To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Przewód zasilający jako bocznik

legend - Pią 31 Sie, 2018
Temat postu: Przewód zasilający jako bocznik
Tak się zastanawiam czy to ma sens...

Między baterią a sterownikiem mam około 60cm kabla 12AWG, który nominalnie powinien mieć rezystencję około 5,209e-3 Ohm/m. Spadek napięcia na takim odcinku przy prądzie 30A (sterownik ma 22A) powinien wynosić niecałe 100mV (0,093762V) a moc która będzie do odprowadzenia wyniesie niecałe 3W (zakładając ciągły przepływ 30A).
Temperaturowy współczynnik rezystancji dla miedzi wynosi 3,9 czyli w zakresie +/- 25st.C błędy pomiaru będą wynosić do 10% (chodzi mi o różnice we wskazaniach międzu jazdą w zimie i w lecie).

Na moje potrzeby to wystarczy. Kabel zasilający mogę "skalibrować" zasilaczem laboratoryjnym.
Nie jestem pewien, czy wziąłem wszystko pod uwagę...

Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam,
Kamil

WojtekErnest - Pią 31 Sie, 2018

Tak długi kabel/bocznik to zródło odbioru i nadawania zakłóceń. Nie wiadomo co z tego będzie.
Poza tym jeśli to jest linka, to pod wplywem drgań, pewnie będa zmiany impedancji. To jest przy okazji indukcyjność na wejsciu sterownika.

legend - Pią 31 Sie, 2018

Nie przyszło mi to do głowy, ale to w miarę standardowa odległość np w konfiguracji bateria w bidonie a sterownik w piaście. Jak te zakłócenia wpływają na sterownik?

Nie wiem jaki zakres zmian w impedencji może generować linka - w razie czego mogę rozważyć drut 2x4mm2 (np. http://www.elpar.pl/produkt/ydyp-zo-300-500v)

WojtekErnest - Pią 31 Sie, 2018

Do tego 'bocznika' musisz pociagnac dodatkowe kable pomiarowe do : wskaznika; CA, watomierza ?
No bo czemu ma to służyć ? Chyba nie eliminacji bocznika w sterowniku ?

Arbiter - Pią 31 Sie, 2018

Taki pomiar moim zdaniem jest całkiem ok - bo nie wprowadzamy dodatkowego oporu do układu (kabel zasilający i tak jest i i tak jest juz na nim spadek). ?
madejp - Pon 03 Wrz, 2018

Kabel długości kilkudziesięciu centymetrów, będzie dobrą anteną dla częstotliwości rzędu setek Mhz i kiepską dla kilkudziesięciu Mhz. Rower w takich częstotliwościach nic mocnego nie generuje (zegar procesora to raczej za słaby sygnał), więc co najwyżej jakieś zakłócenia w pomiarze prądu mogą być, jakby jakieś CB nas wyprzedzało (silny sygnał n 27Mhz) albo będziemy zdalnie bramę otwierać (słaby sygnał na 433 Mhz). Z kolei zmiany impedancji w lince od wibracji nawet jeśli będą znaczące, to się powinny ładnie uśrednić.
smekes - Pon 03 Wrz, 2018

ja mam wykorzystany przewód zasilający zamiast bocznika, aby dowiedzieć sie jaka długość ma być, aby wskazania były poprawne, patrzyłem na wskazania miernika domowego na biegu jałowym i jadąc, a potem wbijałem szpilke w przewód zasilający, aż znalazlem miejsce gdzie wskazania na mierniku rowerowym są podobne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group