ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana przewodow fazowych silnik
Autor Wiadomość
baranski86 
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2019
Posty: 94
Skąd: Lodz
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   Wymiana przewodow fazowych silnik

Czesc wszystkim,mam pytanie przewody fazowe od silnika Voilamart 10x6 są wydaje mi się za cienkie, czy warto wymienić je na grubsze na takie 6mm2 , ale bez otwierania silnika i podwajania,tylko jakieś 15cm od osi silnika odciąć i dać grubsze ? Tak samo mam pytanie jeśli chodzi o sterownik, tam mam 48v 35a i przewody silikonowe 3mm2. Też chciałbym je wymienić ale nie wylutowywac tylko tak samo zostawić ze 3cm starego przewodu i dolutowac nowy.Czy taki zabieg spowoduje że sterownik będzie się mniej nagrzewal a silnik dostanie troszkę większego kopa?
 
 
wiedzmin44 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

Przewody wymieniasz po to zeby przewody pod wiekszym pradem sie nie grzaly i nie topily swojej izolacji zapobiegając zwarciu. Wymiana ich powinna być przeprowadzona na całej długości w co wliczone jest rozbieranie silnika. Sterownik nagrzewa się od pracujących tranzystorów, a nie od przewodu.
 
 
baranski86 
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2019
Posty: 94
Skąd: Lodz
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

Chodzi o to że ten sterownik mam w takiej saszetce i przewody fazowe od silnika w tej saszetce też się nagrzewaja,wiec myślałem że jak wymienię fazowe przy sterowniku i zostawię stare ok 15cm przy silniku to nie będą się tak grzać?
 
 
wiedzmin44 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

Jak tak zrobisz to kawalek przewodu ktory zostawisz niewymieniony tak samo bedzie sie grzal. Wiec jak wymieniasz to caly przewod na calej dlugosci prawa ohma nie oszukasz.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

@ baranski86
Przede wszystkim masz za słaby sterownik a to co chciałbyś zrobić tylko przyspieszy awarię (spalenie) może sterownika? a może nawet baterii.Zaraz to prosto wytłumaczę. Prąd(A) z baterii idzie do sterownika który już się grzeje, czyli pracuje mocno obciążony,przewody fazowe również się grzeją czyli dla nich przewodzony prąd też wydaje się za duży. W tej sytuacji ty chcesz zwiększyć średnicę części przewodów fazowych aby się nie grzały ale nie zastanowiłeś się nad konsekwencjami które mogą być bardzo poważne a dlaczego? otóż pomijając twoje działanie w zakresie ruchu silnika (np.manetka),prąd przechodzi przez regulowany (manetką,PASem) opór sterownika (który się grzeje)który oznaczymy jako R1 dalej przez przewód fazowy którego opór oznaczymy np.R2 a dalej opór danej cewki fazowej oznaczony jak R3. Suma tych oporów R1+R2+R3 określa wielkość płynącego prądu zgodnie Ubat./(R1+R2+R3)=Prąd"A" i ten prąd powoduje grzanie się oporów R1 i R2. Ty chcesz zmniejszyć opór R2 tak by składał się z dwóch R2a i R2b przy czym ich suma będzie mniejsza od R2 (który grzeje już obecnie). W takiej sytuacji,ponieważ całkowity opór będzie mniejszy to popłynie większy prąd a ten większy prąd już nie będzie tylko grzał ale po prostu spali albo sterownik (R1) albo ten zostawiony kawałek starego przewodu fazowego R2a.
Konkluzja.Musisz dopasować sterownik do silnika i swojej masy (ciężaru) przez albo zmianę silnika lub sterownika a najlepiej oba czyli i silnik i sterownik no i spowodować by silnik nie był tak mocno obciążony,druga możliwość to zwiększenie napięcia baterii (jeśli pozwala na to sterownik) a wówczas przy takiej samej mocy silnika prąd pobierany będzie mniejszy i sterownik jak i przewody fazowe nie będą się grzały albo ich grzanie będzie znacznie mniejsze.
 
 
baranski86 
młodzik


Dołączył: 11 Mar 2019
Posty: 94
Skąd: Lodz
Wysłany: Pon 29 Lip, 2019   

@ wibi
Dziękuję,za wyczerpująca odpowiedź.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group