ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Moje własne 3w1 czyli PTE
Autor Wiadomość
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Stery dokładnie sa AHEAD.

Powiedz co chcesz więcej wiedzieć, to podpowiem. Przy budowy zwrotnic trzeba pamiętać o 2 kątach zachowania geometrii:

- kąt pochylenia zwrotnicy, czyli oś obrotu zwrotnicy musi wypadać idealnie w punkcie stycznym koła z glebą. Kat ten zależy od odsunięcia obręczy i od jej średnicy

- kąt wyprzedzenia zwrotnicy. Jeśli już mamy dobrany kąt pochylenia to przy montażu jej w pojeździe trzeba tak ustawić zwrotnicę aby oś jej obrotu wypadała przed punktem stycznym koła, ale w osi koła. Kąt ten najlepiej dobrać doświadczalnie i indywidualnie, od niego zależy nadsterowność lub podsterowność pojazdu i siła na sterach.

Najczęściej przyjmują 10-12st. ale wszelaka literatura mówi że kąt dobrać najlepiej z zakresu 8-15st :D
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Na jadnym ze zdjęć pokazałeś zwrotnicę w całej okazałości. Z czego i jak zrobiłeś "wkład" zwrotnicy? Zamawiałeś u tokarza czy sam toczyłeś? Masz może zdjęcie samego wkładu?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Jestem pod wrażeniem i ciekaw efektu końcowego,ale na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad ramą,wydaje się mało sztywna i jeszcze uwaga czy nie warto by się pokusić o amortyzację bo nie jest jeszcze za późno.Lepiej czasami trochę dłużej popracować nad konstrukcją niż później poprawiać.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

kremir, speszjal for ju



Zwrotnica jest ciężka bo toczyłem ją z pełnego wałka. Robiłem ją sam bo mam wiedzę, doświadczenie i zaplecze warsztatowe :D

Ale można wykonać to zupełnie lżej tylko trzeba pochodzić po złomach i poszukać starych rowerów i wyciąć główkę ramy z kawałkiem widelca. Zdobycie w handlu 30cm rurki 1 1/8'' jest u nas trudne, bo albo nie mają albo sprzedają po 6m :D

mar56, amortyzację można zrobić zawsze :D tylko po co ??

Robię rower na podstawie jakiś planów, ktoś to wykonał jeździł itp. Tą wersję robię lajtowo, bo stalowa i nie patrzę bardzo na wagę. Chcę to zrobić w miare szybko i w jakimś stopniu ekonomicznie w planach jest już V2 aluminiowa, ale to wymaga troszkę większego wkładu głównie w robociźnie.

Chcę na podstawie tego roweru zdobyć wiedzę i doświadczenie, będę wiedział co gdzie i jak zmienić/poprawić dla własnej wygody.

Rama z aluminium nie jest dla mnei problemem bo takowe również spawam, tylko aluminium wymaga więcej pracy, bo spawanie TIGiem nie idzie tak szybko jak Migiem. Aluminium wymaga również pomocy drugiej osoby, bo nie smarknę sobie kropki żeby mi się wszystko trzymało, a później sprawdzę i pospawam :) i jeszcze jedno że aluminium trzeba spwać na raty, bo mocno pręży.
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Dzieki. Teraz widzę jak to wygląda. Zazdroszczę umiejętności i sprzętu. Ja mam mini tokarkę i na niej to tylko jakieś drobiazgi robię głównie z tworzyw np. poliamid. Uczyłem się sam więc jeszcze nie wszystko mi wychodzi :mrgreen: A dla stali jest za słaba.

