To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Dziwny dźwięk na minimialnych obrotach

wookie - Wto 24 Maj, 2016
Temat postu: Dziwny dźwięk na minimialnych obrotach
Mój 9C 10x6 przy obracaniu z minimalną prędkością wydaje dziwny dźwięk.
Jestem pewien, że wcześniej tego nie było, bo słychać teraz wyraźnie nawet podczas prowadzenia roweru.
Możliwe że coś się poluzowało w środku i ociera, łożyska padają, czy coś jeszcze innego???
Wklejam link do filmu, powinno być słychać o co mi chodzi.
https://youtu.be/n0cZdCkmF-Y

Może u kogoś też jest taki objaw? To jest normalne, czy lepiej wyciągać koło z ramy i otwierać silnik?

Dodam jeszcze, że silnik jest oryginalnie zamknięty, nie był otwierany. Zakręcony był ostatni raz w fabryce.

Szwagier - Wto 24 Maj, 2016

chodzi o to "tykanie", brzmiące jak cykanie wolnobiegu..? Bo nic innego nie słyszę...
tas - Wto 24 Maj, 2016

świszczenie? to simeringi, psiknij tam smarem tym samym co używasz do amortyzatora i będzie git :)
wookie - Wto 24 Maj, 2016

Chodzi o takie buczenie/świszczenie przed zatrzymaniem się koła, jak się kręci trochę szybciej to cichnie, a właściwie to wcale nie słychać.
Takie buu przed samym zatrzymaniem się koła i jak je powoli ruszam.
Jak silnik jest zimny to mniej słychać, trochę go dzisiaj znowu zagrzałem, ale nie bardzo i znowu wyraźniej słychać.
Dzięki Tas, psiknę smarem, może pomoże.

Adam Wysokiński - Wto 24 Maj, 2016

Jak buuu to mogą być po prostu drgnięcia wirnika/stojana spowodowane magnesami. Może wcześniej nie zwróciłeś na to uwagi a zawsze było.
edyta:
Posłuchałem jeszcze raz i faktycznie jakby skrzypiał simmering

oper11 - Pon 15 Sie, 2016

wookie napisał/a:
Chodzi o takie buczenie/świszczenie przed zatrzymaniem się koła, jak się kręci trochę szybciej to cichnie, a właściwie to wcale nie słychać.
Takie buu przed samym zatrzymaniem się koła i jak je powoli ruszam.
Jak silnik jest zimny to mniej słychać, trochę go dzisiaj znowu zagrzałem, ale nie bardzo i znowu wyraźniej słychać.
Dzięki Tas, psiknę smarem, może pomoże.

U mnie w silniku Bestmotor 500W też jest takie świszczenie jak prowadzę rower.Ostatnie jakby trochę głośniejsze [przejechałem 3500km] W czasie jazdy tego nie słychać.Ale bardziej mnie martwi bo od kilku dni pojawiło się sporadyczne stukanie co każdy obrót koła jak by coś w silniku ocierało.Napisałem "sporadycznie" bo stuka przez 1-2km a potem przez kilkanaście kilometrów jest spokój.Nie wiem jak są mocowane magnesy, czy przyklejone, czy może trzymają się własną siłą przyciągania.Może się któryś przesunął i ociera? Kiedyś rozbierałem silnik Sanyo Dynamotor i tam magnesy nie były niczym mocowane, trzymały się tylko własną siłą przyciągania.Ktoś się orientuje jak jest w tym silniku i co ewentualnie może ocierać?

Anonymous - Wto 16 Sie, 2016

Musisz rozebrać silnik i sprawdzić. Gdybanie nie pomoże.
A szprychy masz dociągnięte?
Hamulec nie ociera?

pastek5 - Wto 16 Sie, 2016

Mxusy na Sabvotomie delikatnie piszczą puki koło się obraca, szczególnie to słychać przy wolnej jeździe . Nie wiem czym to jest spowodowane. Kiedy wyłączyłem stacyjkę jadąc te 5 - 10 km/h to piszczenie ustaje. Wydaje mi się że sterownik przesyła jakieś impulsy do silnika żeby sprawdzać jego parametry, obroty itp. A świst to tak jak tas pisze - simeringi.
barmal - Wto 16 Sie, 2016

Mi to również wygląda na Simmerringi. A w tym celu, do ich smarowania spreparowałem sobie strzykawkę z igłą 0,9mm. Ładuję do niej smar i ostrożnie wpycham między gumę i wał, wtłaczam smar i jest na jakiś czas spokój.
oper11 - Czw 18 Sie, 2016

barmal napisał/a:
Mi to również wygląda na Simmerringi. A w tym celu, do ich smarowania spreparowałem sobie strzykawkę z igłą 0,9mm. Ładuję do niej smar i ostrożnie wpycham między gumę i wał, wtłaczam smar i jest na jakiś czas spokój.

Trochę nieprecyzyjnie to opisałeś bo nie wiem czy robisz to bez rozbierania silnika czy rozbierasz? Myślę że pewnie to drugie.

oper11 - Czw 18 Sie, 2016

zeeltom napisał/a:
Musisz rozebrać silnik i sprawdzić. Gdybanie nie pomoże.
A szprychy masz dociągnięte?
Hamulec nie ociera?

Szprychy naprężone na maksa. Gumki też nie ocierają.Pewnie nie obejdzie się bez otwarcia silnika.Będzie pewnie potrzebny duży ściągacz do wypchnięcia wirnika.

Anonymous - Czw 18 Sie, 2016

Ja zdejmiesz dekiel, to kładziesz koło na ziemi, ośką na jakiejś deseczce i stajesz nogami na obręcz po średnicy. Powinno samo wyjść.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group