ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Modyfikacja baterii laptopowej - demontaż elektroniki
Autor Wiadomość
piotrrs11 
brygadzista



Pomógł: 3 razy
Wiek: 30
Dołączył: 28 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: Sulejów/Wrocław
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   Modyfikacja baterii laptopowej - demontaż elektroniki

Witam Panów!

Naszła mnie chęć na zbadanie stanu baterii laptopowej msi.
Po otwarciu moim oczom ukazało się 9 ogniw w konfiguracji 3s3p niestety ta już około 2 letnia bateria straciła pojemność.

Uzyskałem b. skromne wyniki przy rozładowaniu poszczególnych sekcji prądem 3A
- 729mAh
- 1200mAh
- 1783mAh
Jak widać bateria nadaje się raczej do złomowania i sporo brakuje jej do oryginalnej pojemności 7800mAh.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wymiana samych ogniw najprawdopodobniej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów ze względu na kontroler baterii.
Stąd moje pytanie - co sądzicie o wymontowaniu elektroniki i zastąpieniem jej klasycznym bms?
_________________
some random strrrr
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Pewnie laptop nawet nie wystartuje bez ori elektroniki. Prędzej poszukaj info o konkretnym modelu czy kontroler baterii ją blokuje przy wymianie ogniw
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
LAZY 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 56
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

W zależności od typu kontrolera można go przeprogramować do stanu fabrycznego z zewnątrz przez złącze akumulatora lub wewnątrz bezpośrednio. Wymieniasz wówczas akumulatory na nowe i cieszysz się dalej. Najlepiej zastosować akumulatory o takich samych parametrach jak stare. Spisz jaki tam jest układ i czy ma zewnętrzną pamięć.
Poziom ,,zużycia" akumulatora najłatwiej sprawdzić za pomocą BatteryBar z pod systemu, wówczas będziemy wiedzieć czy programowanie jest konieczne. Producenci tak programują elektroniki żeby wytrzymały ileś cykli ładowań i potem się blokuje niezależnie od sprawności akumulatorów.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

A mnie ciekawi dlaczego tak jest, że pojemność zmniejsza się stopniowo, sekcjami. Jakiś czas temu rozbierałem jedną ze swoich starych baterii do laptopa i było to samo - pierwsza sekcja miała pojemność zero, druga trochę więcej, trzecia jeszcze więcej i czwarta prawie nominalną pojemność. :roll:
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

Szwagier napisał/a:
A mnie ciekawi dlaczego tak jest, że pojemność zmniejsza się stopniowo, sekcjami. Jakiś czas temu rozbierałem jedną ze swoich starych baterii do laptopa i było to samo - pierwsza sekcja miała pojemność zero, druga trochę więcej, trzecia jeszcze więcej i czwarta prawie nominalną pojemność. :roll:

To tylko dowód jak dosyc skomplikowane BMS laptopowe nie radzą sobie z małymi pakietami 3S2P, 3S3P itp. Dzieki temu na rynku wtórnym jest wiele całkiem sprawnych ogniw z odzysku :-)
Stąd również wniosek że BMS dla duzo większych pakietów do rowerów nie jest całkiem pewny i trzeba czasem sprawdzic jakie są napiecia segmentów aby nie doszło do rozbalansowania lub uszkodzenia ogniw..
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

LAZY napisał/a:
... Producenci tak programują elektroniki żeby wytrzymały ileś cykli ładowań i potem się blokuje niezależnie od sprawności akumulatorów.

Co powinno być prawnie zakazane, bo to jest naciąganie klienta na niepotrzebne wydatki.
Podobna sprawa jest z tuszami do drukarek. Po jakimś czasie drukarka stwierdza, że koniec, a po specjalnym resecie działa dalej normalnie.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

