ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Pon 23 Gru, 2013
Własny sterownik "Midi" sinus
Autor Wiadomość
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   Własny sterownik "Midi" sinus

Witam

po dłuższej przerwie roboczej mam zaszczyt przedstawić drugą, mniejszą wersję sterownika własnej konstrukcji. Tym razem zdecydowanie mniejszy i w zamykanej obudowie.



Sterownik jest pod napięcie 24 do 60V, prąd 30A. Prąd krótkotrwały, mierzony ponad 90A.

Zużycie prądu własne 65mA.

Możliwość parametryzacji przy pomocy PC-ta.

Komutacja sinusoidalna oraz blokowa.

Zalety oraz wady każdy może tu zobaczyć...

Film
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

Działa, nie da się ukryć ;) Nawet się żwawo zbiera.
Ale takie pytanko, przy okazji, można sobie wogóle wyrobić jakieś sensowne zdanie o napędzie obserwując kręcące się kółko? Ekspertem od BLDC nie jestem, ale na coś takiego to bym nigdy nie wpadł, w każdym bądź razie szacun :o k:
Następnym razem możesz urozmaicić filmik "reszcie świata" np. amperomierzem w kadrze ;) albo telemetrią :P

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

Rozumiem, że to kontroler do BLDC, tak? To możesz wrzucić schemat i kod źródłowy jeżeli jest tam procek? (a pewnie jest)
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

Może się czepiam,ale strasznie terkocze ten silnik z tym sterownikiem. Dźwięk jest taki jakby wewnątrz był jakiś tryb z zapadką.Interesuje mnie głównie to w czym lepszy jest od chinola.Na ebayu widziałem sterowniki na napięcia 24-60V/1000-1500W wybierane przełącznikiem za 76$ freeshipping.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

Cytat:
Może się czepiam,ale strasznie terkocze ten silnik z tym sterownikiem. Dźwięk jest taki jakby wewnątrz był jakiś tryb z zapadką.

Ano terkocze. Terkocze wolnobieg i do minuty 1:36 sam silnik w trybie komutacji blokowej, czyli jak pospolity chińczyk z ebaya za 76$ freeshipping...rozumie się :mrgreen:
Natomiast od minuty 1:37 już chodzi w komutacji sinusoidalnej. Ten sam sterownik i ten sam silnik, tyle że inaczej wysterowany. Oprócz tego słychać jeszcze lużną szprychę ehmmmm...mea culpa... :mrgreen:

Cytat:
Następnym razem możesz urozmaicić filmik "reszcie świata" np. amperomierzem w kadrze albo telemetrią

No postaram się :lol:

Cytat:
Ale takie pytanko, przy okazji, można sobie wogóle wyrobić jakieś sensowne zdanie o napędzie obserwując kręcące się kółko?


Hmmm dobre pytanie...a można zawierzyć chińczykowi bez filmiku :?:

Ale rozumiem, rozumiem.

Tu mam silnik, który kiedyś przerabiałem. Bez obciążenia naprzemian komutacja blokowa i sinus z trzema hallotronami

http://www.youtube.com/wa...iI&feature=plcp

A tu ten sam silnik z dwoma halami analogowymi.

http://www.youtube.com/wa...J0&feature=plcp

Już bez łańcucha i wolnobiegu.
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Nie 27 Sty, 2013   

Witam ponownie,
oto fotki roweru. Jeszcze niekompletny, ale juz da sie jezdzic.



A tu filmy z wczorajszej jazdy:

http://www.youtube.com/watch?v=9R-Pqptb9e0

oraz

http://www.youtube.com/watch?v=iqKAZI-2AaQ
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Sty, 2013   

barmal napisał/a:

A tu filmy z wczorajszej jazdy:

I dalej słychać grzechotkę wolnobiegu? :D

W sterowniku ładowania acu zaszyłem ostatnio ni mniej ni więcej... generator liczb pseudolosowych ;)
Znalazłem bardzo szybką wersję na kilka lini kodu w C i dodatkowo jest zakłocana przez taktowanie timera.
Losuje z prawdopodobieństwem ustawianym potencjometrem czy załączyć jakiś kawałek całego okresu prądu 50Hz czy nie.... Tym sposobem ten prostownik nie wydaje monotonnego dzwięku, a załącza albo wyłącza na 20ms ładowanie i losuje co dalej i tak w kółko, oczywiście jeszcze monitorując napięcie i prąd oraz temperaturę według mojego widzi mi się...

