ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzanie sterownika na postoju
Autor Wiadomość
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Śro 19 Cze, 2019   Grzanie sterownika na postoju

Witam,
Jestem na finiszu przy mojej pierwszej konstrukcji. Rowerek fajnie śmiga tylko niepokoi mnie to, że po 10 godzinach bez jazdy, przy wyłączonym wyświetlaczu sterownik jest ciepły.
Póki co odłączyłem go od baterii. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną?
Sterownik jest chiński.
Zdjęcia sterownika umieszczę później. Czasami mam problemy z dodaniem załącznika tutaj.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 337
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Śro 19 Cze, 2019   

Możesz sprawdzić ile prądu pobiera wtedy? Skoro duża aluminiowa puszka jest ciepła to pewnie z Wat lub więcej jest tracone.
Nie napisałeś jaki sterownik oprócz tego że chiński ale to akurat żadna wskazówka w dzisiejszych czasach.

Z pewnością nie powinno się nic grzać przy wyłaczonym
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Śro 19 Cze, 2019   

Niby mógłbym sprawdzić ile prądu pobiera, ale mam obawy ze wpinaniem się w obwód miernikiem, bo za każdym razem przy zamknięciu obwodu przeskakuje iskra. Czy to jest niezbędne i czy to jest bezpieczne?
Sterownik jest małych rozmiarów. Na 20 amper. Ponownie mam problemy z przesłaniem zdjęć, ale już kiedyś je załączyłem do posta. Są widoczne Tutaj
jako 1.jpg i 2.jpg
Myślę o dodaniu przełącznika on/off między zasilaniem z baterii a sterownikiem. Tylko czy takie "rozwiązanie" problemu nie będzie miało skutków ubocznych ?
 
 
wiedzmin44 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 19 Cze, 2019   

Zmierz ten prąd, sterownik nie powinien się grzać, chyba ze światło masz włączone, na postoju wszystkie tranzystory sterujące są zatkane i nie przewodzą.
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Czw 20 Cze, 2019   

Zmierzyłem i pokazała się śmieszna wartość. 6-7 mikroamper. Aktualne napięcie 40V. To są jakieś tysięczne ułamki mocy.
Ogólnie chcę zamontować czujnik PAS i zauważyłem, że przy wyłączonym wyświetlaczu dioda przy czujniku jest stale zaświecona (wtedy pobiera te 7uA, a jeśli go odłączę to 6).
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 337
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Czw 20 Cze, 2019   

Może o miliamperach myślisz bo przy jednym mikroampetrze dioda raczej nie zobaczysz światła.
Ale 7 mili czy 7 mikroamper to i tak nie powinien się grzać.
Masz jakaś usterkę sterownika lub instalacji która podczas pomiaru się nie ujawniła.
Albo coś nie tak z twoja oceną ciepłoty sterownika
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Czw 20 Cze, 2019   

Nie jestem ekspertem od elektroniki, ale tak pomyślałem, że być może przez chwilę płynie większy prąd do naładowania kondensatora i później ten minimalny prąd przed jakiś czas. I skokowo co jakiś czas ładuje się kondensator. Ale to tylko takie moje rozważania-nie wiem dokładnie w jaki sposób działają kondensatory. Nie będzie mnie przez długi weekend. Jak wrócę zrobię testy tej ciepłoty sterownika.
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

Myślałem, że testy potrwają dłużej, ale nie musiały. Termometr zaledwie po 10 minutach podwyższył wskazanie o 5 stopni Celsjusza z 24 stopni na 29 stopni. Czy bezpieczne będzie wstawienie wyłącznika na głównym przewodzie zasilającym między baterią, a sterownikiem czy raczej próbować zlokalizować wadę instalacji?
 
 
rs2580 
początkujący


Wiek: 50
Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 20
Skąd: no/pl
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Należy wyeliminować źródło poboru prądu. Jakim miernikiem mikroampery mierzyłeś?
Czy Twój sterownik nie ma przewodu do jego włączania i wyłączania? (w sabvotonie 72100 i 72150 to jest przewód pomarańczowy - do stacyjki/wyłącznika)
Nie piszę o głównym przewodzie prądowym.
Do wyłączania głównego prądu potrzebny jest bardzo konkretny wyłącznik - nie zalecam.
_________________
Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

No cóż,mieszkasz blisko mnie ( ja Będzin) więc można by to jakoś zdiagnozować np.watometrem gdyż miernikiem uniwersalnym, oczywiście w spoczynku, da się ale trzeba podłączać miernik "sposobem" gdyż inaczej możesz go spalić i nic z pomiaru. W każdym jednak przypadku grzanie sterownika w "spoczynku" to co najmniej dziwne.Przy prądach max.około 20A można też dość prosto zmontować wyłącznik elektroniczny na mosfetach
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Śro 03 Lip, 2019   

Posługiwałem się takim miernikiem:
https://allegro.pl/oferta/miernik-uniwersalny-temperatura-uni-t-ut33c-ut-33c-7845035190
Mój sterownik nie ma tego przewodu włącz/wyłącz. Teraz już wiedziałbym, żeby taki kupić.
Znalazłem w sklepie internetowym wyłącznik na 30 amper. Mój sterownik jest na 20A więc mogłoby się udać.
Wibi w takim razie wysyłam Ci PW. A wyłącznika elektronicznego na mosfetach nigdy nie robiłem.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 04 Lip, 2019   

Robson91 napisał/a:
... A wyłącznika elektronicznego na mosfetach nigdy nie robiłem.

Opisywałem gdzieś na forum taki wyłącznik i chyba zamieściłem zdjęcie? To prymitywna "konstrukcja", dwa mosfety mocy połączone równolegle (może ich być więcej dla dużych prądów),bramki sterowane małym prądem rzędu miliamper przez dzielnik oporowy,wyłącznik mechaniczny najprostszy na prąd do 1 ampera.
 
 
Robson91 
początkujący


Dołączył: 28 Lut 2019
Posty: 22
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pią 05 Lip, 2019   

rs2580 napisał/a:

Do wyłączania głównego prądu potrzebny jest bardzo konkretny wyłącznik - nie zalecam.


Dlaczego nie zalecasz?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group