To zagadnienie jest omawiane w środowiskach prawników. Chodzi o licencjonowanie użytkowania przedmiotów codziennego użytku. Jak oprogramowanie. Producenci byliby szczęśliwi, gdyby klient nabywał nie przedmiot, a prawa do jego użytkowania...
W szerszym kontekście, dlaczego są takie protesty na świecie przeciwko TTIP (oczywiście w Polsce w mainstreamie nic na ten temat nie ma)? Bo stawia korporacje na równi (a w zasadzie faworyzuje) z rządami krajów. A korporacjom tylko w to graj. Trzeba temu stawiać odpór, bo nasze wnuki być może będą żyły w świecie, gdzie człowiek jest niewolnikiem systemu, w prawdziwym miksie faszyzmu i komunizmu, gdzie nie masz nic na własność, tylko prawa do używania i żyjesz tylko po to, aby pracować. A jedyne cel tego życia to znaleźć się wyżej na drabinie i zarabiać więcej, by móc więcej wydać. Oczywiście na to, co Ci wolno i tylko z chipa pod Twoją skórą, bo przecież nie gotówki...Eh, można by pisać dużo :roll:

Faktem jest, że tendencje, o których piszę są realne (licencjonowanie dóbr, dążenie korporacji do powiększania swoich praw, chęć rugowania obrotu gotówkowego). Nie widzi tego chyba tylko ten, kto nie chce. Dokąd to może zaprowadzić..? Taki np. Albert Pike już dawno o tym pisał - to też nie są rzeczy owiane tajemnicą :sad:

Przepraszam za oftopic :oops:
Ostatnio zmieniony przez Szwagier Śro 27 Sty, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

To się nazywa sztuczne postarzanie produktu, nic z tym nie zrobimy.
 
 
piotrrs11 
brygadzista



Pomógł: 3 razy
Wiek: 30
Dołączył: 28 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: Sulejów/Wrocław
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

Także zdziwiły mnie tak duże rozbieżności pomiędzy sekcjami.
W baterii siedzi kontroler bq20Z95DBT i z tego co wyczytałem oczywiście mogę zresetować eeprom, potrzebuję tylko adapter służący do połączenia z kompem dostępny za jedyne ~~100$.
Tak więc chyba sobie daruję, ogniwa jakoś spożytkuje, nowa bateria zakupiona. - Cel producentów osiągnięty :mrgreen:


Tak sobie myślę że najlepszym pomysłem będzie dorobienie 2 konektorów do baterii - z baterii do laptopa i z zasilacza do baterii.
Wywalić elektronikę, założyć bms i wpinać baterię poprzez zwykłe gniazdo ładowania. Laptop będzie myślał że pracuje na zasilaczu a my mamy pełną kontrolę nad ogniwami, które pewnie wytrzymają dłużej niż nowa bateria.
_________________
some random strrrr
 
 
LAZY 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 56
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

Piszesz że cel producentów osiągnięty. Zakładam jednak że kupiłeś zamiennik, a nie oryginał producenta :lol:
Zobaczcie sobie jak Chińczycy robią elektroniki. W środku najczęściej jest ten sam cpu np. atmega, różni się tylko wsadem. W niektórych laptopach sony żeby ładowało to potrzebny był patch do biosu. Wraz z akumulatorem dostawało się płytkę cd.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

Szwagier napisał/a:
Trzeba temu stawiać odpór, bo nasze wnuki być może będą żyły w świecie, gdzie człowiek jest niewolnikiem systemu, w prawdziwym miksie faszyzmu i komunizmu, gdzie nie masz nic na własność, tylko prawa do używania i żyjesz tylko po to, aby pracować. A jedyne cel tego życia to znaleźć się wyżej na drabinie i zarabiać więcej, by móc więcej wydać. :


A to już tak nie jest :?: :shock:
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

piotrs11 napisał/a:

Tak sobie myślę że najlepszym pomysłem będzie dorobienie 2 konektorów do baterii - z baterii do laptopa i z zasilacza do baterii.
Wywalić elektronikę, założyć bms i wpinać baterię poprzez zwykłe gniazdo ładowania. Laptop będzie myślał że pracuje na zasilaczu a my mamy pełną kontrolę nad ogniwami, które pewnie wytrzymają dłużej niż nowa bateria.

Jest tylko "mały problem" : bateria 3 S to zasilanie ok 12 V a wejscie z zasilacza współpracuje poprawnie od 16-17 V do 20-21 V.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

http://energia.nexun.pl/w...011/08/test.jpg
http://energia.nexun.pl/w...11/08/test2.jpg
Elegancko mi działało przy wahaniu się w zakresie 11-22V :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

Niestety widać tylko 404 obrazki (pozdro dla kumatych :P )
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 27 Sty, 2016   

aaa naprawiłem, powinno teraz działać :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group