ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przewód zasilający jako bocznik
Autor Wiadomość
legend 
brygadzista


Dołączył: 09 Kwi 2013
Posty: 240
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   Przewód zasilający jako bocznik

Tak się zastanawiam czy to ma sens...

Między baterią a sterownikiem mam około 60cm kabla 12AWG, który nominalnie powinien mieć rezystencję około 5,209e-3 Ohm/m. Spadek napięcia na takim odcinku przy prądzie 30A (sterownik ma 22A) powinien wynosić niecałe 100mV (0,093762V) a moc która będzie do odprowadzenia wyniesie niecałe 3W (zakładając ciągły przepływ 30A).
Temperaturowy współczynnik rezystancji dla miedzi wynosi 3,9 czyli w zakresie +/- 25st.C błędy pomiaru będą wynosić do 10% (chodzi mi o różnice we wskazaniach międzu jazdą w zimie i w lecie).

Na moje potrzeby to wystarczy. Kabel zasilający mogę "skalibrować" zasilaczem laboratoryjnym.
Nie jestem pewien, czy wziąłem wszystko pod uwagę...

Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam,
Kamil
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Tak długi kabel/bocznik to zródło odbioru i nadawania zakłóceń. Nie wiadomo co z tego będzie.
Poza tym jeśli to jest linka, to pod wplywem drgań, pewnie będa zmiany impedancji. To jest przy okazji indukcyjność na wejsciu sterownika.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
legend 
brygadzista


Dołączył: 09 Kwi 2013
Posty: 240
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Nie przyszło mi to do głowy, ale to w miarę standardowa odległość np w konfiguracji bateria w bidonie a sterownik w piaście. Jak te zakłócenia wpływają na sterownik?

Nie wiem jaki zakres zmian w impedencji może generować linka - w razie czego mogę rozważyć drut 2x4mm2 (np. http://www.elpar.pl/produkt/ydyp-zo-300-500v)
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Do tego 'bocznika' musisz pociagnac dodatkowe kable pomiarowe do : wskaznika; CA, watomierza ?
No bo czemu ma to służyć ? Chyba nie eliminacji bocznika w sterowniku ?
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Sie, 2018   

Taki pomiar moim zdaniem jest całkiem ok - bo nie wprowadzamy dodatkowego oporu do układu (kabel zasilający i tak jest i i tak jest juz na nim spadek). ?
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2018   

Kabel długości kilkudziesięciu centymetrów, będzie dobrą anteną dla częstotliwości rzędu setek Mhz i kiepską dla kilkudziesięciu Mhz. Rower w takich częstotliwościach nic mocnego nie generuje (zegar procesora to raczej za słaby sygnał), więc co najwyżej jakieś zakłócenia w pomiarze prądu mogą być, jakby jakieś CB nas wyprzedzało (silny sygnał n 27Mhz) albo będziemy zdalnie bramę otwierać (słaby sygnał na 433 Mhz). Z kolei zmiany impedancji w lince od wibracji nawet jeśli będą znaczące, to się powinny ładnie uśrednić.
 
 
smekes 
młodzik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2016
Posty: 85
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2018   

ja mam wykorzystany przewód zasilający zamiast bocznika, aby dowiedzieć sie jaka długość ma być, aby wskazania były poprawne, patrzyłem na wskazania miernika domowego na biegu jałowym i jadąc, a potem wbijałem szpilke w przewód zasilający, aż znalazlem miejsce gdzie wskazania na mierniku rowerowym są podobne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group