ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Napęd małego stołu do CNC :)
Autor Wiadomość
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 683
Skąd: Kielce
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   Napęd małego stołu do CNC :)

Pod wpływem częstych wizyt na el-ce nie już nie sposób się uwolnić od chęci posiadania takiej zabawki, no i niestety też zaczęła mi chodzić po glowie ta obrabiarka, na szczęście nic wielkiego :) raczej zabawka do rzeźbienia (max) w poliamidzie, a ponieważ nieszczególnie mocno czuje się w mechanice precyzyjnej to wpadło mi do głowy że być może istniałaby możliwość uproszczenia i wykorzystania imadła krzyżowego z dospawanym blatem jako stołu niż robienie typowej 'bramówki', wtedy osie Y i Z (przód-tył, prawo-lewo) obsługiwałby stół a tylko oś X (góra-dół) byłaby na bramie jako ruchoma frezarka, upraszcza to kolosalnie ogólną mechanikę, i pozwala na znacznie mocniejsze mocowanie frezarki.
W klasycznym układzie (takie gównie tam konstruują)) jest trochę inaczej bo osie Y i Z są na bramie (dół-góra, prawo-lewo) jako ruchoma frezarka, a stół obsługuje tylko oś Z (przód-tył).

W związku z tym mam takie pytanie - Miał ktoś z Szanownych Kolegów może kiedyś do czynienia z tego typu imadłem?
Interesuje mnie gł. czy nie ma tam jakichś tragicznych luzów po 1mm na prowadnicach i czy nie rozklekota mi się toto po paru rzeźbieniach? Zauważyłem że na prowadnicach jest tam gwint trapezowy, więc powinien być w miare dokładny i solidny i taki jak w porządnym napędzie stołu, ale wolałbym sie upewnić czy podoła ono takiemu wyzwaniu :)

Aha, i żeby nie było że rzucam się z motyką na słońce dodam że resztę tego ustrojstwa mam już w miarę obczajoną - elementem sterującym będzie laptop na P4 który posiadał jeszcze port LPT, bo to on będzie używany do przesyłania sygnałów (przesuw i kierunek XYZ + awaryjny stop), systemem będzie linuxcnc z głównym programem sterującym emc2 który doskonale sobie z tym radzi (linuxa używam zamiast Mikro$hitów odkąd pamiętam, więc z tym systemem nie przewiduję raczej problemów) (silniki jakieś mam)pozostaje kwestia sterowników do tych silników krokowych, te mogę ew. dokupić bo nie są to jakoś kosmicznie drogie części (oczywiście jeśli nie uda mi się ich samemu poskładać). Jeśli to imadło (koszt ok. 200 PLN) jako napęd stołu by dało radę to cały projekt powinien sie zamknąć w granicach 1k PLN, wydaje mi sie że to rozsądna cena jak na możliwość precyzyjnego rzeźbienia w plastikach na ok. 150x150x50mm.

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 683
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 15 Mar, 2011   

Widze że nikt z Szanownych Kolegów nie odpisał :roll: , a ja już zdobyłem dodatkowe informacje o kasowaniu luzów w takim imadle, ba zdobyłem nawet takie imadło z zamontowanym silnikiem krokowym i drugim w komplecie do drugiej osi, i to wszystko znacznie poniżej kosztów które byłem skłonny ponieść na ten cel, była aukcja na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=1497234469 (jedna jedyna :) ) i musiałem ją wygrać :cool: i wygrałem :cool: , a najciekawsze w tym wszystkim jest to że gościu mieszka ze trzy rzuty beretem odemnie, zaraz za wiaduktem kolejowym :P
Tak więc napęd stołu (X,Y) już mam, kompletny interfejs portu LPT i sterowniki do osi 3 silników są tu
http://allegro.pl/sterown...1504160702.html albo tu http://allegro.pl/sterown...1510525428.html
Oś Z i obrabiarka muszą tylko chwilkę zaczekać, bo lada chwila dotrze do mnie reszta osprzętu do TIG'a i wtedy na spokojnie polutuję malutkim prądem z nierdzewki albo aluminium, bo przecież reszta obrabiarki musi utrzymać mniej więcej ten sam poziom precyzji ruchu i dokładność conajmniej taką jak ma ten stół z imadłem. W inny sposób nie da się tego precyzyjnie zespawać, pewnie i by możan na śruby poskręcać, ale moja śruba dużo nie posiadać i kręcić też nie lubić śruba głowe. I tym małym żarcikiem tyle w temacie stołów do CNC. Można zamknąć.
Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 16 Mar, 2011   

Zapowiada się ciekawy projekt.
A nikt nie odpisał bo ..... wiesz .... trochę daleko temu do pojazdu :mrgreen:
Myślę, że warto założyć temat na "elektrodzie".
Pozdrawiam
Tomasz
 
 
yanusz52
[Usunięty]

Wysłany: Śro 16 Mar, 2011   napęd małego stołu....

