To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Własny sterownik PWM na arduino

kon - Sob 11 Lip, 2015
Temat postu: Własny sterownik PWM na arduino
Witam wszystkich na forum. Mam silnik 1000W 1020 od importera magmy. Kupiłem akumulatory razem 48V. Chciałbym zrobić własny sterownik ale w tym mam akurat zerowe doswiadczenie ,od strony programowej nie ma problemu to zrobić ale zastanawiam sie czy mogę z Arduino wysyłać sygnał PWM do elementu wykonawczego. I tu moje pytanie: Jaki zastosowac element wykonawczy - tyrystor, triak ,tranzystor mocy? Odrazu mówię ,że chcę aby max prąd był wysoki bo w przyszłości planuje to rozbudowywać. To jak pomoże ktoś? :D
atomek1000 - Nie 12 Lip, 2015

To jest silnik DC(szczotki) czy AC(bezszczotkowy)? Nie łatwiej i taniej kupić gotowy kontroler? Ceny za mocne nie przekraczają 300zl. Samemu zwłaszcza jak nie masz pojęcia o tym zajmie ci to długo mimo ze ogólnie wydaje się to proste.
Jeżeli chcesz obejrzyj projekt kontrolera "lebowski" na endless. Samemu możesz go złożyć i ludzie chwalą.

kon - Nie 12 Lip, 2015

Silnik jest szczotkowy. Dużo rzeczy nauczyłem się sam i dawałem sobie rade - teraz po prostu pora nauczyć się nowej rzeczy. A z tego co wiem to kontrolery są na tranzystorach polaczonych rownolegle i duzo mocy idzie w cieplo. Chce tego uniknąć. Za 300 zł to wychodzi dość dużo baterii a ja po prostu potrzebuję informacji jaki mam wykorzystac element sterujący i o jakich specyfikacjach
qaz33 - Nie 12 Lip, 2015

Jezeli nie potrzebujesz zmiany kierunkow to wystarczy ci jeden tranzystor mosfet dwa bipolarne do jego sterowania i kilka rezystorow. Banalnie prosty uklad i koszt nie przekroczy 5-ciu złoych
kon - Nie 12 Lip, 2015

Okej jest to jakieś rozwiązanie ,na pewno tanie. Silnik do roweru więc wsteczny nie potrzebne. Rozumiem ,że przy takich mocach ważne jest by stosować dobrą izolację w układach jakimiś transoptorem. A czy mógłbyś mi powiedzieć jak wyglądał by taki układ na tyrystorze?
Pavyan - Nie 12 Lip, 2015

Wyznacznikiem stosowania transoptorów są przede wszystkim wysokie (wyższe) napięcia, nie prądy lub moce. Ale to zaczyna się od np. 230V i wyżej, szczególnie przy kilowoltach.
Jeśli duże moce, to duże prądy - czyli odpowiednie przekroje kabli, to jest najważniejsze.
W swobodnie położonych połączeniach wysokoprądowych można przyjąć 10A/mm2, w uzwojeniach traf przyjmuje się 5A/mm2, ponieważ oddawanie ciepła jest utrudnione.
Zależy to jeszcze od czasu pracy (przepływu prądu), dla krótkich okresów pracy gęstość prądu może być jeszcze zwiększona; jednak wtedy wzrastają bezproduktywne spadki napięcia na doprowadzeniach - trzeba znaleźć kompromis.

Tyrystor wprowadza duży spadek napięcia na strukturze, przy napięciach sieci z reguły jest to do pominięcia, ale w e-biku z pewnością nie.
Poza tym ma on pewną specyfikę - po załączeniu bramką tyrystor pozostaje włączony, dopóki nie ustanie przepływ głównego prądu; dlatego są głównie używane w obwodach AC; z urodzenia niejako jest tam cykliczne przejście przez zero sinusoidy napięcia, a to wyłącza tyrystor.

qaz33 - Nie 12 Lip, 2015

Na tak niskie napiecie nie znajdziesz niczego lepszego niz zwykly mosfet. Mozesz kupic kilka i polaczyc rownolegle, dodac radiator i bedziesz mial potencjal na kazdy prad.
kon - Nie 12 Lip, 2015

Ok ,dzieki wielkie za pomoc PWM zaprogramowane ,czekam do jutra na MOSFETA i zabieram się za składanie
qaz33 - Nie 12 Lip, 2015

Tu masz dwa przykladowe schematy z neta. Oba beda dzialac. PWM powinien miec około 200-1000Hz. Nie przesadzaj z częstotliwością bo wtedy mosfety będą się bardziej grzały.
Niektórzy jeszcze montują diode powrotną na bramke mosfeta ale na tak niskie napięcie nie będzie ci potrzebna.




Lepiej użyć mosfeta o kanale N i zwierać nim silnik do masy. Te mosy są tańsze niż te o kanale bramki typu P o tych samych parametrach. To tak z grubsza.

Albo jeszcze lepiej (i prościej) jest kupić dedykowany driver do mosfetów i to wraz z mosem załawia ci juz całą sprawe.

gienek333 - Nie 12 Lip, 2015

Można dać sterownik od wkrętarki (elektronikę zasilić z 12V, dać tranzystor na wyższe napięcie). Bardzo ważna jest dioda równolegle do silnika (katoda do +) i do tranzystora (ta często jest wewnątrz.
nanab - Nie 12 Lip, 2015

Pierwszy rysunek nie zadziała, drugi zadziała tylko z tranzystorem logic level, bo na bramce będzie max 5V.
kon - Nie 12 Lip, 2015

Arduino ma 500 Hz wiec powinno styknąć. To jaki schemat polecacie skoro żaden z powyższych nie zadziała?
qaz33 - Nie 12 Lip, 2015

Oba beda dzialac tylko zamiast 5V daj 12V na tranzystory bipolarne
nanab - Pon 13 Lip, 2015

Sygnał też musiałby mieć 12V, bo górny będzie zawsze otwarty.
qaz33 - Wto 14 Lip, 2015

No i co za problem :)




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group