To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Modyfikacja baterii laptopowej - demontaż elektroniki

piotrrs11 - Wto 26 Sty, 2016
Temat postu: Modyfikacja baterii laptopowej - demontaż elektroniki
Witam Panów!

Naszła mnie chęć na zbadanie stanu baterii laptopowej msi.
Po otwarciu moim oczom ukazało się 9 ogniw w konfiguracji 3s3p niestety ta już około 2 letnia bateria straciła pojemność.

Uzyskałem b. skromne wyniki przy rozładowaniu poszczególnych sekcji prądem 3A
- 729mAh
- 1200mAh
- 1783mAh
Jak widać bateria nadaje się raczej do złomowania i sporo brakuje jej do oryginalnej pojemności 7800mAh.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wymiana samych ogniw najprawdopodobniej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów ze względu na kontroler baterii.
Stąd moje pytanie - co sądzicie o wymontowaniu elektroniki i zastąpieniem jej klasycznym bms?

bloodyopel - Wto 26 Sty, 2016

Pewnie laptop nawet nie wystartuje bez ori elektroniki. Prędzej poszukaj info o konkretnym modelu czy kontroler baterii ją blokuje przy wymianie ogniw
LAZY - Wto 26 Sty, 2016

W zależności od typu kontrolera można go przeprogramować do stanu fabrycznego z zewnątrz przez złącze akumulatora lub wewnątrz bezpośrednio. Wymieniasz wówczas akumulatory na nowe i cieszysz się dalej. Najlepiej zastosować akumulatory o takich samych parametrach jak stare. Spisz jaki tam jest układ i czy ma zewnętrzną pamięć.
Poziom ,,zużycia" akumulatora najłatwiej sprawdzić za pomocą BatteryBar z pod systemu, wówczas będziemy wiedzieć czy programowanie jest konieczne. Producenci tak programują elektroniki żeby wytrzymały ileś cykli ładowań i potem się blokuje niezależnie od sprawności akumulatorów.

Szwagier - Śro 27 Sty, 2016

A mnie ciekawi dlaczego tak jest, że pojemność zmniejsza się stopniowo, sekcjami. Jakiś czas temu rozbierałem jedną ze swoich starych baterii do laptopa i było to samo - pierwsza sekcja miała pojemność zero, druga trochę więcej, trzecia jeszcze więcej i czwarta prawie nominalną pojemność. :roll:
WojtekErnest - Śro 27 Sty, 2016

Szwagier napisał/a:
A mnie ciekawi dlaczego tak jest, że pojemność zmniejsza się stopniowo, sekcjami. Jakiś czas temu rozbierałem jedną ze swoich starych baterii do laptopa i było to samo - pierwsza sekcja miała pojemność zero, druga trochę więcej, trzecia jeszcze więcej i czwarta prawie nominalną pojemność. :roll:

To tylko dowód jak dosyc skomplikowane BMS laptopowe nie radzą sobie z małymi pakietami 3S2P, 3S3P itp. Dzieki temu na rynku wtórnym jest wiele całkiem sprawnych ogniw z odzysku :-)
Stąd również wniosek że BMS dla duzo większych pakietów do rowerów nie jest całkiem pewny i trzeba czasem sprawdzic jakie są napiecia segmentów aby nie doszło do rozbalansowania lub uszkodzenia ogniw..

Anonymous - Śro 27 Sty, 2016

LAZY napisał/a:
... Producenci tak programują elektroniki żeby wytrzymały ileś cykli ładowań i potem się blokuje niezależnie od sprawności akumulatorów.

Co powinno być prawnie zakazane, bo to jest naciąganie klienta na niepotrzebne wydatki.
Podobna sprawa jest z tuszami do drukarek. Po jakimś czasie drukarka stwierdza, że koniec, a po specjalnym resecie działa dalej normalnie.