Podobną ideę mam zamiar zastosować w sterowniku BLDC, który jest następny w kolejce ;)

Najgorszy jest monotonny dzwięk... tej grzechotki... zresztą silników też... coś okropnego...
Jak dobrze, że się jej już pozbyłem i od przyszłego sezonu jazda bez łańcucha i wolnobiegu z... altkiem oczywiście ;)
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 29 Sty, 2013   

Cytat:
I dalej słychać grzechotkę wolnobiegu?


A jednak dosłyszałeś... :grin: pomimo, że zamontowałen kamerę (szczerze mówiąc z myślą o Tobie :razz: ) po przeciwległej stronie... :mrgreen:

Cytat:
Najgorszy jest monotonny dzwięk... tej grzechotki... zresztą silników też... coś okropnego...


Grzechotki już nie masz, ale jak chcesz się pozbyć dźwięku silnika?
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Wto 29 Sty, 2013   

Cytat:
Cytat:
Najgorszy jest monotonny dzwięk... tej grzechotki... zresztą silników też... coś okropnego...

Grzechotki już nie masz, ale jak chcesz się pozbyć dźwięku silnika?

Rozwiązanie... brak silnika, albo silnik anty-grawitacyjny... ponoć są bezszelestne :P
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Śro 30 Sty, 2013   

No słoń mi na szczeście nie miał okazji jeszcze nadepnąć na ucho :D
barmal napisał/a:
Grzechotki już nie masz, ale jak chcesz się pozbyć dźwięku silnika?

Jest na to prosty sposób... wystarczy żeby po prostu szumiał.... i to dosłownie... w wolnej chwili wrzucę film wspomnianego prostownika, w którym bzyczenie trafo jest zaszumione softwareowym PWMem 1000Hz i właśnie szumem o zadanym wypełnieniu i daje ciekawy efekt. To samo w sterowniku triaka na 230VAc sobie zaimplementowałem i mam na lato przygotowany sterownik wentylatora, który nie wydaje monotonnego irytującego dźwięku, a przypomina bardziej powiew wiatru...
Po prostu ustawienie potencjometru jest przeliczane na prawdopodobieństwo On/Off załączenia PWMa o zadanej częstotliwości, czyli jeśli odczytuje potencjometr na 10bit:
apot= 345
to
aprob= (((unsigned long)apot)*100)/1024; 0<=aprob<=99, bo obcinam część ułamkową a dzielenie przez 1024 jest w uP poprzez 10 shiftów robione jak się podglądnie kod asemblerowy, czyli szybko przy 8Mhz.
czyli dla 345 mam:
aprob= 33 , czyli 33 %
Teraz losuję liczbę pseudolosową z zakresu 0..99 arnd.
Wystarczy porównać arnd<aprob i jeśli warunek spełniony (plus warunki na aprob=0 i aprob>=100 na wszelki wypadek) to w nowo rozpoczynającym się okresie PWMa jestem ON albo Off jak nie spełniony.
Tym sposobem średnio z zadanym prawdopodobieństewm dostarczam np. moc, ale nie jest to monotonne, bo są przypadki że jest różna całkiem przypadkowa seria impulsów 101011100011101001000 i zależy od prawdopodobieństwa tylko, no i jakosci generatora liczb pseudolosowych-dodatkowo układ timera wykorzystuję do poprawienia losowości.
Ładny szum, czy mini trzask powstaje, który już nie jest tak upierdliwy jak powtarzający się w kółko taki sam a bardziej naturalny, bo wiekszość zjawisk w przyrodzie to nic innego jak chaos deterministyczny...i szum nie niesie żadnej informacji, więc mózg podświadomie go nie przetwarza... Podobnie jak szum morza chociaż głośny jest bardzo łatwy do zignorowania...
Trzeba oczywiście uważac na jakieś dłuższe serie ON/OFF ale to już szczegóły i można łatwo ograniczyć programowo.
Zobaczymy jak się będzie jeździć na czymś takim ;)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 30 Sty, 2013   

To się da leczyć? :wink:
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Sty, 2013   

Chyba nie :D
Ale nie jestem zwolennikiem tworzenia oprogramowania metodą prób i błędów.
Poniżej przykład symulacji podobnego algorytmu co opisałem wcześniej w przypadku ładowarki acu kwasowego.

Zielone to przesadnie odczuwalne napięcie na acu, a czerwone to załączenie mosfeta.
Zółta linia to tzw. średnia ruchoma o dlugości 128ms-decyzje o przerwaniu i wznowieniu ładowania podejmowane na podstawie tej średniej napięcia i podobna dla prądu...

