ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hulajnoga spełniająca aktualne przepisy.
Autor Wiadomość
paulakqwerty 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 13 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: Zakopane
Wysłany: Wto 13 Kwi, 2021   Hulajnoga spełniająca aktualne przepisy.

Witam,
Zastanawiam się nad zakupem hulajnogi elektrycznej, ale czytając przepisy uważam, że hulajnogi elektryczne są lekko mówiąc zaorane, czyli po prostu jazda nimi jest pozbawiona sensu jeżeli chcemy jeździć nimi zgodnie z prawem.

Z tego co wyczytałem w przepisach to musimy jeździć hulajnogą, która konstrukcyjnie pozwala rozpędzać się maksymalnie do 20 kilometrów na godzinę.

I tutaj jest moje pytanie do tutejszych forumowiczów. Otóż patrząc na różne oferty producentów, większość hulajnóg elektrycznych, które są dobrze zbudowane mają prędkość konstrukcyjną 25 kilometrów na godzinę i więcej. Hulajnogi elektryczne, które spełniają wymóg 20 kilometrów na godzinę to są jakieś tanie hulajnogi skierowane do dzieci lub po prostu kiepskiej jakości. Najbardziej patrząc na takie hulajnogi boli mnie krótki zasięg tych hulajnóg, który wynosi 20 kilometrów. Chciałbym hulajnogę, która ma realny, prawdziwy zasięg rzędu 30 kilometrów, a jakby miała 45 kilometrów lub więcej to byłby ideał. Nie planuję jeździć jednorazowo takich odległości, ale wolałbym mieć zapas baterii dla komfortu psychicznego i może czasami w ciągu całego dnia by mi duża bateria się przydała.

Przeglądam sklepy polskie i zagraniczne i nie mogę znaleźć odpowiedniego dla siebie produktu. Może wy moglibyście wskazać mi odpowiednią hulajnogę? Porządna hulajnoga z przyzwoitym zasięgiem rzędu prawdziwych 30-45 kilometrów i mająca legalne 20 kilometrów na godzinę.

Dzięki za wsparcie. :)

Co do przepisów to uważam, że są bardzo nieżyciowe. Legalnie można rozpędzać się do 20 kilometrów na godzinę na ulicy gdzie obowiązuje limit prędkości do 30 kilometrów na godzinę oraz na ścieżkach rowerowych i w zasadzie to wszystko. Nie wiem czy ustawodawca zdaje sobie sprawę, że ścieżki rowerowe i ulice z ograniczeniem do 30 kilometrów na godzinę nie występują wszędzie, a tylko w określonych miejscach. Jesteśmy zmuszeni do jazdy po chodnikach z prędkością pieszego, ale światełkiem w tunelu moim zdaniem jest to, że jak mamy hulajnogę spełniającą wymogi konstrukcyjne do 20 kilometrów na godzinę to policja raczej nic nam nie zrobi, bo takiemu policjantowi co mierzy na oko zadajemy pytanie, jak zbadał prędkość z jaką się poruszamy. Ponieważ w polskim systemie nie można mierzyć prędkości na przysłowiowe oko to raczej policja nie ma możliwości ukarania, pomijam oczywiście sytuację w której policja mierzy do nas z tak zwanej suszarki do mierzenia prędkości.

A jeszcze dodam, że jak nie ma chodnika na ulicy, gdzie obowiązuje prędkość ponad 30 kilometrów na godzinę to naszą hulajnogę możemy co najwyżej prowadzić, także jest Bosko. :)
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Wto 13 Kwi, 2021   

Przepisy są po to żeby je łamać :lol: jest ryzyko, jest zabawa.
Zerknąłem na aledrogo i widzę, że są hulajnogi z zasięgiem odpowiednim.... lecz niestety z odpowiednią też prędkością :wink:
Niektóre mają w opisie funkcję tempomatu. Ustawiasz 20km/h i tyle pojedziesz. Czyli w pewnym skrócie myślowym dostosujesz pojazd do obowiązujących przepisów. To, że są one beznadziejne to każdy widzi. przeciętny samochód może wyciagnąć grubo ponad przepisy a przecież nikt nie wymaga lejka w silniku do 90 km/h. niestety hulajnoga to nie samochód.
Wszystko wygląda niewinnie i prosto do czasu zaistnienia jakiegoś zdarzenia komunikacyjnego. Nie tak dawno była nagonka medialna na hulajnogi. taka kwadratura hulajnogowego koła :sad:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
paulakqwerty 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 13 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: Zakopane
Wysłany: Wto 13 Kwi, 2021   

[quote="andypip"]Przepisy są po to żeby je łamać :lol: jest ryzyko, jest zabawa.
Zerknąłem na aledrogo i widzę, że są hulajnogi z zasięgiem odpowiednim.... lecz niestety z odpowiednią też prędkością :wink:
Niektóre mają w opisie funkcję tempomatu. Ustawiasz 20km/h i tyle pojedziesz. Czyli w pewnym skrócie myślowym dostosujesz pojazd do obowiązujących przepisów.

