ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Zmniejszenie wagi akum przez zastosowanie mniejszej poj.
Autor Wiadomość
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Cze, 2010   Zmniejszenie wagi akum przez zastosowanie mniejszej poj.

Witam. Rozwazanie teoretycznie. Mam w poj elektrycznym typu hulajnoga 3 akumulatory żelowe ( 12v 9ah) razem daje to 36v i 27 ah. Silnik 250w . Pojazd na tym zestawie ma zasieg 20km na pelnej mocy.

Jeśli jednak chciałbym przejechać tylko np 5-7 km to po co wieść akumulatory o wadze ponad 7kg... Czy jeśli wyjmę 2 z trzech i zostawię tylko jeden 12v 9ah i do niego dołożę 2 mini 12v i 1,3 ah to pojemnosć sie zsumuje?

9ah + 1,3 ah+ 1,3 ah = 11,6 ah czy takie różnice w pojemnosci poszczególnych akumulatorów maja znaczenie?
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Sob 26 Cze, 2010   

Popełniłeś błąd w obliczeniach swojej baterii. Jeżeli masz trzy ogniwa 12V/9Ah połączone szeregowo, to masz baterię 36V/9Ah. Przy szeregowym łączeniu ogniw sumuje się napięcia. Przy połączeniu równoległym ogniw sumuję się pojemności. Reszta pozostaje constans.
Jeżeli chcesz zmniejszyć wagę baterii kosztem zasięgu, to po prostu kup trzy ogniwa 12V o mniejszej pojemności.....lżejsze..... i połącz szeregowo.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Sob 26 Cze, 2010   

flaytec, połączenie szeregowo tak nierównych ogniw spowodowałoby, że po krótkim czasie rozładowałyby się te 2 mini akumulatorki i napięcie spadłoby do 12V (bo dwa rozładowane do zera akumulatory nic by nie wnosiły), dodatkowo rezystancja wewnętrzna małych akumulatorów (w uproszczeniu - max. prąd jaki możesz z nich pociągnąć) jest większa, czyli byś je skrajnie przeciążał - O tym, że zasięg byłby mizerny + spadłaby moc (bo pełnego napiecia z przeciażonych ogniw nie uzyskasz) + zabiłbyś akumulatory bardzo szybko.

Co musisz zrobić: Wymień 3x 9Ah na mniejsze akumulatory. W tym samym rozmiarze, ale zazwyczaj o ok. 0,5kg lżejsze są akumulatory 7Ah. Inna opcja to włożyć akumulatory 4,5Ah (czy tam 5Ah - takie kostki prawie kwadratowe), licz się jednak z tym, że zasięg max to naprawdę będzie pewnie te 7km, gdyż 2x zmniejszenie pojemności (z racji większego obciążania akumulatorów) spada wiecej, niż 2x. Odrobinę jest to kompensowane przez lżejszy pojazd, ale i tak zasięg zapada ponad 2x

Tak te aku wyglądają:
http://www.allegro.pl/ite...2v_5ah_24h.html
_________________
No i jest :)
 
 
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Cze, 2010   

Dziekuje- właśnie tak stwierdziłem ze pojemności sie nie sumuje- dziekuję.

Rozumiem ze jedynym wyjściem jest mieć 3 takie same akumulatory pojemnościowo- a czy firma ma znaczenie.? Mam juz w innych celach np ważący 1,4kg 12V 3,2 ah. ma jakieś poł roku...jesli kupie innej firmy pozostałe dwa to tez będzie jakiś problem?

Mogę pozwolić sobie na mniejszy zasięg bo pojazd jedzie dalej po wyczerp akumulatorów siła moich mięśni, a zasięg jako hybryda 50km na akumulatorach jest za du
ży..np gdy chce pojechać na dystans tylko 10km a za to będe go nosił po mieście.

Orginalnie te 3 akumulatory 12v 9ah ważą razem 7,5kg :sad: jak sie przed chwilą dowiedziałem i to chyba jest mało-zwłaszcza ze kosztuja 440zl.

Czyli propozycja powyższa 3 x 12v 5ah wazace po 1,6kg...
lub 3x 12v 3,2 ah wazace 1,4..

To powinny być akum pracujące w każdej pozycji-a przynajmniej spoczywające do góry nogami.

http://www.allegro.pl/ite...f_vat_6701.html ten sie nadaje?

Czy akumulatory żelowe starzeją sie jesli są nie użytkowane?

Ten mi odpowiada,niska cena
http://www.allegro.pl/ite..._3_0ah_wwa.html

Ale nie wiem czy ładowarka do żelowych by sie nadawała do jego ładowania
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

flaytec napisał/a:
czy firma ma znaczenie.?