Jeśli chodzi o koncepcję wycinania z ramy itp. to jest dobry pomysł. Na alledrogo można kupić całe ramy z widelcem za grosze.
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

kremir, ja tez mam minitokarkę :D ale mam i maxi również :D

Jeśli się sam uczyłeś to powiem ci poczytaj najpierw o ostrzeniu noży, odpowiednim dobraniu noża do materiały a później dasz radę na tej swojej małej to wytoczyć. Fakt będziesz się bawił cały dzięń, bo wiór pewnie nie większy niż 0,5mm, ale da radę ja na swojej toczyłem :D


Do toczenia poliamidów najlepiej nóż ze stali szybkotnącej HSS i dość okrągło zaostrzony, do tego w miarę wysokie obroty i mały posuw. Pamiętaj że okrągły nóż to wzrost oporów toczenia, czyli mniejsze obroty i wiór :D
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

Senk ju :grin: U mnie wchodzą w imak tylko noże 8x8 jak to do mini tokarki. Od początku używam noży z węglikiem spiekanym, również do pilamidu. HSS nie spotkałem w takim rozmiarze ale może źle szukam. Ostrzenie to dla mnie "czarna magia" :oops: Nie chcę Ci zaśmiecać tematu więc jeszcze za jakiś czas popytam co nieco na ten tamat na priv.
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pon 06 Lut, 2012   

No to dziś też troszkę podziałałem przy rowerku :D





Zrobiłem mocowanie suportu, i wstępną regulację. Muszę jeszcze dopasować zakres i odciąć kawałem boomu.

Czekam na przesyłkę główek cięgien, i zacznę brać się za sterowanie. Dziś wspawałem profil pod mocowanie zacisków hamulcowych. Musze też zająć się tylną przerzutką, co prawda kupiłem gotową mocowaną pod oś koła, ale okazało się że zwężenie osi koła powinno być poziomo, aby pasowała, ja zrobiłem pionowo. Muszę wyfrezować "fasolkę" w haku przerzutki i będzie GIT :D



kremir, wpisz sobie w aledrogo "stalka HSS" wyskoczy ci sporo tego. Kupujesz stalkę 8x8x160, przecinasz na pół i ostrzysz 4 końce uzyskując 4 noże :) Proponuję wyostrzyć 2 ździeraki - prawy i lewy, wytaczak i czwarty w zależności od potrzeb ja mam do najróżniejszych kanalików np. pod zegery, pod prowadzenie linki itp, itd. A tokareczke masz prawdopodobnie taką jak ja bo to dość popularna polska konstrukcja.
Ostatnio zmieniony przez Wto 07 Lut, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Wto 07 Lut, 2012   

Dziś kolejny dzień pracy za mną :D Dzisiaj postępy niewielkie ale czasochłonne :D






A tu przymiarka zasilania. Nie jestem do końca przekonany czy na pewno będą to żelowe aku, ale w razie czego mam jak je wcisnąć. Chyba będę się skłaniał do zasilania LiFe albo co najmniej LiIon, ze względu na gabaryty i wagę.

 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 08 Lut, 2012   

Fajna konstrukcja.
Nie mogę doczekać się finału i jazd próbnych :)
Co do montażu akumulatorów to na Twoim miejscu pomyślałbym jednak o obniżeniu środka ciężkości. Myślę, że przy Twoim warsztacie nie będzie to stanowiło problemu ;)
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Czw 09 Lut, 2012   

Co do akumulatorów, to raczej na 100% będą LiFe 38120 16s1p. więc i waga i rozmiar nie będzie powalający :D
 
 
motyl 
początkujący
Warior EV


Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Sob 18 Lut, 2012   

Rowerek prawie ukończony, pozostało pomalować i składać osprzęt na gotowca :-)






Na koniec pozostanie zrobienie, ew. kupienie gotowego pasującego kuferka laminatowego na akumulatory i sterownik :D
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Nie 19 Lut, 2012   

motyl napisał/a:
Na koniec pozostanie zrobienie, ew. kupienie gotowego pasującego kuferka laminatowego na akumulatory i sterownik :D


Zrób sam - może nie wyjdzie taniej ale otrzymasz wyrób wymiarowo jaki będziesz chciał a nie jaki się uda znaleźć co uwież mi proste nie jest - tym bardziej z laminatów. Ja swój kuferek który mam już na ukończeniu niemalże(ostatnie szlify, szpachlowania i malowanie finalne) zrobiłem "odklepując" go na formie zrobionej z 10 litrowego baniaka :) Wygląda "jak cię mogę" na razie ale wiem że napewno będzie lepszy i mocniejszy niż kupienie kufra za 50 zł na allegro który to miał okazję mi już się rozpaść praktycznie...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group