ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowanie LiPo - jak lepiej?
Autor Wiadomość
legend 
brygadzista


Dołączył: 09 Kwi 2013
Posty: 240
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018   Ładowanie LiPo - jak lepiej?

Mam baterię, która wystarcza mi prawie na dwa kursy do pracy (tam i z powrotem). Przez "prawie" mam na myśli, że czasem dojadę a czasem BMS odetnie baterię kilkaset metrów przed domem.
Zastanawiam się czy lepiej ładować codziennie baterię rozładowaną do około 50%, czy co drugi dzień rozładowaną do zera (chodzi mi o trwałość baterii).
Obecnie wożę ładowarkę ze sobą i ładuję raz w domu, raz w pracy czyli gdy bateria jest rozładowana w około 75%

Co polecacie?

Kamil
 
 
noel841106 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 137
Skąd: B-stok
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018   

Ja Ci polecam obecne rozwiązanie czyli ładowanie tak często jak to to możliwe. Choć jeszcze lepiej byłoby ładować tak często jak to możliwe, ale nie na max. Ja swoją ładowarkę przerobiłem tak, że ładuje ogniwa średnio do 4.1V.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018   

Tak jak robisz jest najlepiej(*), ale raczej dużego zysku nie ma. Więc jeśli nie chce Ci się wozić ładowarki, to ładuj od 50%, strata będzie niezauważalna.

(*)Teoretycznie dla Ciebie idealnie było by ładować od 25% do 75%, ale to wymagałoby BMS'a programowalnego albo przynajmniej ładowarki modelarskiej, żeby balansować baterie na niższych napięciach. Zysk jednak nie warty zakupu powyższych przy Twojej baterii.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018   Re: Ładowanie LiPo - jak lepiej?

legend napisał/a:

Zastanawiam się czy lepiej ładować codziennie baterię rozładowaną do około 50%, czy co drugi dzień rozładowaną do zera (chodzi mi o trwałość baterii).

Zdecydowanie to pierwsze. Zobacz sobie tabelkę " Depth of discharge -Discharge cycles" pod linkiem:
https://batteryuniversity.com/index.php/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group