ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Komar Sport EV
Autor Wiadomość
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   Komar Sport EV

Witam wszystkich
Chciałbym przedstawić swoją konstrukcję pojazdu który stworzyłem wspólnie z kilkoma dobrymi znajomymi . Konstrukcję zaczęliśmy jeszcze przed zlotem EV w 2011r. Mieliśmy zaszczyt być na zlocie jako odwiedzający , podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań i porozmawiać z ich twórcami. Niestety w 2012r nie mogłem się wybrać choć bardzo chciałem.
Projekt to przeróbka oryginalnego Komara w wersji sportowej wyprodukowanego w 1975r którego posiadam od 1998r. Przerobiłem go na EV starając się w jak najmniejszym stopniu ingerować w oryginalną konstrukcję, pospawaliśmy pojemnik na 4 akumulatory żelowe 12v 20AH oraz sterownik mieszczący się w miejsce oryginalnego zbiornika paliwa i pasujący na jego uchwyty. Silnik 48v 1000w szczotkowy wraz z przekładnią i wolnym kołem został zamontowany w uchwycie pasującym dokładnie w miejsce oryginalnego spalinowego i zamknięty obudową z cienkiej blaszki dla lepszego wyglądu i zabezpieczeniem przed kurzem i pyłem.
Do podstawy siedzenia dorobiłem schowek na ładowarkę i przedłużacz po czym w zakładzie tapicerskim obszyli całość gąbką i skórą. Siedzenie jest przez to troszkę wyższe niż oryginalne ale nie miałem innego pomysłu gdzie upchnąć ładowarkę.
Zębatka oraz łańcuszek na przekładni przenoszące napęd z silnika na wałek są standardowe z seryjnej hulajnogi , zębatka i łańcuch przenoszące napęd z wałka na tylne koło są z komara dzięki czemu mam łatwy dostęp do tanich części w razie uszkodzenia.
Wszystko okazało się na tyle solidne że przejeździło 2 sezony bez awarii.
Całe oświetlenie zostało oryginalne, wymieniłem tylko żarówki na led, hamulec tylni został przeniesiony z nożnego na kierownicę w miejsce dźwigni sprzęgła które już nie jest potrzebne.
W miejsce licznika zamontowałem +rz ale trzeba nad tym jeszcze popracować bo nie wygląda jak bym chciał.
Komarek po takiej przeróbce ku mojemu zdumieniu okazał się bardzo dynamiczny o wiele bardziej niż w oryginale. Prędkość maksymalna na aktualnym przełożeniu (mogę stosować różne zębatki) to 32km/h a zasięg sprawdzony 35km. Mieszkam w górzystym terenie i nie znalazłem góry pod którą bym nie wyjechał na aktualnym przełożeniu a dodam że nie ważę mało .
Dzięki tej konstrukcji i Waszemu forum zdecydowałem się na zakup samochodu elektrycznego SEER VOLTA ve1 który jest już zarejestrowany i czekam na wiosnę żeby poszaleć. Ale to już inna historia.
Załączam kilka fotek

Komar Sport.zip
Komplet wszystkich zdjęć
Pobierz Plik ściągnięto 613 raz(y) 4,77 MB

Naped1.JPG
Przekładnia od spodu
Pobierz Plik ściągnięto 440 raz(y) 177,28 KB

Naped.JPG
Przekładnia
Pobierz Plik ściągnięto 538 raz(y) 60,86 KB

Naped u Wladka.jpg
Prace nad przekładnią
Pobierz Plik ściągnięto 456 raz(y) 75,81 KB

Testy u Wladka.jpg
W trakcie prac końcowych
Pobierz Plik ściągnięto 440 raz(y) 105,81 KB

Bak u Janusza.jpg
W trakcie prac
Pobierz Plik ściągnięto 422 raz(y) 108,64 KB

MED_0019 (Medium).JPG
Tak wyglądał oryginalnie przed przeróbką
Pobierz Plik ściągnięto 435 raz(y) 111,23 KB

Aktualne1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 499 raz(y) 66,91 KB

Aktualne.JPG
Komar aktualnie
Pobierz Plik ściągnięto 510 raz(y) 67,09 KB

 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   

Hej, fajna konwersja, mozesz podeslac kilka fotek tego SEER VOLTA ve1.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   Fotki Volty

Proszę, tylko robione jeszcze bez kompletu akumulatorów, po włożeniu kompletu 480kg trochę siadła :) .

Voltafotki.zip
Pobierz Plik ściągnięto 451 raz(y) 5,43 MB

 
 
koncki
początkujący


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 47
Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   

Piękny ten Komar i Volta też całkiem zgrabna. Będziesz może rejestrował Komarka?
 
 
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   Rejestracja

Komarek jest zarejestrowany i opłacany od 98 roku jako spalinowy, po przeróbce nigdzie nie zgłaszałem i nadal opłacam ubezpieczenie na spalinowy 50zł rocznie. Jak na razie miejscowa policja się nie czepia.
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

Wyprostuj sobie to OC, robi sie to tak ze jedziesz do Diagnosty i zglaszasz wymiane silnika, on ma obowiazek wydac dokument jaka jest pojemnosc silnika cm3 i moc - może to odczytać z tabliczki znamionowej silnika lub z umowy kupna silnika itd.