Szwagier - Śro 27 Sty, 2016

To zagadnienie jest omawiane w środowiskach prawników. Chodzi o licencjonowanie użytkowania przedmiotów codziennego użytku. Jak oprogramowanie. Producenci byliby szczęśliwi, gdyby klient nabywał nie przedmiot, a prawa do jego użytkowania...
W szerszym kontekście, dlaczego są takie protesty na świecie przeciwko TTIP (oczywiście w Polsce w mainstreamie nic na ten temat nie ma)? Bo stawia korporacje na równi (a w zasadzie faworyzuje) z rządami krajów. A korporacjom tylko w to graj. Trzeba temu stawiać odpór, bo nasze wnuki być może będą żyły w świecie, gdzie człowiek jest niewolnikiem systemu, w prawdziwym miksie faszyzmu i komunizmu, gdzie nie masz nic na własność, tylko prawa do używania i żyjesz tylko po to, aby pracować. A jedyne cel tego życia to znaleźć się wyżej na drabinie i zarabiać więcej, by móc więcej wydać. Oczywiście na to, co Ci wolno i tylko z chipa pod Twoją skórą, bo przecież nie gotówki...Eh, można by pisać dużo :roll:

Faktem jest, że tendencje, o których piszę są realne (licencjonowanie dóbr, dążenie korporacji do powiększania swoich praw, chęć rugowania obrotu gotówkowego). Nie widzi tego chyba tylko ten, kto nie chce. Dokąd to może zaprowadzić..? Taki np. Albert Pike już dawno o tym pisał - to też nie są rzeczy owiane tajemnicą :sad:

Przepraszam za oftopic :oops:

Mechano - Śro 27 Sty, 2016

To się nazywa sztuczne postarzanie produktu, nic z tym nie zrobimy.
piotrrs11 - Śro 27 Sty, 2016

Także zdziwiły mnie tak duże rozbieżności pomiędzy sekcjami.
W baterii siedzi kontroler bq20Z95DBT i z tego co wyczytałem oczywiście mogę zresetować eeprom, potrzebuję tylko adapter służący do połączenia z kompem dostępny za jedyne ~~100$.
Tak więc chyba sobie daruję, ogniwa jakoś spożytkuje, nowa bateria zakupiona. - Cel producentów osiągnięty :mrgreen:


Tak sobie myślę że najlepszym pomysłem będzie dorobienie 2 konektorów do baterii - z baterii do laptopa i z zasilacza do baterii.
Wywalić elektronikę, założyć bms i wpinać baterię poprzez zwykłe gniazdo ładowania. Laptop będzie myślał że pracuje na zasilaczu a my mamy pełną kontrolę nad ogniwami, które pewnie wytrzymają dłużej niż nowa bateria.

LAZY - Śro 27 Sty, 2016

Piszesz że cel producentów osiągnięty. Zakładam jednak że kupiłeś zamiennik, a nie oryginał producenta :lol:
Zobaczcie sobie jak Chińczycy robią elektroniki. W środku najczęściej jest ten sam cpu np. atmega, różni się tylko wsadem. W niektórych laptopach sony żeby ładowało to potrzebny był patch do biosu. Wraz z akumulatorem dostawało się płytkę cd.

gienek333 - Śro 27 Sty, 2016

Szwagier napisał/a:
Trzeba temu stawiać odpór, bo nasze wnuki być może będą żyły w świecie, gdzie człowiek jest niewolnikiem systemu, w prawdziwym miksie faszyzmu i komunizmu, gdzie nie masz nic na własność, tylko prawa do używania i żyjesz tylko po to, aby pracować. A jedyne cel tego życia to znaleźć się wyżej na drabinie i zarabiać więcej, by móc więcej wydać. :


A to już tak nie jest :?: :shock:

WojtekErnest - Śro 27 Sty, 2016

piotrs11 napisał/a:

Tak sobie myślę że najlepszym pomysłem będzie dorobienie 2 konektorów do baterii - z baterii do laptopa i z zasilacza do baterii.
Wywalić elektronikę, założyć bms i wpinać baterię poprzez zwykłe gniazdo ładowania. Laptop będzie myślał że pracuje na zasilaczu a my mamy pełną kontrolę nad ogniwami, które pewnie wytrzymają dłużej niż nowa bateria.

Jest tylko "mały problem" : bateria 3 S to zasilanie ok 12 V a wejscie z zasilacza współpracuje poprawnie od 16-17 V do 20-21 V.

tas - Śro 27 Sty, 2016

http://energia.nexun.pl/w...011/08/test.jpg
http://energia.nexun.pl/w...11/08/test2.jpg
Elegancko mi działało przy wahaniu się w zakresie 11-22V :D

Mechano - Śro 27 Sty, 2016

Niestety widać tylko 404 obrazki (pozdro dla kumatych :P )
tas - Śro 27 Sty, 2016

aaa naprawiłem, powinno teraz działać :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group