drugi silnik. Pierwszy to był heinzmann 250W i 36V teraz jest dynamotor, ale jak czytam na tym forum o chińskich silnikach to jestem zadowolony że takowego nie kupiłem :)

Ten silniczek szczotkowy przy napięciu 36V bez problemu rozpędzał rower do 25km/h ale nic więcej. To był kres jego możliwości, można było szybciej pedałować ale wolnobieg odłączał napęd i jechało się jak rowerem. Ale tą prędkość uzyskiwał bez problemu, kontroler miał ograniczenie mocy do 250W czyli nie puszczał prądu większego niż 8 A. Działanie ograniczenia było czuć przy ruszaniu ale w niczym to nie przeszkadzało. Potrafił lekko szarpnąć kilka razy ale wystarczało pokręcić trochę pedałami i ruszanie było gładkie. Nie bawiłem się w przewoltowanie. Drugi silnik pozwala na szybszą jazdę z większym prądem ale moc też jest ograniczona tym razem do 350W. Przy podniesionym kole silnik to wykręca 50km/h a rower rozpędza do 35km/h a ja ważę z rowerem przynajmniej 125kg. Wygląda na to że chińskie silniki to pożeracze prądu. A o wadze nie wspominam - mój z kołem waży 3kg. I jeszcze jedna uwaga nie kupię napędu do roweru bez wolnobiegu, czasami trzeba popedałować albo jechać bez silnika i wtedy mam opory jak w rowerze.
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010   

elegancki :mrgreen: pozdrawiam
a jak zasięg?
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010   

Maksymalnego zasięgu jeszcze nie testowałem. Przejechałem bez problemu 30km a zapas energii jeszcze był spory wiec myślę ze 45km to powinien przejechać. Z obliczeń też by tak wychodziło. Bateria teoretycznie ma 15Ah a ja na pokonanie 15km zużywam codziennie około 5Ah (tyle pokazuje mi ładowarka jak doładowuję). A że do pracy mam tylko tyle i duży zapas to bardzo się nie ograniczam :) Jak mam wolną drogę to jadę koło 25-30, ale czasami nawet 40 :)
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Sob 04 Gru, 2010   

Fajny rowerek :wink:
Skąd wziąłes ogniwa od laptopa? Były uzywane czy nowe? Jak wyszła taka bateria kosztowo?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 04 Gru, 2010   

Ogniwa są z baterii laptopiwych. "Nowe" leżaki magazynowe z Allegro. Płaciłem po 15 zł za sztukę.
 
 
evfan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Gru, 2010   

Jariko napisał/a:
Jeszcze dodam, że to jest mój drugi silnik. Pierwszy to był heinzmann 250W i 36V teraz jest dynamotor, ale jak czytam na tym forum o chińskich silnikach to jestem zadowolony że takowego nie kupiłem :)
Wygląda na to że chińskie silniki to pożeracze prądu. A o wadze nie wspominam - mój z kołem waży 3kg.


W sumie mój silnik Crystalyte 550W waży 6kg z kołem, ale co do pożerania prądu, to nie zgodzę się z Tobą, na 4 żelach 12Ah spokojnie robie 60km przy prędkości 25km/h :) Silniki te to naprawdę solidna konstrukcja - przez 4 lata eksploatacji nic się z nim nie działo :)
Moment obrotowy i moc jest wystarczająca do tego stopnia, że zrezygnowałem z pedałów w rowerze :)
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 05 Gru, 2010   

Takie wnioski wyciągnąłem jak poczytałem na forach o prądach i mocach pożeranych przez chińskie silniki. Może są nie trafne, ale nie miałem jeszcze takiego silniczka. Zresztą taki czy siaki pojazd, grunt by spełniał oczekiwania. Mój sprawnie wiezie mnie do pracy. Spisuje się nawet na 10 stopniowym mrozie i w śniegu. Jak na razie nie ma alternatywy bym mógł szybciej dojechać do pracy. Samochodem w korkach ponad godzinę, autobusem i tramwajem pewnie podobnie. A tak siadam i w niecałe 20 minut jestem na miejscu (teraz w śniegu czas się wydłużył do 25 minut).
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Jariko napisał/a:
Ogniwa są z baterii laptopiwych. "Nowe" leżaki magazynowe z Allegro. Płaciłem po 15 zł za sztukę.


Nie przypadkiem Toshiba 10,8V 8,4Ah ?
Mam takie rozbierałem i jest układ nadzorujący (rozład.,przeład.) oznaczony logo Microchipa i opis 315 i 309B co jak poszperałem po sieci okazało się układem MM1309B do którego łatwo znaleźć pdfa. Jest tam schemat aplikacyjny który zamieszczam w załączniku.
Na bateriach nie ma mosfetów są tylko wyprowadzone sygnały do ich sterowania na złącze pp3 i pp8.
Chciałbym wykorzystać te układziki zamiast dodatkowego BMSa ( chce połączyć trzy szeregowo ) tylko nie wiem jak połączyć sygnały z tych trzech układów tak żeby zastosować 2 MOSFETy bo stosowanie 6ciu to chyba bez sensu, czy też tak zrobiłeś ?

309b.JPG
układ 309B - MM1309B
Pobierz Plik ściągnięto 433 raz(y) 25,35 KB

 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Nie bawiłem się w żadna elektronikę z baterii. Wywaliłem wszystko i połączyłem tylko same ogniwa. Z każdego ogniwa mam wyprowadzone odczepy do balancera. Ładuję ładowarką modelarska (max 10A). Z tym że ładowarka ładuje tylko do 6S więc do ładowania przełączam zestaw baterii z 10S na 5S (dwie połowy baterii łączę równolegle). Za ładowarkę dałem 190zł a jest uniwersalna do wszystkich rodzajów akumulatorów, wiec szkoda mi czasu na kombinowanie.
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

A można wiedzieć co to za ładowarka? Typ, model itp?
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Pewnie admin wytnie bo to reklama http://www.rc-electrotown...uct&prod_id=345 Ale to są ładowarki których jest pełno na allegro
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010   

Zdążyłem jeszcze przed reakcją admina:)
Mam jeszcze pytanie co oznacza że ładowarka ładuje tylko do 6S a Ty masz baterię 10S?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group