ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowarka redox beta, problem z napięciem końcowym Li-ion
Autor Wiadomość
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   Ładowarka redox beta, problem z napięciem końcowym Li-ion

Witam wszystkich.

Od paru dni jestem posiadaczem w/w ładowarki. Obecnie zabrałem się za pozyskiwanie ogniw 18650 z używanych/uszkodzonych baterii laptopów.

Mam problem z napięciem końcowym ładowania ogniw(ładuję każde ogniwo osobno standardowo niby to do 4.2V w trybie Li-po charge). Sprawa wygląda tak że gdy na ładowarce napięcie pokazuję 4.2V prąd już spada(według ładowarki) a ładowarka z pokazanym napięciem 4.2V doładowuję (prawdopodobnie aż prąd spadnie do minimum) ogniwo do:
-według miernika typowo chińskiego do 4.24-4.25V
-według miernika UNI-T M890F do 4.27-4.28V
Napięcie mierzę bezpośrednio na ogniwach(ładowarka redox pokazuję cały czas napięcie 4.2V).

Rezystancji ogniw nie mam czym zmierzyć. Czy jest się czym martwić? Może być to szkodliwe dla ogniw?
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Absolutna górna granica to 4,3V ogniwo. Powyżej jest już bardzo niebezpiecznie. Przyjęto że nie powinno się przekraczać napięcia 4,2V ogniwo gdyż skraca im to drastycznie życie. Może masz za cienkie przewody? Nie znam tej ładowarki. Jednak warto by się przyglądnąć temu napięci, może kalibracja ładowarki załatwi sprawę.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Sprawdzałem przewody, próbowałem na seryjnych oraz na swoich polutowanych. gdzieś wyczytałem, że ciężka sprawa u nich z kalibracją bo to raczej amatorska ładowarka. A czy napięcie po odłączeniu od ładowarki to szybko spada powiedzmy do tych 4.1V w takich(używanych ogniwach)? Ogniwa to często Samsungi itp.
Jeszcze chciałbym zapytać czy podczas rozładowywania takich ogniw do 3V to gdy już ładowarka skończy to napięcie ma prawa się podnieść o te 0.4V po upływie około godziny?
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Takie zachowanie wskazuje na duża rezystancję wewnętrzną ogniw, być może dlatego tak pływa to napięcie.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Być może są już mocno wyeksploatowane...
Jeszcze mam problem z układami tp4056, zrobiłem ładowarkę 3 x tp4056 oraz 3 x koszyk na 18650 i wszystko zasilam zasilaczem atx (chiński, nawet próbowałem na dwóch sztukach(raz jeden jakiś raz drugi)). Napięcie mi spada na wejściu do modułów do 4.6-4.8V oraz ogniwa są doładowane do tych 4.08-4.15V więc chyba mało? Czy taki zasilacz może być za słaby? Słyszałem że w niektórych zasilaczach trzeba obciążyć linie 3.3V?
Połączenie zasilania modułów to połączenie równoległe, a wyjście z modułów do koszyka(każdy osobno)

Brak doświadczenia=brak wiedzy... ;)
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Może problem kabli w zasilaczu, mogą to być tandetne chińczyki z kilkoma cienkimi włoskami w środku. Wez je wywal i pod lutuj porządny przewód 4mmkw. pod pady.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Według mnie przewody są "normalne", miałem styczność z porządnymi zasilaczami atx i wiem że dużej różnicy nie ma(nie dla 3x1A bo tyle moduły potrzebują).


A co do napięcia końcowego przy ładowaniu Li ion? Ładowarkę kupiłem w sklepie Rc-skorpion w lublinie więc chyba nie jest to podróba.

Chce zrobić pakiet 6s10p a nawet parę takich sztuk i szkoda mi ogniw bo będzie ich duża ilość.

