ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
hamulec do rowera
Autor Wiadomość
Ania
[Usunięty]

  Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   hamulec do rowera

Witam
Mam prośbę czy mógłby ktoż z Państwa skonstruować hamulec do roweru ale na pilota.
Już tłumaczę czemu akurat takie "coś".
Jestem mamą autystyka, który wbrew obiegowym opinią sam nauczył się jeździć na rowerze.
Na początku było super ale niestety zaczął uciekać nam na rowerze. Norbert jest bardzo sprawny fizycznie i powoli nie możemy jeździć razem na wycieczki rowerowe bo … nie doganiamy go jak się rozpędzi, a jako dziecko niepełnosprawne potrzebuje stałego nadzoru.
Dlatego, od pewnego czasu szukam właśnie takiej „rzeczy”, która pozwoliłaby mi „sterować” chociaż prędkością rowera dziecka, a nie ograniczałaby jego. Niestety na tandemie nie chce jeździć.

Stąd moja prośba o „hamulec do roweru na pilota”.
Pozdrawiam
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   

Jedno z rozwiązań, które mi przychodzi do głowy, to siłownik od zamka centralnego sterujący linką hamulca sterowany radiem. Choć moc takiego sterownika może być za mała. Inne rozwiązanie, to silnik BLDC w tylnym kole zwierany przekaźnikiem. Spowoduje to spory opór kręcenia koła.
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   

zeeltom napisał/a:
siłownik od zamka centralnego sterujący linką hamulca sterowany radiem
Niestety taki siłownik nie jest przewidziany do pracy ciągłej tylko impulsowej i wcina z 10A, już prędzej jakieś duże serwo modelarskie ;)

Ja mam trochę odmienną koncepcję i obejdzie się bez pilota i hamulca :idea:
Otóż zwykłe dynamo rowerowe zamontowane na stałe do koła i obciążone przez przekaźnik jakąś większą żarówką, po przekroczeniu pewnego napięcia podawanego przez dynamo na cewkę przekaźnika, załącza się w obwód podłączona przez styki robocze (które są równoległe do cewki przekaźnika) żarówka (o mocy znacznie przekraczającej moc dynama), opór który zaczyna stawiać dynamko szybko rośnie, gościu się zmęczy bo szybciej nie da rady pojechać, gdy prędkość spadnie, spadnie napięcie z dynama na cewce przekaźnika, wyłączają się styki robocze, żarówka gaśnie, opór na kole roweru wraca do poziomu nieobciążonego dynama. :wink:

Automat ;)

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   

Tylko, że taka żarówka spowoduje znaczny spadek napięcia i wyłączenie przekaźnika. To może faktycznie prądnica w piaście zwierana radiowo? Albo na sztywno małe przełożenie, by nie rozpędzać roweru do wielkich prędkości?
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   

No tak, ale jak spadnie napięcie na cewce to przekaźnik automatycznie wyłączy żarówkę więc napięcie na cewce znów wzrośnie i znów włączy się żarówka ;) Ale w sumie taka moja koncepcja na szybko, można by ją przecież jeszcze dopracować ;)

Z tym zwieraniem biegunów w prądnicy to jest tak że im szybciej się kręci tym brutalniej potrafi zahamować ;)

Nawet nie wiemy co to za rower :roll:
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Śro 21 Mar, 2012   

To serwo powinno się świetnie w tej roli sprawdzić. Dokładając do tego jakiś prosty sterownik zamka centralnego, lub inne podobne moduły na 433MHz i mały układ do konwersji sygnału na obrót serwa. Nie powinno wyjść bardzo drogo z tym, że trzeba przy tym trochę pokombinować a nie wiem kto mógł by Pani pomóc.

Nie jestem mechanikiem - tylko elektronikiem ale przeszło mi przez myśl coś na wzór wolnobiegu, żeby powyżej jakieś prędkości odłączało napęd z pedałów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group