ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
lutowanie pojedynczych cel z pakietu Turnigy Hardcase
Autor Wiadomość
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Śro 16 Mar, 2016   

Pykacz napisał/a:
...Nie zdecydowałem się ich dokładać do tych 3,5kWh lutując topnikiem . Nie miałbym już zaufania do takiego połączenia...

Absurd, topnik jest tylko po to aby cyna się solidnie trzymała metalu. Nadtrawia warstwę już utlenioną nie dopuszczając do ponownego utlenienia. Zaufania to bym nie miał do miejsc lutowanych bez topnika.
Swoją drogą ciekaw jestem czy kiedykolwiek sprawdzałeś takie połączenie wspomagane, np. polecanym przeze mnie TS-81 ? :) Już nawet nie wspomnę, że stosuję go w sytuacjach gdzie grzanie powinno być właśnie możliwe krótkie, np. plastikowe gniazda, wyłączniki, itp... gdzie rozgrzanie teoretycznie lutowalnej końcówki, aby załapała cynę trwa na tyle długo, że potrafi uszkodzić plastik ją otaczający i przytrzymujący aby się wszystko nie rozleciało. Z topnikiem trwa to dosłownie chwilę (oczywiście grot lutownicy też musi być gorący i o odpowiedniej powierzchni), a połączenie jest bardzo mocne - sprawdzałem siłowo i elektrycznie. Mało tego, nawet połączenia długogrzane bez topnika przy, których wydawało się, że cyna już trzyma po prostu ... odskakiwały przy użyciu siły(!). Wnioski sam wyciągnij. Nie jestem jakimś pierwszym lepszym dłubkiem z lutownicą, który zainteresował się elektroniką miesiąc temu i zgrywa ważniaka tylko nie lubię kosztownej prowizorki. Jest takie przysłowie - "biednego nie stać na tanie rzeczy" - które świetnie oddaje sprawę oszczędności na istotnych szczegółach ;) . Dla siebie rób jak chcesz, ale proszę nie polecaj metod, które spowodują, że po kolejnej przejażdżce jakiś użytkownik nawet nie będzie wiedział, że wśród przykładowo 80 ogniw, któreś w środku nie łączy jak należy i zastanawia się czemu mu pakiet nie wytrzymuje dzisiaj, a wczoraj jeszcze działał... Pozdrawiam ;)
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 16 Mar, 2016   

A czy TS81 poradzi sobie z takimi nielutowalnymi elektrodami akumulatorami? Widzę, że jest do stali czyli raczej nie będzie miał problemu? :D
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Śro 16 Mar, 2016   

http://forum.arbiter.pl/v...p?p=66743#66743
a poza tym go mam i z nim lutuję dlatego dzielę się spostrzeżeniami :)
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Śro 16 Mar, 2016   

SylwekK zluzuj trochę galoty i nie naskakuj na mnie bo nie zasłużyłem sobie na to w żaden sposób.
Napisałem tylko że zrobiłem tak i tak i to tyle . Topnikiem posiłkowałem się wcześniej tylko raz (nie dokładnie tym co podałeś ) i nie wyszło to dobrze (lutownica 150W taka stara polska z dużym grotem ) dlatego zrobiłem jak zrobiłem . Wolę tak niż się zastanawiać czy coś się tam z czasem w środku nie będzie działo co może przyspieszyć zużycie pozostałych ogniw OK? Każdy robi jak chce.

To się nazywa TS-81 i tyle? Napisane w specyfikacji że to do stali różnych w tym nierdzewnych . Do naszych celów się nadaje ?
Ostatnio zmieniony przez Pykacz Śro 16 Mar, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Śro 16 Mar, 2016   

Nie no @Pykacz, nie chciałem żeby to zabrzmiało jak atak na Ciebie, jeśli tak to odebrałeś to przepraszam :)
Tak, nazywa się to Topnik TS-81.

W załączniku fotka z polutowania dwóch starych ogniw co do jakichś testów kiedyś mi było na szybko potrzeba. Czerwone strzałki wskazują na lekki nalot wokół spoiny - jest to efekt nie wytarcia resztek topnika. Dobrze jest go zaraz po lutowaniu usunąć, bo mocny skurczybyk (inne dobre topniki też są nie wiele mniej agresywne). W każdym razie widać jak spoina idealnie przylega zarówno do obudowy aku jak i do blaszki (drugie ogniwo), która była tam wcześniej zgrzewarką "przybita". Nie ma szans żeby puściła - przewód się prędzej urwie :)

2016-03-16-1291_croped.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 271 raz(y) 84,4 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group