ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
NiMH zamiast siarkowych?
Autor Wiadomość
nerdyyy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   NiMH zamiast siarkowych?

Witam
Właśnie zakupiłem napęd z firmy ekonapędy z pakietem akumulatorów 12Ah. Taka pojemność jest mi póki co potrzebna do dojazdów do pracy ale niedługo się przeprowadzam i nie będzie sensu dźwigać 15kg żeby dojechać 6km. Zastanawiam się więc nad skleceniem z akumulatorów modelarskich pakietu 48v.
Np. kupię 7 takich pakietów co da mi 50V i 5Ah:
klik

Koszt wyniesie 1000zł a waga jedynie 3kg. Czy te akumulatory będą się nadawały do tego celu? Czy NiMH nie ulegają zużyciu? Czy po zrobieniu z nich jednego pakietu znajdę ładowarkę na 50V tak aby ładować wszystkie na raz (ew. czy będę mógł korzystać z obecnej ładowarki?)

Będę wdzięczny za pomoc :)

Pozdrawiam
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

Wszystkie akumulatory się zużywają. Niklowo-wodorkowe często mają podawane "1000 cykli żywotności", nie wiem jak z tym jest naprawdę.

50V, 5Ah... Zdajesz sobię sprawę z tego, że przy 250W będziesz pobierać prąd rzędu 1C? Na szczeście Ni-MH całkiem znośnie radza sobie z dużymi prądami, pytanie jak dużymi?

Ładowarka - To chyba największy problem! Ogniwa Ni-MH są wrażliwe na przeładowanie, plus stosunkowo trudno monitoruje się moment, kiedy ogniwo staje się naładowane. Możesz je ładować jakimś niewielkim prądem , co zajmie całą wiecznosć (np. pół, albo i caly dzień) i wtedy nie boisz się o przeładowanie (większosć ładowarek "inteligentnych" na końcu podaje taki prąd w ramach podtrzymania naładowania). Problem jest taki, że Ni-MH utrzymują w miarę stałe napięcie przez długi czas, a jedyna różnica jaka występuje po naładowaniu, to minimalna zmiana napięcia, ale na minus! Potrzeba zapewne jakiegoś mikrokontrolera, by na bierząco badał napiecie ogniw... Albo na bierząco je kontrolowac...
_________________
No i jest :)
 
 
nerdyyy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

o jezu... to jakie są alternatywy żeby mieć lekkie ~5ah ?
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

Nimh z dużymi prądami? :D używam NiMH od 7 lat właśnie modelarskich i to jest KIT. Lepsze o wiele są NiCd..

polecam modelarskie LiPol albo NiCd, w życiu bym nie zastosował NiMH - z nimi same problemy! do tego w zimie zapomnij o jakiejkolwiek jeździe! Pojemność a przede wszystkim wydajność spada o połowę!!
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

Li-Fe-Po4 (np A123 - znoszą duze prądy i są bezpieczniejsze od LiPoli), czy zwykłę litowce - ale pakiet będzie wymagał większej uwagi, bo mogą wziac i wybuchnąć :)

Pomysł z Ni-MH zdaje się być całkiem dobry, pytanie jak z ceną w porównaniu do innych rozwiązań. Ładowanie mozesz od biedy załatwić timerem...

50V 5Ah kosztować bedzie 1000zł,tak?

48V 7Ah w żelach kosztować będzie z 200zł. A energi zgromadzisz więcej (inna sprawa, że wykorzystasz jej mniej, jeśli będziesz pobierać duze prądy)

49,5V 4,6Ah z A123 (z tej strony co podałeś) kosztować będzie ponad 1500zł :) Z Allegro ok 1350zł


zaś pkiet z Li-ion z tej aukcji:
http://www.allegro.pl/ite...baterii_hp.html
Wychodzi uwaga 191zł :D Tylko potrzebowałbyś dobrą ładowarkę (pewnie trzeba by było ją sobie zrobić...)
_________________
No i jest :)
Ostatnio zmieniony przez Mibars Czw 26 Lis, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

NIGDY nie miałem problemów z ładowaniem, ładowarka automatyczna do NiCd i NiMH sprawa załatwiona. U mnie wytrzymały blisko 700 cykli aż uznałem że kosz.

Są Li-pol modelarskie, fantastyczne osiągi (35-50C). Pakiet 11,1V 2,3Ah kosztował mnie 180 zł

POLECAM

(NiMH 9,6V 1,8Ah kosztował 90 zł ale z tego nie szło nawet 5C :/)
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

NiMH nie polecam ze względu na problemy z ładowaniem dużym prądem dla niedoświadczonego uzytkownika (ew. zakup drogiej ładowarki do takiego pakietu). Bezpieczne ładowanie prądem 0.1C będzie trwało bodajże 16 godz.


