ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgrzewanie ogniw (wysyłka,Warszawa)
Autor Wiadomość
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 15 Mar, 2020   

Czy są jakies programy do takiego projektowania ogniw? Bo z głowy byłoby trochę ciężko to wymyślić
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Arbiter napisał/a:
Czy są jakies programy do takiego projektowania ogniw? Bo z głowy byłoby trochę ciężko to wymyślić

Co masz na myśli?

Każda sekcja ma min 3 mostki z taśmy 8x0.2mm, co pozwoli na prąd do 30A. Ten pakiet używany do max 15A. Jestem zwolennikiem NIEROBIENIA maksymalnej ilości połączeń ze wzg bezpieczeństwa: już w dwóch pakietach dzięki ograniczonej ilości mostków, taśma zadziałała jako bezpiecznik (przepaliła się od zwarcia, z winy człowieka) i uszkodzeniu uległo tylko kilka ogniw + obyło się bez większego pożaru :)

Jeśli chodzi o kształt to wygląda tak bo mieści się w malutkiej drukowanej skrzynce osadzonej w ramie:
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Moje pytanie trzeba rozumieć bezpośrednio. Czy są narzędzia typu CAD które wspomagają tworzenie planów ogniw i ich lutowania. Bo wyobrażam sobie że improwizowanie może być trudne ale komputerowe wspomaganie mogłoby być uzasadnione
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Cytat:
slow napisał/a:
Zgrzewy ładne, wydruki uchwytów ładne choć pewnie znacznie podniszą koszty całości. Ale kierunkiem przepływu prądu to za bardzo się nie przejmujesz. 1 tasiemka na 5 ogniw to stanowczo za mało.


Proszę zaznacz gdzie jest jedna tasiemka


Tu w wielu miejscach


Na innych zdjęciach też jest wiele miejsc gdzie prąd misi płynąć dość długą drogą do odległych ogniw podczas gdy obok jest niepodłączone ogniwo.
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Ja się nie spotkałem ale myślę że duże firmy zajmujące się masową produkcją posiadają autorskie oprogramowanie do takich celów
slow napisał/a:
Cytat:
slow napisał/a:
Zgrzewy ładne, wydruki uchwytów ładne choć pewnie znacznie podniszą koszty całości. Ale kierunkiem przepływu prądu to za bardzo się nie przejmujesz. 1 tasiemka na 5 ogniw to stanowczo za mało.


Proszę zaznacz gdzie jest jedna tasiemka


Tu w wielu miejscach
Obrazek

Na innych zdjęciach też jest wiele miejsc gdzie prąd misi płynąć dość długą drogą do odległych ogniw podczas gdy obok jest niepodłączone ogniwo.

Proszę zaznacz gdzie jest jedna tasiemka. Poza tym w pakietach które maja sekcje "rozciągnięte"(takie też otrzymuje do zgrzania) daje po 2-3 warstwy taśmy, tak by wymagany prąd miał jednak gdzie płynąć.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Tu nie chodzi o to aby 'Prąd mial gdzie plynac" ale o równy podzial na kazdej sekcji. Czyli sekcja rownolegla winna miec ksztalt jak najbardzie zblizony do rombu, kwadratu, trójkąta. Czyli unikamy nierownomiernych, dlugich kształtów, tam gdzie mozna to zrobic bardziej zwarte. Tym bardziej ze gdy sa to ogniwa z depakietow, to ich styk, montaż na zakladke jest b.dyskusyjny. Takie pakiety obciążone, podgrzane prądem, gdy sie sprawdza kamerą termowizyjna, wyraznie wskazuja na pkty zlego styku.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Mar, 2020   

Akurat ten podłużny pakiet miał służyć do max 50A, ale fakt, są lepsze i gorsze formacje sekcji. I dalej stoje za stwierdzeniem że jednak chodzi o to żeby prąd miał gdzie płynąć. Jeśli połączenia mają znikomą rezystancję to takie odległości jak w tym omawianym nie mają znaczenia.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 17 Mar, 2020   

50 A mówisz? No to odważna koncepcja przy takim rozciagnietym montażu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AdrianJ 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 18 Mar, 2020   

Taka podłużna sekcja zbudowana jest mniej więcej tak: https://gofile.io/?c=73Lrky
Taśma nikiel 7x0.2mm
 
 
krzych 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 21 Maj, 2020   

Jeśli ktoś z Was zastanawia się czy zlecać coś Adrianowi - proszę - do poczytania :)
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

dzieki za namiar na Adriana również skorzystałem i Adrian zgrzewa mi ogniwo do hulajnogi Xiaomi M365
 
 
krzych 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Arbiter napisał/a:
dzieki za namiar na Adriana również skorzystałem i Adrian zgrzewa mi ogniwo do hulajnogi Xiaomi M365


Bardzo się cieszę :) . Należy się Wam obu :) . Możemy kiedyś się wspólnie gdzieś wybrać ;)
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

jak wszystko dobrze pójdzie i uda mi sie podłaczyć - bede miał w hulajnodze M365 dodatkową baterię 10s3p 10Ah i fabryczną 7,8ah. Wtedy chetnie sie spotkam - bo bede miał zasieg aby dojechać do miasta i wrocic
 
 
krzych 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Arbiter napisał/a:
jak wszystko dobrze pójdzie i uda mi sie podłaczyć - bede miał w hulajnodze M365 dodatkową baterię 10s3p 10Ah i fabryczną 7,8ah. Wtedy chetnie sie spotkam - bo bede miał zasieg aby dojechać do miasta i wrocic

Zawsze my możemy dojechać, a udać się uda ;)
 
 
Barba 
początkujący


Dołączył: 04 Lip 2019
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

Uda się uda. Adrian mi już 2 pakiety do M365 i Pro robił. Teraz zbieram graty na kolejny pakiet tym razem 14Ah do G30.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group