Też oglądam allegro i jakoś sensownych hulajnóg za bardzo nie widziałem. Mógłbyś podać nazwę konkretnego modelu, może jest jakiś super model, który przeoczyłem.

Z przepisów jasno wynika, że musi konstrukcyjnie hulajnoga mieć prędkość maksymalną na poziomie 20 km/h i żadne tempomaty czy tryby jazdy tego nie przeskoczą.

No nic chyba się skończy się na tym, że kupię jakąś fajną hulajnogę, która nie spełnia wymagań ustawodawcy i jeżeli nałapię mandatów i napytam sobie biedy to skończę swoją przygodę z hulajnogą. ;)

Z jedynych sensownych legalnych metod, które przychodzą mi do głowy aby sobie pośmigać na hulajnodze to jest załatwienie sobie na taką hulajnogę homologację i zrobienie z hulajnogi motorower, ale problem w tym, że jest to kompletnie inny tryb pojazdu niż ten który mnie interesuje. Chciałbym legalnie jeździć tam gdzie chodzi pieszy tylko poruszać się szybciej i oszczędzał siły na podróży.
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Śro 14 Kwi, 2021   

Pieszy chodzi po chodniku i chodnik jest dla niego zarezerwowany. To oczywiste. Na chodniku jadąc rowerem czy hulajnogą jesteśmy intruzami. Trzeba się z tym pogodzić, tym bardziej że sami z tego chodnika korzystamy per pedes.

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA MS ENERGY 400W 37km/h PROFI za 2 tysie
albo
4Swiss hulajnoga elektryczna EX6 Power - 10" za 2,4 tysia
to takie 1 z brzegu przykłady.
dodam, że jest to towar wybitnie sezonowy. pewnie już lub lada moment ceny wzrosną a znacząco spadną w pażdzirniku/listopadzie :!:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
paulakqwerty 
początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 13 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: Zakopane
Wysłany: Śro 14 Kwi, 2021   

Też uważam, że na chodniku jesteśmy tylko gościem. Mam nadzieję, że zmienią przepisy żebyśmy mogli jeździć na hulajnodze bez obam.
Dzięki wielkie za pomoc. Zastanowię nad wszystkim co mi powiedziałeś. :)
 
 
Marek33k 
początkujący


Dołączył: 14 Kwi 2021
Posty: 6
Skąd: Milówka
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2021   

paulakqwerty

VSett 9+ Techlife 7s lub niższe modele . żona ma VSett 9+ i na jednym ładowaniu robi po mieście do 70km.
_________________
BH AtomX Lynx 6S pro Brose S-Mag / Techlife X9
 
 
Megamo.bike 
początkujący
Milord


Wiek: 38
Dołączył: 28 Sty 2021
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2021   

Moja samoróbka przekracza o dużo te wymogi :) no ale sory mamy ograniczenia na drogach dla aut to po cholerę na liczniku w samochodzie zakres wykracza ponad 200km/h w niektórych autach ponad 300km/h czyli możemy łamać przepisy :) taka prawda :) napisze tak kup sobie taka na jaka masz ochotę nie żałuj ;) a przepisy wywal w kosz :)
_________________
Szczubel
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Kwi, 2021   

Demagogia, czlowiek w samochodzie jest nieporownywalnie bardziej chroniony, a kazdy model samochodu ma wielostronne badania homologacyjne. Hulajnogi nigdy nie będą mialy preferencyjnych zasad dopuszczenia do ruchu. A szczególnie te mocniejsze. PL i tak liberalnie podchodzi do możliwości
poruszania się po przestrzeni publiczne. W innych krajach ograniczenia sa większe i nie nalezy spodziewac sie ich zluzowania.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
andypip 
prezes


Pomógł: 50 razy
Wiek: 63
Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 641
Skąd: Legnica
Wysłany: Pon 19 Kwi, 2021   

Nigdy nie mów nigdy.
Zawsze można założyć partię pod hasłem; Uwolnić hulajnogi, wygrać wybory obiecując podnieść pincet na tysiąc pincet i zawiesić Przepisy Ruchu Drogowego jako niezgodne z Konstytucją :smile:
_________________
Starość to stan umysłu
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 20 Kwi, 2021   

mysle ze 25kmh to dobra predkosc jak na hulajnoge
 
 
Megamo.bike 
początkujący
Milord


Wiek: 38
Dołączył: 28 Sty 2021
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 22 Kwi, 2021   

A ja myślę ze trza włączyć myślenie jak się jedzie :) w domu w kasku nie chodzimy a schodząc z dywanu można się połamać :) prosta zasada nie jesteś sam :)
_________________
Szczubel
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group