Tak, niestety ma... Zajrzyj do działu "osprzęt", na górze powinien być przyklejony temat z testami akumulatorów. Ogólnie CSB, czy Yuasa, jeśliu tylko sa tanio (i nowe) to można w ciemno brać, reszty "z głowy" nie powiem

flaytec napisał/a:
Orginalnie te 3 akumulatory 12v 9ah ważą razem 7,5kg

A to ciekawe, bo ja parę lat temu kupiłem aku 7Ah i waży 2,5kg, w tym samym rozmiarze aku 9Ah ważył 3kg.

flaytec napisał/a:
2V 3,2 ah. ma jakieś poł roku...jesli kupie innej firmy pozostałe dwa to tez będzie jakiś problem?

Moze być problem, jeśli pojemności nie będą trzymać. Pól roku, poprawnie i mało używany powinien dawać radę prawie jak nowy.

flaytec napisał/a:
o pojazd jedzie dalej po wyczerp akumulatorów siła moich mięśni, a zasięg jako hybryda 50km

To może nawet te małe aku by wystarczyły, tylko licz się z tym, że nie unikniesz jazdy o sile mięśni. Twoja decyzja - Czy lekko, czy wygodnie :)

flaytec napisał/a:
kosztuja 440zl
150zł za 9Ah akumulator?!?!? Poszukaj na Allegro, w tej cenie znajdziesz spokojnie 17Ah akumulatory...

flaytec napisał/a:
Ten mi odpowiada,niska cena
http://www.allegro.pl/ite..._3_0ah_wwa.html

NA BANK ładowarka do kwasowych się nie nada! Ten aku to jakiś dedykowany do sprzętu Gardeny (bardzo droga firma zresztą...), taniej by już chyba było poszukać jakiś akumulatorów do wkrętarek...

flaytec napisał/a:
Czy akumulatory żelowe starzeją sie jesli są nie użytkowane?

Tak, chodź nie jakoś pieruńsko szybko.

Te żelowe 4Ah to średniej jakości są... Możesz mieć farta i trafić na dobre sztuki... Ale równie dobrze mozesz trafić na padaki...
_________________
No i jest :)
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Mibars napisał/a:
Co musisz zrobić: Wymień 3x 9Ah na mniejsze akumulatory. W tym samym rozmiarze, ale zazwyczaj o ok. 0,5kg lżejsze są akumulatory 7Ah. Inna opcja to włożyć akumulatory 4,5Ah (czy tam 5Ah - takie kostki prawie kwadratowe), licz się jednak z tym, że zasięg max to naprawdę będzie pewnie te 7km, gdyż 2x zmniejszenie pojemności (z racji większego obciążania akumulatorów) spada wiecej, niż 2x. Odrobinę jest to kompensowane przez lżejszy pojazd, ale i tak zasięg zapada ponad 2x

czy tylko zasięg spadnie czy osiągi takie jak predkość i moc także spadną?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Moc max. zależy tylko od silnika i napięcia zasilającego.
Przyspieszenie i prędkość mogą wzrosnąć, bo ciężar całości się zmniejszy.
Zasięg w dół.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Cze, 2010   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.To może sie zgadzać bo właśnie 150zl kosztuje akum 9ah ważący 2,5kg a nie 3kg...sprzęt jest chyba z USA..

Jednak zdecydował bym sie na litowo-jonowe. Orginalny akumulator do tego pojazdu litowo -jonowy 36v 9ah wazy 1,7kg i kosztuje 2640zl. :mrgreen:

Propozycja z akum od wkrętarek jest ciekawa-....

2 takie i by było..ale cena za wysoka..

http://allegro.pl/item108...v_3ah_nimh.html
tu taniej ale z 2008 roku...
http://allegro.pl/item108..._18v_super.html


ale to taniej wyjdzie ten co znalazłem wczesniej ..

Poszukiwał bym litowo-jonowego ok 3-5 ah w kwocie do 600zl ,ładowarke mam boscha od wkrętarki ale nie wiem czy ona była do litowo-jonowych...
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Pon 28 Cze, 2010   

A może spróbujesz tego ?
Mieści się w Twoich założeniach:
LiIon
Waga ok 3kg
36V
5Ah
W komplecie z ładowarką.
Cena z przesyłką poniżej 600zł pod warunkiem, że nie zapłacisz cła i VATu.
 
 
flaytec
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Cze, 2010   

Dziekuje za propozycje.

Przy okazji tego tematu zapytam jak sie ma moc silnika 250w bezszczotkowego do silników elektr z Chińskich zabawek tez 250w.

Kupiłem elektryczny pojazd trikke za 4000 z USA i moc silnika to 250W, w mieszkaniu na 2m sie tak rozpędził ze została rysa od hamowania...A dzieciak znajomego miał taka hulajnoge z allegro za ok 400zł tez 250wat i ona ledwie ruszała przy mojej masie...Wydaje mi sie jakby moc oddawana była inna....Ktoś może mi to wyjaśnić?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 30 Cze, 2010   

Opisywałem to w innym temacie. Chodzi o średnicę koła i uzyskiwany moment obrotowy. Im mniejsze koła tym większy moment się na nie przenosi przy tej samej mocy silnika.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group