ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Za krótka oś-jak połączyć z zębatką?
Autor Wiadomość
arekde 
początkujący
ArekDe


Dołączył: 15 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Piła
Wysłany: Nie 15 Kwi, 2012   Za krótka oś-jak połączyć z zębatką?

Witam,
biorę się za przerabianie mojego skutera na hybrydę spalinowo-elektryczną i już napotkałem pierwszy problem. Napęd chcę zrobić przez łańcuch, silnik 500W 24V planuję umieścić nad tylnym kołem a na osi koła umieścić duże koło zębate z wolnobiegiem. Problemem jest za krótka oś - kończy się ona dokładnie w tej samej szerokości co opona. Łańcuch ocierałby o oponę. Zakładam że łańcuch nie powinien pracować gdy koła zębate są względem siebie przesunięte o ok 2cm. Ma ktoś jakiś pomysł jak złączyć koło zębate z ośką?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012   

A silnika nie da się bardziej wysunąć?
 
 
arekde 
początkujący
ArekDe


Dołączył: 15 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Piła
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012   

Silnik da się bardziej wysunąć (patrząc od tyłu) w prawą stronę, ale wtedy zębatki nie będą w jednej osi, będą przesunięte o jakieś 2 cm. Z tego co czytałem na forum, to będą wtedy problemy z spadaniem łańcucha i na pewno dużo szybsze zużywanie się łańcucha.
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012   

Kolego o tej zębatce mówisz że będzie nie w linii z silnikiem?Jeśli tak to widzę takie rozwiązanie,żeby dać podkładkę pod tarczę lub pod śruby, węższy bieżnik opony tez wziąć pod uwagę.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
arekde 
początkujący
ArekDe


Dołączył: 15 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Piła
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012   

Mar56 zgadza się. Zębatkę na silniku mogę przesuwać w prawo/lewo (cały silnik będzie przesuwany) ale z zębatką na osi koła będzie problem.
Tak obecnie wygląda tylne koło z ośką. Miara tego dokładnie nie pokazuje, ale styka się z osią i z oponami.

Z innymi oponami będzie problem, bo to są dodatkowe koszty a ta jest prawie nowa, więc jedynie w ostateczności będę zmieniał oponę.
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012   

Zapomniałem, że przerabiasz skuter,tamta zębatka jest bardziej do roweru ,na twoim miejscu o ile nie poczyniłeś jeszcze zakupów rozważyłbym wersję z silnikiem BLDC DD z felgą alu jest to z pewnością bardziej eleganckie i trwalsze rozwiązanie z możliwością upgrejdu na wyzsze napięcie,polecam stronkę pewnego kanadyjczyka który przerabiał swój skuter elektrycznytutaj ,są strony zagraniczne gdzie można zamowic taki napęd,ale i w Polsce chyba się znajdą,na forum pewnie też.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
arekde 
początkujący
ArekDe


Dołączył: 15 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Piła
Wysłany: Śro 18 Kwi, 2012   

Mar56 dzięki za info, ale niestety mam bardzo ograniczone fundusze, więc silnik w kole skutera odpada. Znalazłem na forum artykuł, w którym ktoś opisuje, jak zbudował przedłużkę do osi silnika (tuleja z gwintem w środku i na zewnątrz) i może taki sposób przetestuję do przedłużenia osi koła. Na razie przetestuję rolkę z możliwością podnoszenia i zobaczę jaką taki zestaw ma sprawność (silnik 500W już zamówiony), w końcu prędkość u mnie to max 30km/h więc rolka powinna (na razie) wystarczyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group