Gorąco polecam li-ion laptopowe z allegro. Jak pisali wcześniej koledzy, pakiet 100szt. ogniw to 300-500zł waga ok 5kg i energia rzędu 700Wh (no co najmniej 500Wh mając na uwadze lekkie ich wcześniejsze zużycie). Do tego balanser za 150zł z ebaya i odpowiedni zasilacz sieciowy i niczym się nie martwisz.

Mając na uwadze budżet 1000zł można by się pokusić o mały pakiecik A123 , nowe z Ebay'a. 3 razy dłuższe życie niż li-ion ale przy ok 35zł za sztuke pakiet za duży nie będzie (230Wh). Przynajmniej nie palą sie i nie wybuchają jak litowce :)
 
 
nerdyyy
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Lis, 2009   

Pytanko: czy te pakiety liion mogą być bez obaw eksploatowane w zimnie (okolice 0*C) ?
Czy mozna bez problemu zastosowac te pakiety do napedzania roweru elektycznego? Szczerze to cena jest bardzo zachęcająca - nawet jakby 30% pakietów okazała się lipna to nadal się opłaca. Czy wykonanie ładowarki do całego pakietu 48v 5ah jest czymś skomplikowanym? Czy nie lepiej jest zakupić np. 4 ładowarki z balanserem do pakietów 12v lipol (modelarskie) i spiąć je w 4 grupy ?
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Lis, 2009   

sa ladowarki do lipol z regulowanym napieciem (1-10 ogniw szeregowo), takie ladowarki mozna czesto laczyc szeregowo i jest ok.
ladowarke mozna tez zrobic samemu, nie jest to jakis kosmos :) schematy rozne sa na EDW

jesli chodzi o ogniwa laptopowe to nie mam pojecia

ale lipol w zimie dziala wlasciwie tak samo jak w lecie, nie zauwazylem roznicy.
 
 
nerdyyy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2009   

widziałem że chińczycy masowo produkują już pakiety LiFePo4 -wysłałem zapytanie do paru producentów z prośbą o podanie cen za pakiet + ładowarka. Zobaczymy co mi prześlą. Wszystko wydaje się dość atrakcyjne na pierwszy rzut oka. 8kg daje nam 48V 10mAh więc całkiem całkiem.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2009   

nerdyyy napisał/a:
widziałem że chińczycy masowo produkują już pakiety LiFePo4 -

Pamiętaj, że LIFEPO4 to nie to samo co A123
nerdyyy napisał/a:

wysłałem zapytanie do paru producentów z prośbą o podanie cen za pakiet + ładowarka. Zobaczymy co mi prześlą. Wszystko wydaje się dość atrakcyjne na pierwszy rzut oka.

Najlepiej odrzuc najtańsze oferty. Licz się z dopłatą ok 30% jeśli towar będzie zza granicy (spora wartość przesyłki)
nerdyyy napisał/a:

8kg daje nam 48V 10mAh więc całkiem całkiem.


To raczej będzie 10Ah. :mrgreen:
Zwróć uwagę, że prąd rozładowania dla LIFEPO4 to 1C, więc z pakietu 10Ah Będziesz mógł pociągnąć 10A. To trochę mało dla roweru, a jeżdząć ciągle przy max. prądzie rozładowania szybko rozwalisz ogniwa.
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2009   

o ile wiem, to nie 1C tylko 3C -> pytanie jak mają się dane producenta do rzeczywistości... te ogniwa w zależności od oporu wewnętrznego mogą oddać znacznie więcej energii niż 1C - trzeba tylko wiedzieć jaki to ma wpływ na ich żywotność..
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2009   

smoczy napisał/a:
o ile wiem, to nie 1C tylko 3C -> pytanie jak mają się dane producenta do rzeczywistości... -


powiedzmy między 1C a 3C, niektórzy producenci piszą current 1C max. 2C, dlatego tak napisałem
smoczy napisał/a:

te ogniwa w zależności od oporu wewnętrznego mogą oddać znacznie więcej energii niż 1C -trzeba tylko wiedzieć jaki to ma wpływ na ich żywotność..


to inna sprawa...
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2009   

no hyperion lipol jak mowilem daja 35-50C :D
 
 
miernik
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Gru, 2009   

nerdyyy napisał/a:
o jezu... to jakie są alternatywy żeby mieć lekkie ~5ah ?


http://www.braillebattery...batteries/b106/
Równo 3 kg masy, 10 Ah, wychodzi 550 PLN z wysyłką do Polski z eBay: http://cgi.ebay.com/ebaym...em=120473076893

Podobną baterią jest Deka ETX9 (też gdzieś na eBayu nawet taniej chyba) oraz http://www.batterymart.co...X9-Battery.html

Podobno wszystkie trzy są tą samą baterią, tego samego producenta tylko inaczej obklejoną, chociaż mają różne parametry.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group