To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Chłodzenie wentylacja skrzynki

mleczny - Sob 19 Wrz, 2015
Temat postu: Chłodzenie wentylacja skrzynki
Czy chłodzenie skrzyni ze sterownikiem/bateriami jest na tyle istotne by zawracać sobie tym głowę? Skrzynki jakie widziałem są szczelnie zamykane. Jednak jest w nich otwór na dole by w razie czego odprowadzić wodę.
Czy w przypadku skrzynki w ramie (trójkąt) sensowne jest zrobienie otworów od frontu? Tak by podczas jazdy powietrze wpadało do skrzynki. By zabezpieczyć środek przed wodą można wymusić by wlatujące powietrze zmieniało kierunek. Tak, że powietrze przelatuje a woda przez zakręt, oddziela się od powietrza i spływa po ściankach do odpływu.
Od tyłu natomiast można dać kolejny otwór na wylot + lekkie zadaszenie i może też jakiś patent by się woda dziko nie dostała.
Ewentualnie można wstawić jakieś zasuwy/klapki, które zamyka się gdy pada.

PS.
Czy sterownik jest wodoszczelny ?

sietaz - Nie 20 Wrz, 2015

Zabezpieczenie termiczne sterownika lub opcja przetwornica na 12v (cele 8 dolarów) i wentylator - też na sterowniku. Takie cuda z wentylacją to można robić w przypadku ostrego tuningu. A nawet jeżeli to opłaca się bardziej wszystkie mosfety wymienić na mocniejsze albo dołożyć

Sterowniki czasami są wodoszczelne czasami nie. Zależy czy ma zalane silikonem wyprowadzenie kabli

przenikanie - Nie 20 Wrz, 2015

Zależy, jakie prądy będą ciągnięte. Mimo szczelnej skrzynki przy ostatnich upałach zarówno sterownik jak i czujnik termiczny BMSa nie protestowały. Do mocy nominalnie 500W myślę, że nie powinno być problemów. Chyba, że mówimy o zupełnie innych mocach.
atomek1000 - Nie 20 Wrz, 2015

Mój sterownik 45A jeszcze nigdy nie osiągnął ponad 55 stopni podczas upałów. A tas zaleca dla sterownika zabezpieczenie 70stopni więc zapas jest duży.
Sterownik jest niemodyfikowany.

wookie - Nie 20 Wrz, 2015

Mówisz o 55 stopniach mierzonych gdzie?
Na obudowie z zewnątrz, czy masz czujnik w środku w sterowniku?

tas - Nie 20 Wrz, 2015

ja stosuję wyłącznik termiczny 80st, sprawdza się doskonale w formie wyłącznika roweru.
Jako opcję można dać drugi, np 55st i puścić przez niego wentylator ze wspomnianej przetwornicy na 12v.
W górach szczególnie przy powolnej jeździe pod wzniesienia i dużym prądzie oraz sterowniku zamkniętym szczelnie w skrzynce - nagrzałem go do odcięcia co najmniej z kilka razy.

Zresztą taki wyłącznik to się nalepia klejem termo na obudowę sterownika, 5 min zabawy i problem z głowy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group