ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Li-ion najtańsze propozycje do rowerka
Autor Wiadomość
cocos
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob 12 Mar, 2011   Li-ion najtańsze propozycje do rowerka

Panie i Panowie, przewertowałem mnóstwo ofert Allegro we wszystkich działach, oto najlepsze oferty baterii:
SONY NP-F960 F550 9000mAh Li-Ion 7,4V za 96,99 czyli 9Ah i 44,4V za 582zł
AKUMULATOR Li-Ion 18650 2600mAh 3,7V za 13,99 czyli 10,4Ah 37V za 556zł (więcej roboty)
i TOSHIBA TB-3395 14,8V 4400mAh Li-ion za 99zł, czyli 8,8Ah 44,4V za 594zł

Reszta przeciętnie 2x drożej wychodzi

Pytanie do znawców - czy się nadają?
jak zasilić, czy wymaga dodatkowej elektroniki (ew. czy ktoś chce się podjąć odpłatnie)
Poza tym chba ciekawe do dyskusji...
 
 
cocos
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 56
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

ostatnia pozycja to aku do lapka, czyli dostosowany do dużego prądu obciążenia (na 2 godz. pracy obciążając lapka), podobnie jak w rowerku. Ogniwka nr 2 - analogicznie. Ten pierwszy jest do kamery i nie wiem jak znosi duży prąd (kamera wyładowuje w ok 5h, czyli prąd o połowe mniejszy).
No i jeszcze ewentualna elektronika, zdaje się, że takie bateryjki (1 i 3) mają ukł. zabezpieczające. Może to właśnie dobrze? A może nie zda egzaminu, gdy połączymy je szeregowo?
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

Za 240$+20$ na hobbyking kupisz 4 pakiety 22,2V 5000mah litowo polimerowe dajace prad rzędu 20C. W rowerze przeżyją 500 cykli jęśli będziesz wyładowywał nie do końca. Nie trzeba lutować, gotowe wtyczki w tym do balansera...
Zadny z tych od ciebie nie wytrzyma tylu cykli w rowerze ( chyba że ograniczysz prąd do 5-10A ale i wtedy wątpie)
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

Też się zastanawiałem nad modelarskimi z "Hobby...". Z tym, że oni tam mają kilka typów (producentów) i jak czytałem opinie Klientów (nawet na Ich stronie) to nie zawsze wszystko działa jak należy (zdarzają się "knoty").
Czy mógłbyś polecić jakąś konkretną markę ?
I pytanie odnośnie ładowania: Domyślam się, że poza tym iż trzeba kupić balancer to każdy pakiet należy ładować osobno?
 
 
cocos
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 56
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

toft napisał/a:

Zadny z tych od ciebie nie wytrzyma tylu cykli w rowerze ( chyba że ograniczysz prąd do 5-10A ale i wtedy wątpie)


Ok, a można wiedzieć dlaczego? Chodzi o jakiś parametr, czy po prostu ogniwo MUSI przypłynąć z za granicy?
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

W sumie to chyba wszystkie są z zagranicy :)
A kol. toft miał zapewne na myśli przystosowanie zaproponowanych w pierwszym poście ogniw (czy raczej jego brak) do obciążania wysokimi prądami.
Chociaż ja bym nie przekreślał z góry tych 18650 o ile są dobrego producenta.
 
 
cocos
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 56
Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

a ostatnie - z lapka? Dobrze obciążony laptop (peryferia na USB, pełna jasność, dociążenie procka...) musi rozładować całą baterię w 2godz. Czyli tak jak silniczek roweru przy zaproponowanym połączeniu - wnioskuję, że obciążenie poj. ogniwa też podobne. Mogą być różnice w obciązeniach chwilowych (?) I przyznam, że nie wiem co z wbudowaną elektroniką.
Ułożenie 6 sztabek z lapka... frajda
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

Dam rękę uciąć, że te laptopowe za 99zł nie trzymają swoich parametrów .
 
 
DARK
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Mar, 2011   

Z tymi tanimi laptopowymi bywa tak ze zaniast podwójnych ogniw jest ogniwo i plastikowy walec
Ostatnio zmieniony przez Pon 14 Mar, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pon 21 Mar, 2011   

DARK napisał/a:
Z tymi tanimi laptopowymi bywa tak ze zaniast podwójnych ogniw jest ogniwo i plastikowy walec

Serio? Czy ktoś się osobiście z tym spotkał? I jak wtedy z parametrami? Czy taka niby-para ma tyle co napisane, czy połowę?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Mar, 2011   

Ja kiedyś rozbierałem baterię od AMILO Pro i w środku było miejsce na dwa dodatkowe ogniwa, ale na obudowie była podana prawidłowa, mniejsza pojemność.
 
 
DARK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Mar, 2011   

Własnie w baterii amilo, walce takie jak na zdjęciu z tej strony klik
 
 
szymonrc
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Kwi, 2011   

Ja wlasnie czekam na przesylke z 49szt. ogniw Panasonic LI-ION 2000mah. Przelezaly troche na magazynie, ale sa nowe i pochodza z baterii laptopowych. Przy zakupie takich ogniw warto spojrzec w note katalogowa: PDF
Na Alledrogo w podobnej cenie sa tez np. Ogniwa GP, ktore sie juz nie nadaja, bo nie wytrzymuja nawet rozladowania pradem 1,5C. W tych Panasonicach mamy spokojnie 2C bez utraty pojemnosci, co w moim docelowym pakiecie da mi 28A - pakiet 7s7p, czyli ok. 26V 14Ah. Cena za material ~300zl. Pakiet przy takiej eksploatacji powinien wytrzymach 300 ladowan przy spadku pojemnosci o ok. 20%. Martwie sie tylko samym pakietowaniem. Lutowalem juz sporo pakietow NiCd i NiMH, ale ani jednego Li-Ion, a sie sporo naczytalem o ich wrazliwosci na przegrzanie - w najlepszym przypadku zadzialanie wbudowanego bezpiecznika i uszkodzenie ogniwa (przerwanie wewnetrznego obwodu) - w najgorszym - zaplon lub wybuch przegrzanej celi. Moze ktos moze sie podzielic doswiadczeniem w tej kwestii?
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Śro 06 Kwi, 2011   

Na YOU TUBE są filmiki z budowy i działania własnoręcznie zrobionej zgrzewarki punktowej do blaszek pakietów.
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Śro 06 Kwi, 2011   

Szymonrc
Wydaje się że to dobra opcja. Na stronie http://wapedia.mobi/pl/Akumulator_litowo-jonowy napisali że z tego typu ogniw (może literka jest inna - tego nie wiadomo) zbudowano zasilanie samochodu Tesla Roadster. Też zamierzam zrobić zakup, jednak mniejszej ilości bo do hulajnogi. Chcę przy okazji zdobyć doświadczenie w obsłudze tego typu ogniw.


andrzejIskierka
a możesz podać linka?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group