Z dokumentem od diagnosty i dowodem rejestracyjnym zglaszasz sie do Urzedu Komunikacji i na podstaiwe dokumentu od diagnosty zmieniaja wpis w dowodzie rejestracyjnym.

W PZU oplata za pojemność 0 jest rowna najmniejszej oplacie dla danego typu pojazdu.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

Owszem mogę to zrobić ale chyba tylko dla satysfakcji oraz wpisu EE w dowodzie rejestracyjnym. Najmniejsza opłata tego typu pojazdu będzie naliczona od 50cm czyli o takiej jaką płacę aktualnie a nie miną mnie opłaty za nowe dokumenty w urzędzie. Nie wykluczone że kiedyś to zrobię ale dopiero jak się jakiś policjant dopie.. podczas kontroli.
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

Hej tylko ze to nie chodzi o policjanta, powiedzmy ze bierzesz udzial w kolizji drogowej i do zdarzenia zostaje wezwana policja - jezeli w ich raporcie znajdzie sie informacj ze pojazd ktorym kirowales ma inne parametry niz te ktore masz w dowodzie wtedy twoj ubezpieczyciel ma prawo odstapic od umowy i ewentualne szkody na mieniu lub osobach pokrywasz z wlasnej kieszeni jezeli zostaniesz obarczony wina zdarzenia drogowego.

Wedlug mnie warto to wyprostowac.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób , faktycznie masz rację. Zapytam znajomego diagnostę co o tym myśli i czy może wystawić taki dokument. Dzięki że mnie uświadomiłeś.
 
 
koncki
początkujący


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 47
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

rs232 napisał/a:
Hej tylko ze to nie chodzi o policjanta, powiedzmy ze bierzesz udzial w kolizji drogowej i do zdarzenia zostaje wezwana policja - jezeli w ich raporcie znajdzie sie informacj ze pojazd ktorym kirowales ma inne parametry niz te ktore masz w dowodzie wtedy twoj ubezpieczyciel ma prawo odstapic od umowy i ewentualne szkody na mieniu lub osobach pokrywasz z wlasnej kieszeni jezeli zostaniesz obarczony wina zdarzenia drogowego.

Wedlug mnie warto to wyprostowac.

No nareszcie ktoś rozsądny. Już myślałem, że tylko ja mam tak daleko idące przemyślenia "co by było, gdyby..."
@Mafiu - pytaj diagnosty, bo to moim zdaniem bardzo ciekawa sprawa, jak do tego podejdą.
A tak a propos - zdaje się, że większość "motorowerów" jeżdżących po drogach ma pozdejmowane blokady. Ciekawe, jak to u nich wygląda w razie kolizji?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

A po takiej kolizji "motorower" odpali i pojedzie dalej? ;) Jak to sprawdzą?
 
 
Mafiu1975 
początkujący
Komar & VOLTA



Wiek: 48
Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 19
Skąd: Jasło
Wysłany: Wto 08 Sty, 2013   

Chyba że udowodnią iż prędkość motoroweru przed kolizją była większa niż maksymalna dopuszczalna dla tego motoroweru, np. po śladach hamowania. Ale to raczej bardzo mało prawdopodobne.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Mógł z górki jechać, albo się szelkami zahaczył o inny pojazd ;)
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Powiem tak zarty zartami koledzy ale jezeli Pan policjant stwierdzi ze stan pojazdu odbiega od tego co jest w dowodzie to w przypadku gdy w kolizji czlowiek poniósł uszczerbek na zdrowiu maja prawo zatrzymać pojazd do oględzin przez ich diagnostów powypadkowych aby stwierdzili stan faktyczny i tutaj moga sie zaczać nasze problemy.

Ludzie maja powazne klopoty przez uzywanie swiatel bez homologacji i podczas kolizji musza sami ponosić koszty odszkodowań zarówno dla uczestników jak i osób trzecich. W przypadku zmiany silnika nie musimy niczego poddwać homologacji bo to jest czesc zamienna która nie podlega pod te przepisy ale warto mieć poprawne dokumenty na pojazd aby uniknać tlumaczenia i dodatkowych kosztów na przyszłość.

Zgodnie z prawem w przypadku zmiany silnika w pojedzie gdzie zmieniła sie jego pojemność znamionowa cm3 mamy 30 dni aby powiadomić o tym fakcie urząd komunikacji. "art. 66 ust.4 pkt 6 lit.b ustawy prawo o ruchu drogowym ".

Czasami diagnosta ma z tym problem i nadgorliwośc każe im wymagać dodatkowych dokumentów typu . potwierdzenie z warsztatu który wykonał zmiany, opinie rzeczoznawcy nie dajcie sie na to nabrać gdyż jeżeli zmiana silnika nie powoduje zmiany typu pojazdu to wystarczy tabliczka znamionowa silnika lub dowód jego zakupu (umowa kupna sprzedaży) na której będą jego parametry.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Wobec tego zawsze należy tłumaczyć się ze zmiana silnika nastąpiła nie wcześniej niż miesiąc od zaistniałej ewentualnej kolizji drogowej :razz: No chyba że życzliwy sąsiad doniesie co innego i będzie to w stanie udowodnić. :mrgreen:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group