Witam,
myślę że jeśli wpiszesz w google ,,forum CNC,, to tam wszystko znajdziesz a nawet więcej.
Pozdrawiam Janusz.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Pią 18 Mar, 2011   

Na elektronie nie warto nawet pisać, bo będzie "było" "Kolega sobie poczyta, a nie pisze poniżej poziomu podłogi" czy też "Szukać się nie chce?" ;)

Forum-CNC polecam w tych sprawach, dużo ludzi ma tam maszyny własnej konstrukcji i dysponują znaczną wiedza, którą, w przeciwieństwie do Elektrody lubią się dzielić ;)

W naszej konstrukcji (modernizacja starej frezarki polegająca na wyciepaniu starej szafy sterowniczej, zabudowaniu wszystkiego wewnątrz maszyny i sterowaniu z LPT) użyliśmy sterowników z akcesoria CNC, tych 4A, jednakże one mają trochę ograniczeń - Pomijając już to, że są to dwa 2A sterowniki spięte równolegle o dodatnich współczynnikach temperaturowych (to jest jak jeden sie zacznie przegrzewać, to idzie przez niego jeszcze większy prąd) i poza dużym radiatorem warto nie zbliżać się do tych 4A, to na dokładkę obsługują maksymalnie podział kroku na 2. Sterownik 2A miał podział kroku na 8, co poza zwiększeniem teoretycznej dokładności upłynnia pracę maszyny (nasza frezarka w wibracje wpada na małych prędkościach...)
_________________
No i jest :)
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 683
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 21 Mar, 2011   

Mibars napisał/a:
Na elektronie nie warto nawet pisać, bo będzie "było" "Kolega sobie poczyta, a nie pisze poniżej poziomu podłogi" czy też "Szukać się nie chce?"

O to chodzi że takiego nie było, a to ze względu na duże luzy w tego typu imadle, nie pytałem na el-ce, ani na cnc - i to tylko dlatego że zdecydowanie by mi to rozwiazanie odradzili, w sumie zamiast się zgrzewać z wymianą śrub prowadzących, nakrętek na poliamidowe, podkładaniem teflonu aby zlikwidować wszystkie te luzy, możnaby kupić trochę kształtek aluminiowych, łożysk liniowych i prowadnic hartowanych tyle że za to wszystko trzebaby zapłacić o jedno zero wiecej :P a moim kapitałem akurat jest czas i wyobraźnia, a nie gotówka (i tutaj mam akurat zaj... pod górkę), a każda pierdoła dedykowana pod cnc jest średnio o jedną cyfrę droższa od podobnej pierdoły która pomimo braku dedykacji czasem da sie jakoś do tego celu zaadaptować, tyle już zdążyłem zauważyć.
Więc albo kupujemy cnc w sklepie płacąc 100% ceny, to dla ludzi z gotówka i bez wyobraźni, albo składamy z elementów dedykowanych dla cnc i płacimy 10% - to dla tych szczęśliwców których stać na 'klocki lego', albo płacimy 1% - i w swojej konstrukcji adaptujemy części które do cnc pozornie się nie nadają, żeby móc je wykorzystać trzeba ruszyć głową i trochę się nad nimi pochylić.

Dzisiaj zamontowałem napęd do drugiej osi w tym imadle, co prawda zajęło mi to lekko liczęc ze dwie godziny, ale udało się to zrobić za pomocą kawałka grubego łącznika z blachy za 2,50 z obi i odcinka 3/4' rurki, mojej kątówki i dedry z elektrodą 2,5mm, o dziwo osiowość wyszła lepiej niż się spodziewałem :cool:

To jest tego typu projekt, gdybym musiał kupować do tego oprogramowanie (windę + cośtam cośtam) to wogóle bym się tego nie podjął, ale linuxcnc jest za darmo :cool: to może jeszcze pare profili, tochę gwintów, jakaś frezarka, oczywiście frezy mam za darmo (zza wielkiej wody) :P

Proszę nie zakładać że nie czytam elektrody i cnc forum, to że nic tam nie piszę o swojej maszynce nie znaczy wcale że wiedza tam zawarta jest mi obca :P a szukanie informacji w sieci nie jest dla mnie żadnym problemem :roll:

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group