Zastosowanie: zrobiony robot Diy na bazie silników od wózków inwalidzkich 24V. Pobór max to 40A amper choć bezpiecznik główny to 30 A i nigdy mnie nie zawiódł(do tej pory miałem akumulatory Pb 2x17Ah więc teraz będzie lżejszy). Niestety dopiero po zakupie tej ładowarki znalazłem gdzieś w sieci że z takich ogniw używanych napięcie szybko spada do 3.7V pod obciążeniem więc chyba będzie to 7s10p(takich pakietów chciałbym zrobić 2-3 żeby prąd z danego ogniwa był jak najmniejszy pod obciążeniem gdyż są to stare ogniwa)
W takim razie na takiej ładowarce w grę będzie wchodziło ładowanie każdego pakietu na "dwa razy" czyli pierwsze 6s10p później 1s10p? Zdaję sobie sprawę z komplikacji przy rozłączaniu do ładowania itd. ale na tą chwilę pierwsze chce sprawdzić takie pakiety(jak już je zrobię a później zainwestować w ładowarkę powiedzmy 8s.

Dzięki za pomoc!
 
 
Perszing1800 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 162
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Nie masz w tej ładowarce kalibracji?Nawet w mojej A8 jest,tylko za chole....nie pamiętam już które przyciski przytrzymać podczas włączania żeby ją zrobić.
Edit:
Spróbuj tego:
http://epoznan.pl/blogi-blog-199-2577
_________________
Nie popełnia błędów Ten co nic nie robi;)

http://www.ermail.pl/link...CTYlT7Aj2YTjljX
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Kup BMSa ;) mniej problemów, tylko jak będziesz zamawiać to szukaj z jak największym prądem balansowania. W starych ogniwach możesz mieć duże rozjazdy. BMS musi sobie z tym dać radę. Jak zbudujesz pakiet z podobnych ogniw o zbliżonych pojemnościach to powinien zestaw dawać radę ;)
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Wielkie dzieki! Kalibracja przebiegła pomyslnie. Na ta chwilę sytuacja zapowiada się lepiej ale bez lepszych testów nic więcej powiedzieć nie mogę :) Jakiego bmsa mógłbyś polecić do mojego zastosowania?
 
 
blukasz111 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 14
Skąd: Dzwola
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016   

Panowie mam parę niejasności. Mianowicie: czym różni się ładowanie ogniwa 18650 ladowarką modelarska a układem tp4056? Czy takimi modułami mogę lądować je w celu sprawdzenia ogniwa(później chce go rozladowac ladowarką refox beta i sprawdzić pojemnosc). Moduły ładnie doladowują do 4.2V i od razu pokazuje dioda że ogniwo naładowane. Według mnie choć nie jestem pewien, to ladowarką modelarska doladowuje do 4.2V a później jeszcze czeka aż prąd spadnie do minimum? Czy dla sprawdzenia używanych ogniw lepiej naładować je takim modułem tp4056 czy lepiej ladowarką modelarska? Pytam gdyż chce przystąpić do dość długiej pracy sprawdzania i sortowania ogniw i chce to zrobić jak najlepiej.


Jeszcze jest ta sprawa z zasilaniem modulow. Mam parę ładowarek od telefonów komórkowych powiedzmy po te 5v i 700mA więc moje ogniwo naladuje się wolniej ale dobrze?(jedna ladowarka na jeden moduł). Przejmować się tym że przy obciążeniu napięcie z ladowarek(na zasilaniu modulow) spada do tych 4.6V?

Dzięki za pomoc.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016   

blukasz111 napisał/a:
czym różni się ładowanie ogniwa 18650 ladowarką modelarska a układem tp4056

Niczym. W obu przypadkach ładuje do 4.2V

Nie wiem jak ładowarki telefonowe nadają się do zasilania tych układzikow ale lepiej aby napięcie nie spadało do 4.6V bo ten układ przewidziany jest na 5V.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 30 Cze, 2016   

Jak chcesz wolniej ładować, to trzeba rezystor podpisany PROG zmienić na większy



Ale bez zmiany też powinno działać, pod koniec ładowania jak wejdzie w faze CV, to napięcie na wejściu powinno się podnieść (dobrze było by poobserwować miernikiem co się dzieje podczas ładowania). Tylko możliwe, że ładowarka (ta od telefonu) w tak nietypowych warunkach dla niej wyzionie szybko ducha.
Ostatnio zmieniony przez madejp Czw 30 Cze, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Cze, 2016   

Miałem problemy z tp4056 gdy był używany do ładowania ogniw np 1S3P lub 1S2P. Prawdopodobnie jednak ten układzik nie zawsze dobrze sobie radzi przy zestawie większej pojemnosci oraz niskiego RW.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group