ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Projekt uniwersalnej ładowarki aku żelowych 12-48V 3A
Autor Wiadomość
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   Projekt uniwersalnej ładowarki aku żelowych 12-48V 3A

Uzbierało mi się już trochę sprzetów na różne napięcia, są jakieś plany na przyszłość. W efekcie coraz bardziej pili mnie zrobienie uniwersalnej ładowarki, najlepiej obsługującej napięcia 12V, 24V, 36V i 48V, ewentualnie umożliwiajacej ładowanie każdego akumulatora lub zestawu złączonego szeregowo 12V w tym samym czasie.
Zrobiłem sobie taką ładowarkę 12V 3A na LM350T http://www.cyfronika.com.pl/kityAVT/AVT2309.HTM . Działa ok, ale na stare lata chciałoby się trochę więcej wygody i szybkości w ładowaniu.
Ponieważ nie stać mnie na bardziej wyszukane konstrukcje zastanawiam się nad możliwością sprzęgnięcia 4 takich układów w jednej obudowie. Teraz moje watpliwości:
1. Czy można szeregowo łączyć takie ładowarki? Wiem, że niektóre fabryczne można...
2. Zakładając, że odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, czy możliwe jest to również wtedy, gdy każdy z układów zasilany jest z tego samego uzwojenia wtórnego transformatora, czy każdy układ wymagałby oddzielnego trafa/uzwojenia wtórnego?

Jeśli okaże się, że prawa fizyki są przeciwko mnie zrobię to tak, by ładować aku oddzielnie, ale to jednak większe kombinacje z przyłączami ładowania w pojazdach. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że szykuje się raczej nieprzenośny sprzęt, niezła skrzyneczka o ciężarze 4-5kg, ale to akurat nieduży problem. Ważne, że koszty nieduże i bezcenna frajda z tworzenia czegoś od podstaw. Liczę na Wasze opinie.
 
 
kakalia
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

AD1.

Zgdonie z podstawową zasada mozesz łączyć jeżeli nie beda płyneły prady wyrównawcze lub ich wartosc bedzie pomijalna - poczytaj zasada laczenia uzwojen w transformatorach.

AD2.

Tak ale bedzie to wymagalo kontroli - sterowania aby bylo mozna wykorzystać to samo uzwojenie po stronie wtórnej w celu ladowania różnym napieciem i pradem w tym samym czasie rozne akumulatory.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

Ad 2.
Raczej najczęściej nie można, bo zazwyczaj na wyj. powstają dziwne zjawiska.
Uzwojenia wtórne trafa i ich układy wyjściowe powinny być odseparowane od siebie całkowicie.
To wynika z moich starych doświadczeń.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
kakalia
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

Moge zrobic projekt + symulacje i sie zaloze o dobre wino ze da sie to zrobic i wcale nie bedzie to zbyt skomplikowane, dobrze dobrane pojemnosci plus filtry i bedzie ladowarka na lata.



Jak cos symulacje moge przeprowadzic nie wczesniej niz za 2-3 miesiace, natomiast prosze o dane wejscioe, czyli prady-napiecia, zakres temperaturowy, ilosc ogniw ladowanych jednoczesnie, typ ogniw. Im wiecej tym bardziej dokladnie moge to symulowac.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

Czyli rozumiem, że bezpieczniejszym rozwiązaniem dla 4 ładowarek byłyby na zasilaniu np. 2 trafa, każde z dwoma uzwojeniami wtórnymi? Oczywiście każdy z układów miałby identycznie ustawiony prąd i napięcie wyjściowe.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

Jakby zrobić 4 całkowicie odrębne układy to byłaby duża uniwersalność.
Można ładować różne aku jednocześnie,np 10 Ah i drugi 100Ah ,oba po 12V.
Albo ustawić takie same prądy i spiąć szeregowo wyjścia do potrzebnego napięcia12,24,36,48 V
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=413
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Rzeczywiście, kajam się za niedopatrzenie tego tematu. Mimo zastrzeżeń Pana Zbyszka skłonny jestem zaryzykować dwa transformatory z dwoma uzwojeniami wtórnymi, bo są w dość przystępnej cenie i stabilizator LM338, co by dawało przyzwoity prąd 5A - kto wie co przyniesie przyszłość :)
Czaję się na te trafa http://www.allegro.pl/ite...14v_2_x_5a.html
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Te transformatory mają za niskie napięcie wyjściowe.
Są firmy które tanio nawiną Ci taki transformato na ile uzwojeń wyjściowych chcesz.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Napięcia są ok, po wyprostowaniu powinno wyjść 14*1,41=19,74V czyli nawet odrobinę za dużo, odpowiedniejsze byłoby nawet 12V na wyjściu trafa.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Jak trzeba dowinąć, to sam sobie dowiniesz, trochę przekładania izolowanego drutu nawojowego.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
kakalia
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Moze cos gotowego.

http://allegro.pl/item525...900w_f_vat.html
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Wlasnie podobnym zasilaczem laboratoryjnym laduje moje litowce. Moge ustawic dane napiecie i ladowac wszystkie cele z uzyciem balancera albo i bez niego, ew. moge zmniejszyc napiecie i ladowac pojedyncza cele (reczne balansowanie) gdy zachodzi taka potrzeba a nie mam balancera.
 
 
kakalia
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Sty, 2009   

Kupilem wlasnie to cos, tylko wersje 600W, jestem ciekaw konstrukcji :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group