ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Akumulatory Chilwee - dziwne zachowanie ładowarki
Autor Wiadomość
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 06 Cze, 2011   

Czy po podłączeniu akumulatorów równolegle nie płynie prąd wyrównawczy pomiędzy nimi, jeżeli tak to o jakiej wartości ? jak masz możliwość podłącz amperomierz.

Podlacz aku do ladowania tak jak na zalaczonym rysunku, diody to dowolne prostownicze na prad przynajmniej 5A.

aku.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 334 raz(y) 14,04 KB

_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Cze, 2011   

Nie bardzo wiem, co te diody mają dawać w tym układzie. Jeśli już, to powinny być włączone szeregowo z zasilaniem na każdy akumulator. Ja używam typowej ładowarki do żeli 24V 5A. Akumulatory mam połączone szeregowo-równolegle, czyli z mostkiem na poziomie 12V. 4 szt razem dają 24V 40Ah.
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 06 Cze, 2011   

Podlacz sobie oscyloskop pod taka ladowarke wtedy zobaczysz po co sa te diody :) temat juz kilka razy przerabialem.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 06 Cze, 2011   

rs232
Dziękuję za porady. W najbliższym czasie nie uda mi się zrobić żadnych doświadczeń ale jak tylko znów wrócę "na warsztat" to się wezmę. Dość mocne diody prostownicze mam więc spróbuję w ten sposób podłączyć. Pytanie jednak - co mają dać te diody?

...ok, przeczytałem dopisek. Mówisz oscyloskop? Ok, no to będę próbował bez diod i z. Zobaczymy co mi pokaże :smile:

zeeltom
Diody połączone w szereg mają zapobiec odwrotnemu podłączeniu napięcia ładowania? Mógłbyś proszę narysować co masz na myśli?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 06 Cze, 2011   

To sa ladowarki impulsowe z funkcja pomiaru rezystancji wewnetrznej (ladowarka srawdza degradacje ogniwa) i dodatkowo jest w stanie okreslic wstepna pojemnosc aku. W przypadku zastosowaniu diod ladowarka nie bedzie mogla bazowac na Rwe i ladowanie bedzie sie odbywalo do mementu uzyskania napiecia znamionowego przy pradzie ladowania dazacym do zera.

Jak masz na warsztacie oscyloskop to polecam poskladanie jeszcze dodatkowego ukladu tzn. regulowanego zrodla napiecia + rezystor w ten sposob mozesz emulowac akumulator, podlaczasz sie pod ladowarke i zobaczysz jak sobie pracuje taka ladowareczka, kiedy zaczyna ladowac i kiedy przestaje.

Stoswanie diod w szereg przed zespolem akumulatorów spowoduje niedoladowanie ogniwa, napiecia bedzie zanizone o 0,3V (zaleznie od typu zastosowanej diody - dla jednej diody) - ladowarka bedzie zawsze widziala zanizone napiecie wzgledem ogniwa. Tego rozwiazania nie polecam.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 08 Cze, 2011   

W przypadku żeli te 0.3V mnie osobiście wisi. Takie podłączenie ma zapobiegać samorozładowaniu, a nie ładowaniu. Niestety nie każdy ma oscyloskop w domu i czas na takie zabawy. Tego rodzaju połączenie diod widziałem wielokrotnie w urządzeniach, gdzie odwrotne podanie napięcia powodowało zwarcie i spalenie bezpiecznika, ale nie na akumulatorach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group