W praktyce okazało się dzięki pomiarom Vmax za pomocą czujnika opisanego w innym poście, że faktycznie zasiarczone acu bombardowane pikami napięcia powoduje że to napięcie jest sporo wyzsze niż w przypadku acu w pełni sprawnego i praktycznie w sprawnym acu to vmax jak nie jest jeszcze naładowane acu praktycznie nie wiele większe od napięcia na acu.... więc symulacja później i tak jest weryfikowana w praktyce, ale dla potwierdzenia poprawności logiki programu jest wystarczająca...

BTW: Zaleta programowania w C - podobny kawałek kodu z algorytmem sterowania wygenerował na PC wykresy powyżej w celu sprawdzenia czy jest OK i... ten sam kawałek kodu przenoszę później i kompiluję na uP, dzieki czemu mam pewność że logika jest ok, bo wiadomo juz dużo trudniej się śledzi program na uP...
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 23 Gru, 2013   

No i wylądowałem w złej rubryce :roll:
Panowie moderatorzy, proszę o przesunięcie do właściwej rubryki.
Dziękuję, pozdrawiam wszystkich i życzę Wesołych, pogodnych Swiąt oraz wszystkiego dobrego na ten nowy 2014!
Bartek
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 23 Gru, 2013   

Czary mary, gotowe.

Przy okazji obcowałem chwilkę z Twoim sterownikiem i mam uwagę małą. Konstrukcja fajna, ale sposób konfiguracji to jest po prostu istna katastrofa.

Koniecznie powinieneś to zrobić tak jak to jest w chińskich sterownikach sinus. Włączam sterownik, silnik przez 30sek obraca kołem tam i nazad i sam wszystko ustawia. Bo zgadywanie miliona możliwych kombinacji ustawień przez kilka dni, żeby silnik przynajmniej zaczął się kręcić bez terkotania to niefajne :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 31 Gru, 2013   

Cytat:
Włączam sterownik, silnik przez 30sek obraca kołem tam i nazad i sam wszystko ustawia...


Oj tam, nie taki straszny diabeł jak go malują :razz:

Generalnie sprawa ma się dokładnie jak z chińskimi sterownikami, tyle że masz kilka guzików więcej do poeksperymentowania a dopasowanie wymaga dokładnie takiego samego nakładu czasu (zakładając, że podpinamy nowy nieznany silnik). Po prostu programujesz sterownik jako blokowy, podłączasz silnik, szukasz odpowiedniej/właściwej konfiguracji sensorów z fazami silnika. Jak już silnik ładnie chodzi, przełączasz na sinus i jazda... a potem ustawiasz/przestawiasz co chcesz i jak chcesz :mrgreen:

Poza tym ciężko mi powiedzieć cokolwiek na temat chińskich sterowników i co one tam robią i ustawiają. Ale osobiście nie jestem zwolennikiem automatyzowania takich czy innych funkcji, które z natury rzeczy nie mogą zostać poprawnie i automatycznie ustawione z korzyścią dla silnika, czy użytkownika np. przestwiając "zapłon" w celu uzyskania ciut większego momentu czy też stosując 2 analogowe hallotrony zamiast standardowych 3 cyfrowych, w celu uzyskania dużo większej rozdzielczości oraz płynności ruchu (takiego czegoś Chińczycy jeszcze nie wymyślili/skopiowali :razz: )

O tu na przyklad:
https://www.youtube.com/watch?v=ovamIJx9V-c

albo szybciej:
https://www.youtube.com/watch?v=2D0iOtv-6w0

Swego czasu miałem okazję porównać chiński sterownik z moim, oba w trybie sinus:

Tu chińczyk:
https://www.youtube.com/watch?v=j-9PUPtC3wc

Tu mój:
https://www.youtube.com/watch?v=4HdEJLU_zjk

Pewnie że prościej by było, ale tylko na początku i przed znalezieniem poprawnej konfiguracji Hallotronów do faz silnika. Jednak taki problem pojawia się nie tylko w moim sterowniku ale i we wszystkich innych podłączając "inny/nowy" silnik.
Po znalezieniu można przestawiaó do woli co się chce i jak się chce.

Tu porównaie Trottera z 3-ma cyfrowymi w bloku:
https://www.youtube.com/watch?v=nX6ZHWAE1-M

Tu w sinusie z 3-ma cyfrowymi:
https://www.youtube.com/watch?v=BXsj2_QfZrA

A tu jeszcze raz ten sam Trotter z 2-ma analogowymi:
https://www.youtube.com/watch?v=ovamIJx9V-c

Pozdrawiam i szampańskiej zabawy wszystkim!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group