ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Rower elektryczny z silnikiem crystayte 408
Autor Wiadomość
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   Rower elektryczny z silnikiem crystayte 408

Witam
Opiszę teraz swoją pierwszą konstrukcję, obiecałem że napiszę więc pisze :wink:
Założenia:
- napięcie około 48V żeby ten rower osiągał jakąś sensowną prędkość
- silnik chciałem na tylne koło, ze względów ekonomicznych padło na crystalyte 408 na przód zakupione od 7h7 wraz z akcesoriami.
- sterownik 48V 26A jak się w praktyce okazało większe prądy nie są nawet konieczne
- akumulatory żelowy ze względów ekonomicznych, początkowo myślałem o LiIon ale nie chciałem zbytnio komplikować pierwszej konstrukcji. Więc zostało żelowe 48V 18ah trochę ciężkie ale proste w obsłudze, miały być też proste w demontażu więc połączenie jest na xt60 a akumulatory na bagażniku.

Konstrukcja wygląda tak:





na razie w kiepskiej jakości zdjęcia postaram się dać później w lepszej jakości

Osiągi:
Przyspieszenie zadowalające
Prędkość max na silniku - 35 km/h - oczekiwalem okolo 42 jak podaje producent silnika w specyfikacji dla koła 26''
Prędkość max ze wspomaganiem z górki - 46 km/h szybciej się nawet silnik bez styku z podłożem nie obraca
Dystans max jak na razie nie przetestowany ale 30 km spokojnie przejeżdża

Czekam na komentarze, pytania.
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Jak będziesz ciągle jeździł z tą prędkością (35) to akumulatory zepsujesz prawie natychmiast. Robiłem taką próbę na jednym swoim komplecie i wystarczyło dwa miesiące. Przy prędkości 20-25 km/h trzy lata spokojnie pociągną. Jeżdżę w podobnej konfiguracji od 2009 roku, więc doświadczenia mam dużo. Opisy na stronie: https://sites.google.com/site/ergodrive/
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Witaj :)

Ze zdjęć tego faktycznie nie widać więc zapytam:
Wzmocnienia widelca przedniego w miejscu mocowania osi silnika masz jakieś ??
Zakładam, że jest aluminiowy co przy Twoim stylu jazdy (35km/h) prosi się o jakieś zabezpieczenie przed rozerwaniem.
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Szczygiel napisał/a:
... Opisy na stronie: https://sites.google.com/site/ergodrive/
Dziękuję za ten link - strona bardzo mi się podoba! Dużo konstrukcji, sensowne i urozmaicone komentarze. Do zobaczenia w Żyrardowie!
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Do zobaczenia, fajnie będzie Cię poznać osobiście.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Widelec jest stalowy ze starej daty, ale wzmocnienie dodatkowo dałem, tyko w widelcu trochę mnie niepokoją luzy przy amortyzatorze tzn. po naciśnięciu przedniego hamulca i ruszaniu rowerem przód tył widać że coś jest nie tak i się zastanawiam czy aby nie wymienić widelca?

Co do prędkości nie bardzo rozumiem jak to się przekłada na zużycie akumulatorów, szczególnie że 25A to nie jest duży prąd jak na takie akumulatory, co prawda nie są to markowe cacka ale szukałem czegoś z 2 letnią gwarancją nawet przy pracy cyklicznej i do tego mam założony bezpiecznik C20 co mi się wydawało po spojrzeniu na charakterystykę że będzie najlepszym rozwiązaniem.
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Próbuj, Twój sprzęt, Twoje ryzyko. Ja swoje w taki sposób zajeździłem.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

MRosiak17 napisał/a:
25A to nie jest duży prąd jak na takie akumulatory,
A jednak duży :)
Nie mówimy przecież o prądzie rozruchowym który trwa krótką chwilę tylko o prądzie rozładowania akumulatorów.
Skoro Twoje mają (teoretycznie) 18Ah to wartość ta obowiązuje dla prądu "20 godzinnego" co daje w tym przypadku .... 0,9A (zaokrąglić można do 1A).
Czyli przy 25x większym prądzie będziesz miał rzeczywistą pojemność .... delikatnie ujmując .... mocno ograniczoną.
Stąd pobór takich prądów o ile jest możliwy (dopuszczalny) to tylko w krótkim przedziale czasu.
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Dzięki za wyjaśnienie, muszę pomyśleć i zainstalować chyba jakiś amperomierz żeby zweryfikować jakie prądy w rzeczywistości tamtędy płyną i przy jakich prędkościach.

Przy następnej konstrukcji chyba się pokuszę już na LiPo, pierwsza konstrukcja zazwyczaj służy przetestowaniu własnych wymagań i poszerzeniu wiedzy na ten temat :wink:
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Przy 35 kmh taki rower powinien pobierać 400-600W na równej drodze. Gdzie tam prąd 25A?
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

Ja podałem maksymalny prąd dla sterownika, może źle się wyraziłem.
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Pią 19 Lip, 2013   

Witam

Od jakiegoś czasu mam problem z tym rowerem mianowicie po naciśnięciu manetki gazu koło się nie rozpędza tylko raz na kilka naciśnięć manetki drgnie silnik tzn zrobi może z jeden obrót i się zatrzymuje, trzeba kilka razy naciskać manetkę aby znów ruszył. Natomiast jak już się rozpędzę i wtedy po naciśnięciu manetki silnik załapie to potrafi rozpędzić rower do prędkości maksymalnej i jechać aż do czasu większego obciążenia tzn stromo pod górkę lub do nierówności, wstrząsy wyłączają napęd w takim przypadku. Na początku jak mi wystąpił taki problem to przeczyściłem manetkę gazu bo się kurzu nazbierało i na kolejne 50km było w porządku, natomiast teraz czyszczenie manetki oraz sprawdzanie połączeń halotronów nie przynosi poprawy. Proszę o poradę

Pozdrawiam
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Sob 20 Lip, 2013   

Załączam obiecane wcześniej zdjęcia:




A Jeśli chodzi o usterkę to posiedziałem trochę z miernikiem nad nim i stwierdziłem uszkodzenie sterownika, chińska myśl techniczna zawiodła... :sad: stwierdziłem że z powodu iż pojazd posiadał kilka innych wad to nie ma sensu reanimować konstrukcji w nieskończoność.

Teraz powstanie konstrukcja oparta na lepszych aku oraz o mniejszej pojemności w zupełności wystarczy mi 10Ah jeśli chodzi o napięcie prawdopodobnie będę chciał użyć 60V lub 72V ale to z hamulcami tarczowymi bo zwykłe hamulce to męczarnia z ustawieniami i problemami, choć wydajność była wystarczająca jak na taki pojazd.

Silnik Crystalyte 408 więc idzie na sprzedaż gdyż nie ma mocowania na tarcze hamulcową, a nie chce mi się przerabać, silnik ma przejechane około 2 tys km.
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Nie 21 Lip, 2013   

Coś słaba ta prędkość maksymalna. Ja na swoim co prawda innej marki, ale też od 7h7 przy 48v wyciągam około 50 Km/h. Może masz ogranicznik prędkości na sterowniku włączony?
 
 
MRosiak17 
początkujący


Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Gostynin / Płock
Wysłany: Pią 26 Lip, 2013   

To zależy też od silnika jakie ma obroty i od wielkości koła, ja 50 km/h osiągnąłem z pedałowaniem z górki.

Sterownik nie ma żadnych ograniczeń, przynajmniej nie znalazłem takiej możliwości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group