To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Najlepsza ładowarka do ogniw LiPo

Anonymous - Nie 29 Wrz, 2013

komputerowy to mozesz sobie wsadzic wiesz gdzie...

patrz za zasilaczem przemysłowym.
http://allegro.pl/zasilac...3557792366.html
pamietaj ze zeby ładowac np pradem 5A to ładowarka pożre az 10A wiec musi miec moc , ja sie przejechałem na Xbox klocku... pakiet 6s mogłem ładowac max pradem 4A bo po podłaczeniu dwoch ładowarka pokazywała Low volll i tyle bylo z 213W zasilacza...

tas - Nie 29 Wrz, 2013

Chwila, powoli.
Jak ładujesz swoją ładowarką 4x6s pakiety BEZ przepinania szeregowo - "równoległego"?
Wpinasz się w akumulatory spięte szeregowo?

Anonymous - Nie 29 Wrz, 2013

Mam kazdy pakiet osobno wiec w czym problem. kazdy z 4 pakietów ma osobne złącze i przy ładowaniu rozpinam tylko je z szeregu na 4 pakiety i po problemie, całosc pracuje po spieciu jako jednosc

chodzi mi o to ze nie bawił bym sie w rozpinanie pakietu np na 3s i 4 s i ładowania osobno na jednym porcie .

mam obecnie 4 pakiety po 3s co daje łaczną baterie 12s i ładowanie całosci w 2,5H

tas - Nie 29 Wrz, 2013

Więc przepinasz pakiety szeregowo - "równolegle".
A autorowi tematu chodzi o ładowanie bez przepinania, dlatego ładowarki wszelakie typu 4xcośtam są nieprzydatne. Stąd jego dylemat czy 1 większa czy 2 mniejsze ładowarki bo oba warianty mają swoje plusy i minusy.

Tzn ładowarka 4x cośtam umożliwia ładowanie pakietów "bez przepinania" (a raczej bez manualnego przepinania), ale wymaga do działania 'mechanizmu' dodatkowego. Jeden z forumowiczów opracował coś takiego.
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1806

Przepioor - Pon 30 Wrz, 2013

tas mam kilka pytań o Twoje ładowarki Accucel8:

1. czy można 'ręcznie' ustawić max. V dla ogniw LiPo? np. 4.15 a nie 4.20?
2. jaka jest maksymalna ustawialna pojemność ładowanego pakietu w mAh?
3. czy ładowarka zapisuje logi ładowania i rozładowania jak np. iCharger?

tas - Pon 30 Wrz, 2013

1. Można ustawić 4.20 lub 4.10 na celę
2. Można ustawić dość duże ograniczenie, wieczorem sprawdzę dokładnie jakie.
3. Można zrzucać logi poprzez USB na komputer.

Przepioor - Pon 30 Wrz, 2013

Dzięki :smile:
Pykacz - Pon 30 Wrz, 2013

tas napisał/a:
1. Można ustawić 4.20 lub 4.10 na celę
2. Można ustawić dość duże ograniczenie, wieczorem sprawdzę dokładnie jakie.
3. Można zrzucać logi poprzez USB na komputer.


Chodzi Ci o to że:
1. Można ustawić Li-po czyli 4,20V lub Li-ion czyli 4,10V ?
2. Nie wytrzymałem i sprawdziłem i w iMAX B8+ jest ograniczenie do 50Ah czy jak kto woli do 50000mAh .

tas - Pon 30 Wrz, 2013

Ano, LiIon i LiPoly, jakiś czas używałem ładowania do 4.1V, ale strata 10% pojemności w zamian za jakoby wyższą żywotność jakoś mnie nie przekonała :)
Przepioor - Pon 30 Wrz, 2013

Pykacz napisał/a:
Chodzi Ci o to że:
1. Można ustawić Li-po czyli 4,20V lub Li-ion czyli 4,10V ?

Nie, chodzi mi o to czy jest sztywno 4.10 dla LiIo i 4.20 dla LiPo czy też można to korygować.
Jak się nie da, to podobno można ustawić (w przybliżeniu) max napięcie pakietu korygując max pojemność.
A ten iMAX B8+ to z jakim krokiem pozwala wprowadzić pojemność?

tas - Pon 30 Wrz, 2013

Chyba źle rozumujesz.
To ustawienie pojemności działa jak alarm. Ustawiasz w ładowarce max 10Ah, a ona wyłączy ładowanie po przekroczeniu tej wartości. Nie będzie balansować czy wyrównywać. Pac i koniec w połowie.
To forma zabezpieczenia procesu ładowania przed niebezpiecznymi zdarzeniami i działa tak we wszystkich ładowarkach modelarskich tego typu.

Przepioor - Pon 30 Wrz, 2013

No o to mi chodzi, ale może niejasno piszę :wink: Jak dla pakietu 5000 mAh ustawisz max pojemność 4950 mAh to napięcie końcowe powinno być mniejsze niż 4.20V na celę?
I w ten sposób ograniczysz napięcie przy braku możliwości jego ustawienia.

tas - Pon 30 Wrz, 2013

Do tego celu lepiej służy przestawienie na LiIon. Przynajmniej ci to wybalansuje...
No i 4950 nie będzie działać, bo zawsze musiałbyś wyładowywać najpierw pakiet do 0 co jest praktycznie mało możliwe...

tas - Śro 09 Paź, 2013

Taka ciekawostka mi się przytrafiła ostatnio.
Dostałem do naprawy ładowarkę Imaxb6 DUO, czyli 2 ładowaczki w 1. Po otworzeniu jej okazało się, że siedzą tam w środku 2 niezależne i zupełnie osobne ładowarki podłączone do wspólnego zasilania - wcale nie były zamontowane na 1 wspólnym PCB.
Wystarczyło je rozłączyć i podłączyć do każdej ładowaczki swoje własne zasilanie oraz odizolować je od siebie wzajemnie (śrubki którymi płytka była przykręcona do obudowy jest wspólnym minusem) i oto ładowarka umożliwia już ładowanie pakietów 12s w całości.
Takie proste i przyjemne.

Być może inne ładowarki pokroju DUO lub QUAD też mają w sobie niezależne ładowaczki zamontowane obok i proste rozdzielenie ich od siebie wzajemnie uczyni cały zestaw bardziej funkcjonalnym.

Anonymous - Śro 09 Paź, 2013

tas : Rozbierałem i ładowarke duo ( moja wlasna) i ładowarke quatro ( pozyczona)
jest tak samo. wspolne zasilanie na calosc. jak sie porozdziela to są 4 osobne niezalezne ładowarki w jednym



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group