ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgrzewarka na przewodzie 25 czy 35 a może 50 mm2
Autor Wiadomość
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Śro 27 Cze, 2018   

wibi napisał/a:
@Bzyk

A teraz poważnie,jeszcze raz potwierdzę, że do zgrzewania potrzebny jest PRĄD,czym go więcej tym lepiej

A do przepływu dużego prądu potrzebne jest odpowiednie napięcie i przewód o odpowiedniej grubości.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
dede19adi 
początkujący
Dede


Wiek: 39
Dołączył: 21 Cze 2018
Posty: 39
Skąd: Rada Śląska
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

Naj lepiej od 3 do 4 zwojów i okienko transformatora ma być wypełnione na max.
Izolacja kabla jak jest gruba to wymienić na izolację z taśmy kaptonowa jest bardzo cienka i idzie więcej miedzi wcisnąć.
Nie powiem czy u Ciebie jaki kabel się zmieści ale ma być maksymalny gruby i izolacja cienka kabla żeby dało wykorzystać pełną moc transformatora
 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Właśnie robię zgrzewarkę dla siebie z transformatora od mikrofali. Znamionowa moc 800 W. Weszło mi 3 zwoje linką 50mm2. Zdjąłem oryginalną izolację i dałem taśmę kaptonową. Napięcie na wyjściu jakie uzyskałem to 3,2 V bez obciążenia. Fabryczne zgrzewarki tego typu z czasów PRL miały 4-5 V. Jeśli moje 3V z chakiem to będzie mało to dowinę jeszcze jeden zwój odrobinę cieńszą linką (zrobię ją z tego kabla co mam usuwając kilka żył). Zgrzewać jeszcze ogniw nie próbowałem bo sterownik w budowie, ale śruby 5,8 mm średnicy rozgrzewa w mgnieniu oka do tego stopnia że metal płynie więc moc jest..

BTW Myślę, że 3V to minimum w zgrzewarce, bo im wyższe napięcie tym łatwiej prąd płynie przez różne materiały. Poniżej tego napięcia wydaje mi się, że mogą być problemy z prawidłowym przeniesieniem mocy przez elektrody do zgrzewanych taśm.
 
 
Bzyk 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 110
Skąd: stąd
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Tez mam trafo 800W i 4 zwoje. Pieknie chodzi. Do generowania impulsow smialo moge polecic przekaźniki LT4H o ile uda sie tanio wyrwać gdzieś na aukcji i do tego ssr.
 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

W sumie spoko rozwiązanie z takim przekaźnikiem, ale dość drogo wychodzi :D Ja swój zrobiłem na atmedze, mam regulowane opóźnienie, czas zgrzewu, pre-impuls, detekcję fazy w sieci (bo w zerze nie powinno się załączać trafa) i układ z wyświetlaczem kosztował 30 pln. Muszę jeszcze tylko polutować wszystko do kupy bo na razie działa tylko na płytce stykowej.
 
 
Bzyk 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 110
Skąd: stąd
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Lipski napisał/a:
W sumie spoko rozwiązanie z takim przekaźnikiem, ale dość drogo wychodzi :D Ja swój zrobiłem na atmedze, mam regulowane opóźnienie, czas zgrzewu, pre-impuls, detekcję fazy w sieci (bo w zerze nie powinno się załączać trafa) i układ z wyświetlaczem kosztował 30 pln. Muszę jeszcze tylko polutować wszystko do kupy bo na razie działa tylko na płytce stykowej.

W zerze nie powinno sie załaczać to racja tylko w szczycie, ale jak załaczasz w zerze to w tym czasie masz praktycznie zwarte konce wtórne bo trzymasz elektrody na taśmie :grin:
Chodzi o to zeby zliczyc ile półokresow przejdzie przez trafo, jak zacznie zawsze od przejscia przez zero to beda powtarzalne zgrzewy, w zasadzie to wystarczył by licznik półokresow, taki dokladny czasomierz nie jest potrzebny, zastosowalem taki bo akurat mialem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group