To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - KTM Electric Flite

WojtekErnest - Pią 03 Kwi, 2015

syntony napisał/a:
Jak zwał tak zwał, ważne że się sprawdza :D Tylko trzeba pilnować żeby nie przeładować ogniwa.

jak dysponujesz tylko takim zasilaczem to polacz przez diodę. Bedzie wtedy Umax 4,2 V

Anonymous - Pią 03 Kwi, 2015

To zależy od diody. Może być 4,3V i uwali ogniwo ;)
Lepiej zmierzyć napięcie dokładnym przyrządem.

WojtekErnest - Sob 04 Kwi, 2015

zeeltom napisał/a:
To zależy od diody. Może być 4,3V i uwali ogniwo ;)
Lepiej zmierzyć napięcie dokładnym przyrządem.

Nie uwali bo:
-zasilacz tel kom ma b. mała wydajnosć (300-400 mA) i PAKIET który go obciąza + dioda to z reguły naładuje z trudem do 4,15 V bo taki zasilacz pod obiciązeniem ma w rzeczywistości nawet 4,8 V. Ale oczywiście w trakcie tych zastępczych metod mierzymy woltomierzem....

Anonymous - Sob 04 Kwi, 2015

Jasne, ale prąd ładowania z czasem maleje, a zasilacz zaczyna dawać swoje 5V.
AdamM - Sob 04 Kwi, 2015

Dzięki za pomoc i wskazówki. :) W poniedziałek powinienem dostać w swoje łapska ładowarkę tuningy accucell 6. Spróbuję podładować celę i zobaczymy jak się będzie później zachowywała.
AdamM - Pon 06 Kwi, 2015

Balansowanie trwa...



Po trzydziestu minutach balansowania napięcie na najsłabszym ogniwie podniosło się z 4.04V do 4.05V.



Szczerze powiedziawszy spodziewałem się trochę szybszych rezultatów niż 0.01V na pół godziny. Normalna sprawa czy to z powodu defektu tej celi?

bloodyopel - Pon 06 Kwi, 2015

Może spróbuj małym prądem po kablach balansera lekko podnieść tą cele?
WojtekErnest - Pon 06 Kwi, 2015

Nie musisz balansowac calosci.
Włacz tryb 1S, zwykle ładowanie i włóż wtyk dot tylko tej jednej celi.

AdamM - Pon 06 Kwi, 2015

Po 150 min dobiło do 4.10V. Niedługo muszę wyjść więc odłączyłem baterię. Później tak jak sugerujecie spróbuję ją podładować w trybie 1s.

Czyli wybieram program "LiPo CHARGE", nie podpinam w ogóle wtyku balansera, a kable balansera od tej konkretnej celi podpinam do głównych przewodów podpinam do głównych kabli ładowarki? Wybaczcie małe wyczucie elektryczne, ale co oznacza w tym przypadku ładowanie "małym prądem"?

Akumulator ma takie oznaczenia:
Kod:

Capacity(mAh)          5000
Config (s)                4
Discharge (c)            20
Max Charge Rate (C)       5


Czyli jak rozumiem maksymalny prąd ładowania dla całego akumulatora to 5Ah * 5 = 25A. Ale to dla 4 cell. Dla 1 będzie 4x mniejszy? Z tym zasilaczem, który mam mogę ładować max 3A. Czyli chyba sporo poniżej maksymalnego dozwolonego prądu. Dobrze kombinuję?

Jeszcze kilka pytań nowicjusza. W ładowarce w nazwie programu ładowania dla LiPo jest oznaczenie "3.7V(1S)". Domyślam się że to 3.7V, to tylko jakieś napięcie "nominalne"? Ładowarka normalnie będzie ładować w takim przypadku do 4.2V?

W poprzednim moim poście na pierwszej fotce na wyświetlaczu mamy "BAL 032:11 00010", co oznacza to "00010"?

WojtekErnest - Pon 06 Kwi, 2015

AdamM napisał/a:
...mam mogę ładować max 3A. Czyli chyba sporo poniżej maksymalnego dozwolonego prądu. Dobrze kombinuję?

Jeszcze kilka pytań nowicjusza. W ładowarce w nazwie programu ładowania dla LiPo jest oznaczenie "3.7V(1S)". Domyślam się że to 3.7V, to tylko jakieś napięcie "nominalne"? Ładowarka normalnie będzie ładować w takim przypadku do 4.2V?

Oznaczenie 3.7 1S to znaczy napięcie nominalne/typ ogniwa. Będzie ładowało do 4.20 V.
Ustaw prąd ładowania 0.5 A . 1S to w istocie + i - z ładowarki do odpowiedniej celi.
Po włączeniu prawdopodobnie przez chwilę bedzie 0,5 A i wkrótce zacznie maleć.

Szymon645 - Pon 06 Kwi, 2015

AdamM napisał/a:


W poprzednim moim poście na pierwszej fotce na wyświetlaczu mamy "BAL 032:11 00010", co oznacza to "00010"?


ze naładowalo 10mAh

AdamM - Pon 06 Kwi, 2015

Po 0:56 ładowarka zgłosiła że ogniwo naładowane. Włączyłem od razu balansowanie żeby zobaczyć jakie mam napięcia na ogniwach i ewentualnie je wyrównać. Liczyłem że teraz moim jedynym problemem będzie śledzenie jak to ogniwo się zachowuje podczas użytku. Ale po podłączeniu balansowania okazało się że felerne ogniwo miało 4.14. Zdziwiłem się że tak mało, myślałem że teraz już będzie musiało mieć 4.20V...

Chyba czas pomyśleć nad wymianą tego akumulatora. Wiem że Yin ma ogniwa z tego pakietu i mógłbym się pobawić w wymianę. Ale chyba wolę iść po najmniejszej linii oporu, nie robiąc sobie dodatkowych kłopotów wymienić cały akumulator.

tas - Pon 06 Kwi, 2015

Powoli.
Podłącz jeszcze raz tą celę, ale tym razem ustaw prąd ładowania na 0.1A i włącz ładowanie 1s 3.7V

AdamM - Pon 06 Kwi, 2015

tas, zrobiłem teraz jak mówisz. Nie wiem dlaczego ale ładowarka nie chce ładować tego ogniwa. Zgłasza że jest FULL. Napięcie na nim to 4.14V...
tas - Pon 06 Kwi, 2015

jak połączysz z innym równolegle to się to 0.04V brakujące samo wyrówna :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group