ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przygotować pakiet 13-15s 100Ah do ciągłego prądu 100A?
Autor Wiadomość
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   Jak przygotować pakiet 13-15s 100Ah do ciągłego prądu 100A?

Jestem na etapie budowy pakietu Li-ion o pojemności 100Ah z 30szt cel SanyoNCR18650GA na jedną celę (1s) . Docelowo pakiet ma się składać z 13-15s czyli razem 390-450szt takich pojedynczych cel Sanyo.
Pakiet ma docelowo być przygotowany do pracy cyklicznej na pobór ciągły 100A od 4V/cela do rozładowania 3V/cela .
Prąd 100A przez godzinę to nie w kij dmuchał i takie cele muszą być odpowiednio połączone odpowiednimi materiałami .Do tego jakie wybrać koszyki i jaką najbardziej optymalną konfigurację wybrać ? Z tym że najbardziej liczy się jakość połączeń, materiały a dopiero na końcu wymiar pakietu (może miedź zamiast niklu?) .
Macie jakieś pomysły?
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Przy takich prądach ciągłych to może warto pomyśleć o zrobieniu szyn prądowych z grubego drutu/profilu alu lub miedzanego? Taki profil dać co dwa rzędy pomiędzy koszykami i do nich lutować drutem ogniwa. Takie coś bodajże w tesli jest.

Ogólnie, żeby się to nie przegrzewało to zalecałbym nie przekraczanie ciągłego prądu 3A na ogniwo.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Problemem nie będą połączenia czy to niklowe czy miedziane a odprowadzenie ciepła z ogniw. 3.3A to niby niewiele ale pakiet pewnie będzie zamknięty i dużo ogniw koło siebie więc szybko się nagrzeje ( i będzie tracił żywotność przez wysokie temp)
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Ogniwa przy prądzie 1C w zamknięciu pewnie tak . Myślę jednak że to nie będzie aż taki problem (najwyżej zwiększy się pojemność pakietu tak aby prądy były 0,75C lub 0,5C to powinno załatwić sprawę grzania samych ogniw .
Problemem pozostaje czym je połączyć i jak tak aby przekroje , materiały były odpowiednie i tam właśnie nie występowały straty i grzanie .
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Tak jak Tobie w PW pisałem. Zrobić baterię o wymiarze 13x30, by cała cela była w rzędzie i całe sekcje łączyć krótkimi blaszkami, w tym wypadku wyjdzie ich 30 na celę. Wtedy same połączenia nie mają się co grzać. Ale przewody do plusa i minusa powinny być wtedy połączone również w wielu miejscach pierwszej i ostatniej celi.
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Miejsca jest sporo (muszę zmierzyć dokładnie) ale wydaje się że wejdzie nawet 40szt cel w jednym rzędzie. :roll:
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Nikogo to nie zainteresowało, a mnie ciekawośc zjada.
Do czego ten aku ?
 
 
deckardmst 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 177
Skąd: podkarpacie
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Pewnie do jakiegoś BMXa :D
https://www.youtube.com/watch?v=LkEFAVSApIE
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Nie , dziękuję postoję. Już miałem takie i nadal pamiętam jak to się skończyło.
To nad czym kombinuję to w zasadzie nie projekt a na razie luźne przemyślenia i planowanie do zaadaptowania do pracy cyklicznej. Czyli załączenie układu i praca z mocą 5kW (nie mniej i nie więcej) aż do rozładowania aku . Żadnych manetek , przyspieszników ogólnie żadnej regulacji mocy itp. Po prostu naładowanie pakietu, załączenie i godzina pracy z mocą 5kW, wyłączenie i ładowanie . Ot tyle. Nic ekscytującego dla Was :mrgreen: dla mnie owszem :twisted: To taki przerośnięty powerbank będzie .
Apropo konia .Wie ktoś coś na temat jakości tych chińskich inwerterów tak zwany pełny sinus 5-8kW z 48VDC na 230VAC ?
Dobre to ? W zasadzie pytanie trochę z czapy bo chyba prawie wszystkie tego typu urządzenia w przedziale 1800zł z tamtąd nie ? Nad którym warto by się zastanowić?
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Wydaje mi się albo i nie ale Pykacz robi farmę słoneczną z magazynowaniem ;)
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
dudzik 
początkujący


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Pykacz w linku poniżej gość buduje taki magazyn jak napisał Eryk1000, pokazuje on na swoim kanale łączenie ogniw które może Cię zainteresować.

https://www.youtube.com/watch?v=CBLsF7mRw1s
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

No i to jest to :-)
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

No nie a nawet zupełnie nie :lol: Żadnych baterii słonecznych , wiatraków itp . Będzie to zwyczajny power bank ładowany z sieci (a tylko jak będę miał taką fanaberię może w przyszłości to z ogniw słonecznych czemu nie)tyle że mocno przerośnięty :twisted:
Jak wypali to ujrzy światło dzienne a na razie cisza. :lol:
Ponadto gostek z filmiku (znane mi filmiki poprzednie z budowy ściany ) zdaje się nie zbudował tego pakietu do takich prądów jak ja potrzebuję (chodzi mi o sposób transferowania energii z pierwszych i ostatnich ogniw w pakiecie.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Pykacz napisał/a:
Nic ekscytującego dla Was dla mnie owszem


Oj nie wiesz czym sie tu forumowicze zajmuja, a badź pewny, ze mogą sie znaleźc tu tacy, co siedza w takich mocach i wiekszych :)
Chetnie dowiedzialbym sie jaki projekt w głowie siedzi.
Sam mam nadzieje, ze w przyszłym roku bede miał okazje sie nad takim nachylic, tylko kilka razy wiekszym... :)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Muszę pośledzić Twój projekt, na przyszły rok będę potrzebować zbudować akumulator na 800-1000A :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group