ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik zgrzewarki do ogniw DIY
Autor Wiadomość
ozzy_123 
początkujący


Dołączył: 03 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   Sterownik zgrzewarki do ogniw DIY

Witam wszystkich,

W moim pierwszym poście na tym formu pragnę przedstawić swoją wersję sterownika zgrzewarki.

Aby uniknąć plątaniny kabli wykonałem urządzenie tak bardo kompaktowe jak było to mozliwe.
Wszystkie elementy ( zasilacz, wyświetlacz, przyciski) oprócz przekaźnika SSR zintegrowane są na jednej płytce co umożliwia łatwy montaż wewnątrz obudowy zgrzewarki.

Wystarczy podłączyć (bez lutowania) zasilanie 230V, przekaźnik SSR oraz włącznik nożny.

Na PCB celowo umieściłem całe arduino (a nie tylko procek z niego) tak by każdy poradził sobie z zaprogramowaniem układu - nie jest potrzebny żaden programator - moduł podłączmy do kompa i wczytujemy kod z środowiska Arduino IDE.


PCB mojego projektu.

Poniżej kilka fotografii urządzenia:










Schemat:

 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   

Fajny układ, ale jest jedno małe ale:) Jak rozumiem Twój sterownik nie ma detekcji fazy? Bo nie wiem czy istnieją przekaźniki SSR umożliwiające załączenie w szczycie sinusoidy. A nie wiem czy wiesz ale załączanie trafa w zerze to najgorszy z możliwych sposobów. Tak załącza się obciążenia rezystancyjne a nie indukcyjne.
 
 
ozzy_123 
początkujący


Dołączył: 03 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 11 Lip, 2018   

Pewnie jest tak jak piszesz.

Jednak sterownik doskonale spełnia swoje zadanie bez zbędnego teoretyzowania.

Powtarzalne, pewne zgrzewy są tego najlepszym świadectwem.
 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 12 Lip, 2018   

Tu nie chodzi o jakość zgrzewów, bo te nie ucierpią na tym, bardziej chodzi żywotność przekaźnika SSR. Twój przekaźnik musi mieć dobry gasik(dobrze zgrywający z twoim trafem) albo być dość mocny jeśli działa dłuższy czas.
Tutaj jest prosto wytłumaczone dlaczego tak się nie robi + pokazane jak łatwo to zrobić jeśli ma się trafo zasilające w układzie (dwa rezystory jako dzielnik + dioda zabezpieczająca a potem tylko wykrycie zbocza):
https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5553.pdf

Tutaj materiał który opisuje zjawiska jakie zachodzą kiedy włącza się trafo w przypadkowym momencie:
https://www.st.com/conten....CD00003867.pdf

BTW twoja płytka jest na sprzedaż?
 
 
ozzy_123 
początkujący


Dołączył: 03 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 12 Lip, 2018   

Ciekawe artykuły - szczególnie ten drugi.

Jesli chodzi o sprzedaż - mogę sprzedać gotowy moduł z fotografii lub samą gołą płytkę.
Szczegóły na PW.

pozdrawiam
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Fajnie,że młodzi ludzie samodzielnie próbują "coś" wykonać.Szkoda tylko, że otwierają już "szeroko otwarte drzwi". W sieci jest sporo różnych rozwiązań sterowników ale i tak żaden nie dorównuje funkcjonalnością darmowemu softowi autorstwa kol.o nicku "Sławek" do którego nie trzeba żadnych dodatkowych "płytek", gdyż całość jest oparta o Arduino Uno a kabelki można lutować,wtykać co kto woli a samą płytkę wykorzystywać do innych celów. Ten sterownik dlatego jest najlepszy i unikalny gdyż prócz dwóch impulsów ustawianych przez Menu (preimpuls i impuls właściwy) mierzy też temperaturę (ustawianą) uzwojenia transformatora załączając wentylator gdy zostanie przekroczona.Dodatkowo sama płytka (gdy nie używa się zgrzewarki) ma różnorodne możliwości, np. można z jej pomocą programować silnik Bafanga a samo przeprogramowanie Arduino Uno to parę sekund.
 
 
ozzy_123 
początkujący


Dołączył: 03 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Sterownik zaprezentowany przeze mnie również posiada regulację czasu preimpulsu, impulsu zgrzewania, przerwy między nimi oraz czasu pomiędzy podszczególnymi cyklami zgrzewania.

Soft do zaprogramowania arduino jest darmowy:

https://rcclub.eu/viewtopic.php?f=28&t=9148&start=200

pozdrawiam
 
 
Bzyk 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 110
Skąd: stąd
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Chcialem tylko przypomniec ze uzywacie do zalaczania transformatora nie w pelni sterowalnych elementow, i co ze na sterowniku sobie nastawisz czas dajmy 22ms jak Ci zlapie nastepna polowke to juz i tak musi ja skonczyc wiec czy nastawisz 21 czy 27 co za roznica, tak samo z regulacja tego Preimpulsu, ile półokresow taki preimpuls moze trwac jak przy dobrym trafie zgrzew zasadniczy trwa trzy polokresy :?:

Ok jak tak nad tym pomyslalem to uklad wykonawczy wyzwalany w szczycie bedzie precyzyjniejszy od tego w zerze o polowe połowki :grin:
 
 
Lipski 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 14 Maj 2018
Posty: 40
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob 14 Lip, 2018   

No ja w swoim sterowniku zrobiłem tak, że pre-impuls, przerwa i impuls główny są wielokrotnościami 20 ms. Większa rozdzielczość, tak jak piszesz nie ma sensu, bo triak i tak się nie przełączy.
 
 
Bzyk 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 110
Skąd: stąd
Wysłany: Sob 14 Lip, 2018   

Lipski nie da sie ukryć ze Twoj sterownik ze śledzeniem fazy ma potencjał, gdybym umiał osobiscie cos takiego zrobic to bardziej wykorzystał bym tą detekcje do precyzji sterowania układem wykonawczym a mniej bym sie przejmował pozornym zwarciem trafa przy włączaniu, ale z Twoim sterownikiem mozna upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group