ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rower crossowy na 28 calach - jaki silnik, sterownik, aku
Autor Wiadomość
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 13 Wrz, 2018   Rower crossowy na 28 calach - jaki silnik, sterownik, aku

Witam.

Posiadam rower cross Eries Eveo ( polska konstrukcja ). Chciałbym zamontować silnik elektryczny w przednim kole z akumulatorem na ramie ( może być bidon ). Mój rower posiada z przodu amortyzator Suntour NVX, koło 28 cali z szerokością opony 1,5 cala, hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano Alivio M160. Miałem jeszcze 2 tygodnie temu rowerek elektryczny DYU D2 na 12 calowych kołach z silnikiem 250W. Z moją wagą 73kg rozwijał prędkość 26km/h na płaskim i chciałbym, żeby mój duży rower rozwijał prędkość 35km/h na płaskim z samej manetki ( taka prędkość już mi wystarczy w zupełności ) i osiągał realny dystans 50km na samej manetce.

Waszym zdaniem, do mojego roweru, jaki silnik powinienem wybrać? Czy to ma być przekładniowy czy bezprzekładniowy, 48V czy wystarczy 36V, 250W czy 500W, jaki akumulator? Planuję jeździć po płaskim terenie 80% czasu i 20% czasu podjazdy pod górkę ale wtedy mogę pomagać sobie pedałami. Mogę obecnie dostać zestaw pod 28 cali: silnik Tranzx 36V 250W, sterownik 36V/48V, manetka, kontroler bez wyświetlacza, akumulator w bidonie 36V 16Ah z kluczykiem i ładowarką za 1400zł ( wszystko podobno nowe ). Czy to wystarczy do moich potrzeb czy muszę jednak szukać silnika 48V?

Waga roweru to około 13kg + moje 73kg wagi.


edycja:

Wiem, że dla was to są proste sprawy i trywialne, ale jestem otwarty na propozycje. Pytałem też pana, który sprzedaje silnik Tranzx 36V i powiedział, że sterownik jest też na 48V i można do niego podłączyć akumulator 48V zamiast 36V i silnik będzie działać z większą mocą i nic się nie stanie o ile nie bedę go przeciążać pod górki czy cały czas przyspieszać. Co wy na to? Tak jak pisałem, mam 73kg wagi, rower 13kg, do tego waga silnika i akumulatora i chciałbym osiągać prędkość 35km/h na 28 calowych kołach.
 
 
Mariusz_p 
kierownik



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Sie 2017
Posty: 319
Skąd: WLKP
Wysłany: Czw 13 Wrz, 2018   

Witaj
Większość zestawów na 36V odblokowanych da radę rozpędzić Cię do prędkości powyżej 30km/h.
Wszystko zależy czego oczekujesz - na 48V polecisz już dobre 40 lub więcej.
Ten sam silnik zasilony 48V kręci się szybciej niż na 36V. Z voltów wynika prędkość obrotów.
Musisz rozważyć teraz moc silnika - mały silnik = ekonomia przy spokojnej jeździe.
Duży silnik i duży sterownik => trochę mniejsza ekonomia, ale większy banan na twarzy :)
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

Aha, czyli jak kupuję nowy sterownik, nie zdemontowany z roweru, to i tak muszę go odblokować, tak? Bo tutaj silnik jest na 36V, sterownik jest na 36V/48V i do tego kontroler/wyświetlacz LED ( bardzo ubogi ). W sumie to mogę zapytać o to sprzedawcę, ale wolę mieć informacje z dwóch źródeł.

A co do prędkości max i zużycia silnika, to jeśli na odblokowanym zestawie silnik 36V, sterownik 36V/48V, akumulator 48V będę jechał z prędkością maksymalną, załóżmy, 43km/h na odkręconej manetce na full i nie będę chciał za mocno żyłować tego silnika, to wystarczy że odetnę/oskrobię jakiś drucik w sterowniku, wtedy będzie dawać mniejszy prąd na silnik ( mniejsza rezystancja ) i przez to silnik mniej się zużyje a moja prędkość spadnie do tych komfortowych 35km/h, tak? Tylko czy wtedy od razu nie lepiej kupić aku 36V i nie bawić się w żadne przeróbki? Kwestia tego jedynie, czy na 36V z silnikiem 36V 250W pojadę rzeczywiście te 35km/h, bo na tym mi zależy.

