To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Pikacz

Adam Wysokiński - Wto 10 Maj, 2016

Wyświetla co chwila 99km/h pomimo rzekomej poprawki :wink:
tas - Wto 10 Maj, 2016

Zacytuję klasyka z branży IT:
Kod:
Mnie działa dobrze

A tak poważnie, popraw czujkę bo z nią jest problem.

W załączniku jest inna wersja, obadaj.

Adam Wysokiński - Wto 10 Maj, 2016

tas napisał/a:

A tak poważnie, popraw czujkę bo z nią jest problem.

Chodzi mi o Twój wpis: "Poprawiłem program żeby nie pokazywało 99km/h przy szwankującej czujce koła" :wink:
Pewnie, że poprawię
Jeszcze jedno: Jeździłem tylko na zlocie gdzie byłem w szoku i wydawało mi się , że nie podaje zużycia Wh. Mylę się?

tas - Wto 10 Maj, 2016

Podaje, podaje, bo to jeden z głównych algorytmów.
Ale nie robi tego w funkcji odległości, czyli nie podaje bezpośrednio Wh/km

Adam Wysokiński - Wto 10 Maj, 2016

Wiem, że nie na km ale w poprzednich były Wh a teraz nie widzę. Oczy u starego człeka już nie takie...
bartek24m - Pią 27 Maj, 2016

panowie pomozcie bo nie moge skalibrowac pikacza po bocznik modzie
ciagle pokazuje za duzy prad a cyny prawie na nim nie ma :(
starłem cyne papierem sciernym

zawyza prad o okolo 20%

czy kabelek pomiarowy powinien byc na boczniku?
bo jest oddalony od pocznika o okolo 1 cm

zeby pokazywal mniejszy prad trzeba nadlac czy osciagac cyne ?

czy kalibracja w menu jest potrzebna ?

Majster - Sob 11 Cze, 2016

Proszę o pomoc. Wykonałem pikacza według instrukcji Tas'a, jednak po przeróbce i kalibracji prąd nie jest zczytywany.

Próbowałem puszczać go z obu stron bocznika - bez zmian.

Przy dotykaniu płytki palcami w pobliżu atmegi pojawiają się jakieś zmiany pradu, wiec prawdopodobnie to wina wadliwego połączenia ADC kóry mierzy napięcia na boczniku. Podanie napięcia rzędu 0,2V na pady bocznika również nic nie zmienia. Napięcie baterii jest zczytywane poprawnie. Soft wgrywałem 2 razy, obecnie mam wersję v1.6a.

Proszę o informację jak mierzone jest napięcie na boczniku, sygnał idzie bezpośrednio do atmegi czy przez jakiś wzmacniacz? Jakiś pomysł co może być nie tak?

KrzysiekEV - Sob 11 Cze, 2016

Schemacik ktoś rozrysował , leci na operacyjny , możliwe że padł ten LM , jak jest poczwórny to można przepiąć.
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=3507

Pavyan - Nie 12 Cze, 2016

@Bartek, podstawowa zależność wynika z tego, że płynący przez bocznik prąd wytwarza na jego rezystancji spadek napięcia, mierzony przez układ pomiarowy (woltomierz); wynik jest przeskalowany na ampery i na wyświetlaczu masz już odczyt w jednostkach prądu.

Mniejsza rezystancja bocznika odkłada na nim mniejszy spadek napięcia, a więc niższą wartość odczytu prądu - jest to efekt np. nadlania cyną bocznika (zwiększenia jego przekroju poprzecznego, choćby tylko na części jego długości).
I odwrotnie, większa rezystancja bocznika odkłada na nim większy spadek napięcia - czyli większą wartość odczytu prądu; Ty usunąłeś cynę (zmniejszyłeś przekrój, zwiększyłeś rezystancję) - a więc spadek napięcia na odcinku pomiarowym wzrósł, odczyt prądu jest zawyżany.
Zasadniczo, przewody pomiarowe woltomierza podłącza się jak najbliżej odcinka pomiarowego bocznika (w zasadzie te punkty wyznaczają jego długość), można to zauważyć na zdjęciach wysokoprądowych boczników laboratoryjnych.
Ale jak powinno być w tym konkretnym przypadku (Pikacza), nie wiem - może i ten 1 centymetr wchodzi w odcinek pomiarowy?
Jeśli pocynujesz odcinek pomiarowy bocznika, odczyt prądu spadnie; jeśli za bardzo, opiłowuj cynę, aż wskazanie na wyświetlaczu zbliży się maksymalnie do rzeczywistości (tak się zresztą kalibruje boczniki, pilnik i nawet piłka :wink: )
Nie znam Pikacza - czy można go skalibrować tylko softowo? Ktoś obeznany musi Ci pomóc.
Ja tylko hardware... tak ogólnie :grin:

Majster - Nie 12 Cze, 2016

Dziękuję KRZYSIEKEV, pomierzyłem trochę i na wyjściu tego wzmacniacza jest zawsze 0,4V niezależnie od obciążenia, próbowałem przepiąć się na inne wyjście ale tylko poniszczyłem pady :roll: .

Wymienię ten układ i powinno być OK :???:

Majster - Wto 14 Cze, 2016

Wymieniłem tego LMa z innego niedziałającego pikacza (spalona atmega) i nadal 0.4V stałe na wyjściu :evil:
Szwagier - Wto 14 Cze, 2016

Miałem to samo, też wymieniałem wzmacniacz-bez skutku.
Dałem sobie spokój, resztki HK-010 sprzedałem i kupiłem watomierz od Michała (szukaj w dziale Sprzedam) :roll:

bartek24m - Czw 30 Cze, 2016

Tym razem mam dziwny objaw dodam lekko gazu a pikacz pokazuje max zuzycie w a i watach.
odkrece manetke na full rower przyspiesza szybciej, napiecie na aku spada a amperarz ten sam zazwyczaj maksymalny jaki ustawie za pierwszym razem.

Wczesniej dobrze pokazywał teraz cos sie pipsuł :(

Tomas - Wto 12 Lip, 2016

W opisie do pikacza mam podłącza się go na "plusie" z baterii i na "minusie" (za bmsem) do akumulatora. Coś mi umknęło ? bo myślałem że pikacza się podłącza tylko na minusie między bmsem a sterownikiem
tas - Wto 12 Lip, 2016

Dokładnie, 2 przewody do minusa, 1 do plusa aku przez stacyjkę, to jest minimalna kabelkologia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group