To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Podłączenie baterii i BMS

k0bus - Wto 14 Mar, 2017
Temat postu: Podłączenie baterii i BMS
Witam,
Jestem w trakcie budowy baterii w konfiguracji 10s3p. Mój problem polega na tym że bateria musi być ułożona płasko. 10 sztuk obok siebie połączone szeregowo i następnie takie 3 pakiety połączone równolegle. Mam pytanie odnośnie podłączenia bms. Czy dobrze myślę, że przewody do bms z każdej sekcji szeregowej muszą być podłączone ze sobą równolegle? Poniżej podłączenie:



Zamysł jest taki, że połączenia równoległe będą lutowane poprzez przewód miedziany 6mm2, a sekcje szeregowe zgrzewane niklem. Natomiast podłączenia do bms 0,75mm2 lub 1,5mm2. Z pakietu będzie pobierane 25A prądu ciągłego oraz 50A chwilowego.

Jeśli, ktoś by miał sugestie do innego podłączenia to jestem otwarty na propozycje.
Pozdrawiam

tas - Wto 14 Mar, 2017

Nieprawidłowo jest to połączone, dlatego masz aż tak dużo łączeń.
Najpierw łączysz równolegle, a dopiero potem szeregowo tak utworzone sekcje, a Ty zrobiłeś z jakiegoś powodu na opak :)

WojtekErnest - Wto 14 Mar, 2017

Poza złym/dziwnym podłączeniem, zastanawia założenie że będzie pobierane 25/50 A. Jeśli pakiet 3P no to chyba że będzie to w otoczeniu wyrafinowanego systemu chłodzenia.
Kiedyś spotykalo się konstrukcje szeregowych pakietów które nastepnie łączono na skrajnych zaciskach plus i minus ze sobą, ale takie konstrukcje nie mialy BMS.

atomek1000 - Wto 14 Mar, 2017

Jeżeli ogniwa wysokopradowe to z prądem da radę. Ale tak jak mówi tas zrób to normalnie bo w tym przypadku nawet prąd nie będzie sie równomiernie rozkładal
k0bus - Śro 15 Mar, 2017

Dzięki za odpowiedzi.
Macie racje, standardowe połączenie równolegle, a następnie szeregowo będzie lepsze. Poniżej link do prezentacji, która to potwierdza:
http://liionbms.com/pdf/BPC2012Elithion.pdf
Główna wada to podłączenie bms. Wydaje mi się, że przy fabrycznie nowych bateriach rozjeżdżanie się cel nie będzie miało aż takiego znaczenia - bo będą miały podobne parametry początkowe.

W takim razie muszę przemyśleć i zmienić ułożenie baterii. Do budowy używam ogniwa wysokoprądowe to nie będzie problemu z takim poborem prądu. Atomek1000 mógłbyś wyjaśnić myśl, że prąd nie będzie się równomiernie rozkładał?

k0bus - Śro 15 Mar, 2017

Wiem, że do roweru czy dużej baterii połączenie równolegle a następnie szeregowo jest łatwiejsze, ale na endless-sphere piszą, że połączenie szregowo - równolegle jest również dobre. Poniżej linki:

https://endless-sphere.com/w/index.php/Cell_interconnections_for_cans
https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=26383&start=1125

Buduje elektryczną deskorolkę i chyba zaryzykuję taki sposób połączenia dla testów, ponieważ wtedy baterię mieszczą mi się idealnie w obudowę. Proszę was o opinie, dzięki! :grin:

atomek1000 - Śro 15 Mar, 2017

Zamiast studiować stare/nieaktualne/złe artykuły to posłuchaj się kolegów ze stażem aby nie mieć kłopotu z baterią. U nas na forum się korzysta ze sprawdzonych rozwiązań i to doradzamy. Jeżeli chcesz na własną rękę potestowac i powrócić do sprawdzonych konfiguracji to śmiało :D

O nierównym rozkładzie prądu pewnie można by pracę naukową napisać, jak zrobisz baterię to może zrozumiesz o co chodzi. Ale generalnie do twojego zastosowania nie ma się co tym przejmować.
Jest trochę na ten temat na endlessie testów i dywagacji, w wolnym czasie sobie możesz poczytać.

k0bus - Śro 15 Mar, 2017

Jasne po to pytałem, żeby się doradzić i wybrać sprawdzony sposób :mrgreen:

Prądy nie są mi obce i co do nierównomiernego jego rozkładu nie mogę się zgodzić. Jeśli wszystkie cele są nowe, wyrównane to prąd będzie rozpływał się równomiernie. Jedynie na głównych przewodach do odbiornika sumują się prądy - dlatego też tam w zamyśle miał być zastosowany przewód 6mm2.
Przykład symulacji, mam nadzieje, że czytelny:
http://tinyurl.com/z5k7mjk

nie mam zamiaru cię urazić atomek, mam nadzieje, że tego źle nie odbierzesz :mrgreen:

tas - Śro 15 Mar, 2017

Musisz zrozumieć, że czas przejścia chwili między akumulatorem super hiper wyrównanym nowym do potrzebującym wyrównywania mija niepostrzeżenie i niezależnie od Ciebie.
Jeśli potrzebujesz rady od ludka profesjonalisty, rady zgodnej ze sztuką, rady gwarantującej bezpieczeństwo użytkowania, rady popartej doświadczeniem to rób jak Ci mówią ludki, które zjadły zęby na akumulatorach.
No chyba, że podjąłeś już decyzję i zamiast rady chcesz potwierdzenia swojej wizji, to wiesz... ;)

atomek1000 - Śro 15 Mar, 2017

k0bus napisał/a:
Jasne po to pytałem, żeby się doradzić i wybrać sprawdzony sposób :mrgreen:

Prądy nie są mi obce i co do nierównomiernego jego rozkładu nie mogę się zgodzić. Jeśli wszystkie cele są nowe, wyrównane to prąd będzie rozpływał się równomiernie. Jedynie na głównych przewodach do odbiornika sumują się prądy - dlatego też tam w zamyśle miał być zastosowany przewód 6mm2.
Przykład symulacji, mam nadzieje, że czytelny:
http://tinyurl.com/z5k7mjk

nie mam zamiaru cię urazić atomek, mam nadzieje, że tego źle nie odbierzesz :mrgreen:


Symulacja jest ok, ale nie możesz zrobić tak baterii bo jak rozjadą ci się cele to nic nie będziesz w stanie z tym zrobić.

Co do prądów to zależy oczywiście od schematu połączeń ale 99% baterii ebajkowych dotyczy problem nierównego rozkładu prądu na celach w jednym P. Dlatego zwracam na to uwagę.

k0bus - Nie 19 Mar, 2017

Dobra dzięki, zrobię tak jak mówicie :grin:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group