Nie potrzebuję banana na twarzy :D , z roweru korzystam tylko, żeby dojechać z punktu A do punktu B, np. w lato jadę nad jezioro ( dystans około 20km ) i potem wracam, czyli łącznie 40km dziennie.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

vwrafi napisał/a:

A co do prędkości max i zużycia silnika, to jeśli na odblokowanym zestawie silnik 36V, sterownik 36V/48V, akumulator 48V będę jechał z prędkością maksymalną, załóżmy, 43km/h na odkręconej manetce na full i nie będę chciał za mocno żyłować tego silnika, to wystarczy że odetnę/oskrobię jakiś drucik w sterowniku, wtedy będzie dawać mniejszy prąd na silnik ( mniejsza rezystancja ) i przez to silnik mniej się zużyje a moja prędkość spadnie do tych komfortowych 35km/h, tak? Tylko czy wtedy od razu nie lepiej kupić aku 36V i nie bawić się w żadne przeróbki? Kwestia tego jedynie, czy na 36V z silnikiem 36V 250W pojadę rzeczywiście te 35km/h, bo na tym mi zależy.


Nie. Silnik elektryczny traci moc wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Dlatego, możesz mieć sterownik 500W, a przy maksymalnej prędkości silnik może pobierać 300W. Jeśli obniżysz moc sterownika (np. przez skrobanie bocznika) do 300W, to prędkość maksymalna nie spadnie, będziesz jedynie wolniej przyspieszał. Dopiero dalsze ograniczanie mocy sterownika ograniczy prędkość.
Poza tym silnik elektryczny nie zużywa się (poza łożyskami). Po prostu jak go przegrzejesz to potopisz izolacje i dostanie zwarcie - popularnie mówiąc "spalisz silnik".
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

To co byście polecili dla mnie. Waga roweru 13kg, moja waga 73kg. Silnik montowany na przednim 28 calowym kole. Prędkość 35km/h, zasięg 50km. Wystarczy silnik 36V 250W odblokowany i do tego aku 36V?
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

Instalacja 36V moc 250W nominalnie -nie wystarczy by na samej manetce rozbujać cie do 35km/h jesli dołozysz swoje nogi to jest mozliwe. moim zdaniem celuj w instalacje 500W 48V
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

OK, więc tak będę szukał. A co polecacie? Jakie silniki i jakie sterowniki? Czytałem, że są takie sterowniki, które ustawia się z poziomu wyświetlacza. Czy w takim wypadku musi to być konkretny sterownik i konkretny wyświetlacz?
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 14 Wrz, 2018   

nie koniecznie ale na przykłąd sterowniki z seri kt i wyswietlacze kt-lcd 3 współparacuaj doskonale ze soba
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2018   

OK, wyświetlacz namierzyłem, ale tego sterownika KT nie mogę. Ich nazwa zaczyna się od KT czy jakoś inaczej? I jakie silniki do tego? Bafang, Tranzx czy jeszcze jakieś inne?
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2018   

tak nazwa sie zaczyna od KT , sterowniki kt sato tzw sinusoidalne i współpracuja tylko z silnikami z czujnikami halla co do producenta silnika to sprawa drugorzedna wazne żeby parametrami pasował do roweru i reszty instalacji
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2018   

A z tych dwóch silników ( opcja 48V 500W ) który będzie lepszy? Wystarczy do nich podłączyć jakikolwiek sterownik?


Link 1

Link 2

Są w tej samej cenie. Czy cena na polskie 666zł jest OK za silnik 48V / 500W ?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

vwrafi napisał/a:

?..
Są w tej samej cenie. Czy cena na polskie 666zł jest OK za silnik 48V / 500W ?

Dolicz jeszcze cło i byc moze Vat.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

WojtekErnest napisał/a:
vwrafi napisał/a:

?..
Są w tej samej cenie. Czy cena na polskie 666zł jest OK za silnik 48V / 500W ?

Dolicz jeszcze cło i byc moze Vat.


W treści ogłoszenia jest napisane, że do Polski wysyłane jest przesyłką unikającą cła i vat'u. Czyli to dobra oferta i który z nich jest lepszy? Ten z linku pierwszego to BFSWX02 48V500W a ten drugi to nie wiem.
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

..co nie oznacza że masz 100% gwarancje że UC nie naliczy ci cła a skarbówka vatu paczka która wazy pare kg moze wzbudzić zainteresowanie celników zwłaszcza gdy zadeklarowana wartość to 1$ , przypłynęła z Chin na których to niektóre towary nałożono właśnie wysokie cła
 
 
vwrafi 
początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

Dziękuję za odpowiedzi, ale wolałbym, żeby dyskusja była o rowerze i silniku a nie o cłach i vat'ach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group