To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - wzorzec napięcia

wiciu_r - Sob 27 Lut, 2016
Temat postu: wzorzec napięcia
Witam!
Może lekko lamerski temat, ale chwilowo zwątpiłem po pomiarach napięcia.
Sprawdziłem 2 używane, ale sprawne baterie gazelle.
Pomiar (no wpadł mi pod rękę) miernikiem za 18zł wskazał jak widać, natomiast mój "standardowy" miernik (kupiony w 1993r. za pierwszy własnoręcznie naprawiony Rubin 714P) wskazał prawie 10% więcej.
Obecnie noszę się z zamiarem zakupienia nowego sprzętu bo stary się lekko mechanicznie sypie. Pytanie co konkretnie kupić, aby pokazywało PRAWDĘ?
Optuję w granicach 300zł.
Pozdro

Anonymous - Sob 27 Lut, 2016

Weź jakąś baterię, idź do sklepu i sprawdź na kilku miernikach, będziesz wiedział ;)
gienek333 - Sob 27 Lut, 2016

Ja używam mierników za kilkadziesiąt pln (tych małych nie używam, bo słabo mierzą i nie mają auto off-a). Całkiem dobrze mierzą (no może poza pojemnością i temperaturą), ale przy temp. dla mnie 10% to nie problem. Często niszczę sprzęt (praca w różnych warunkach), ostatnio miernik po zalaniu przez deszcz pokazuje różne napięcie w zależności od biegunowości :shock: .
Mechano - Sob 27 Lut, 2016

Chodzi o wzorzec jako o urządzenie o stałym napięciu wyjściowym niezależnie od warunków czy o miernik dobrej klasy? Z mierników to chyba najlepsze dla amatorów i profesjonalistów są firmy Fluke i Brymen (takich używa Dave z EEVBlog).
LAZY - Sob 27 Lut, 2016

Witaj, przejrzałem aukcje na allegro szukając multimetrów w kwocie bliskiej 300zł.
Kilka pozycji wygląda ciekawie.
SANWA CD772, 2 lata gwarancji, true rms, dokładność na woltach 0,5% - nie mam pełnego opisu.
Jest jeden fluke 322 za 3 setki, niby nówka, warto rozpatrzyć jego kandydaturę bo jest to sprzęt dobrej jakości.
AXT594 ze złączem usb, ciekawa opcja jak się chce zapisać pomiary w sposób trwały i wygodny.

Mechano - Sob 27 Lut, 2016

A tak w sumie to ja bym przeszukał internet pod kątem hasła "multimetr do 300zł". Na pewno na elektrodzie dużo tego jest :wink:
Eryk1000 - Sob 27 Lut, 2016

SANWA jest OK, możesz też zerknąć na UNI-T UT61E lub UT61D też jest w porządku, ewentualnie inny model tej firmy, do domu dają radę ;)
WojtekErnest - Nie 28 Lut, 2016

zeeltom napisał/a:
Weź jakąś baterię, idź do sklepu i sprawdź na kilku miernikach, będziesz wiedział ;)

Skąd wiesz który mierzy prawidłowo ? Albo skupiamy się na wzorcu który zmierzymy miernikiem z 3 cyframi po przecinku (do zakresu 9.999 lub dla wyższych 99.99 ) albo staramy się kupić taki który ma taką dokładność.

maniakev - Nie 28 Lut, 2016

Miernik można oddać do kalibracji.

PS jak bateria jest słaba to miernik zawyża (ICL7106).

Anonymous - Nie 28 Lut, 2016

http://ep.com.pl/files/4250.pdf
maniakev - Nie 28 Lut, 2016

W tych najtańszych miernikach jak ten czarny na zdjęciu wykorzystuje się wewnętrzne źródło napięcia odniesienia.
wiciu_r - Nie 28 Lut, 2016

W zasadzie chodzi o miernik, który pokaże dokładne napięcie. Np. jest do naprawy zasilacz laboratoryjny, który kumpel spalił i trzeba go po reaktywacji dokładnie skalibrować. Wiadomo, że kupię kilka nowych energizerów i ze średniej określę wystarczająco dokładnie te 1.55V, ale po zmianie zakresu na 230ACV różnica pomiarów może być znaczna. Dawno temu w czasach ruskich Rubinów miałem sytuację, że na TV co jakiś czas kolory się rozjeżdżały, kto pamięta ten wie, że można było mieć obraz zielonkawy lub fioletowy. Moim Slandi zmierzyłem zasilanie i było 196V, wezwana energetyka sprawdziła, że jest niby 210V (norma wówczas 220V).
Ponieważ pyszczyłem przyjechał jeszcze ktoś, pomierzył i nic nie mówiąc pognał elektromajstrów do pobliskiego trafo, gdzie coś pokręcili i miałem 215V. Obraz był stabilny.
Nie mając dobrego miernika ciężko coś sensownego zrobić.
Widzę na aukcji tani: SONEL CMM-10 i używany SONEL CMM40
Chyba ten używany się nada.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group