ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepis na Sabvotona i Bluetooth za 19 złociszy
Autor Wiadomość
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   Przepis na Sabvotona i Bluetooth za 19 złociszy

Ahoj. Opiszę tutaj moje przygody z odpaleniem połączenia bluetooth w Sabvotonie SVMC 72V 150A (M).

Zacznę od d* strony, dla niecierpliwych. Przepis, jak na szybko odpalić dziada, nie wgłębiając się (prawie) w szczegóły techniczne:
- Kupujesz to: https://allegro.pl/listing?string=modul%20hc-05
- Ściągasz to: https://realterm.sourceforge.io/ i ustawiasz: baudrate 38400 (default dla HC-05) lub 9600 (default dla HC-06), 8 bitów danych, parzystość none, 1 bit stopu.
- Bierzesz jakiś stary kabel z gniazdem USB i podłączasz do niego moduł w ten sposób: RX - zielony, TX - biały, GND - czarny, VCC - czerwony. Do gniazda wpinasz męski kabel USB, który dostałeś w komplecie z Sabvotonem.
- Podpinasz moduł trzymając wciśnięty mały "guzik" na płytce.
- Odpalasz realterm’a, łączysz się z portem (Open) i konfigurujesz moduł tak (wersja minimum): AT+UART=19200,0,1 Ewentualnie zmieniasz nazwę przez AT+NAME=TWOJA_NAZWA
- Pamiętasz o tym, że po każdym poleceniu ma być jakaś odpowiedź, np. OK. Nie ma? Coś jest nie tak. Sprawdź inne nastawy dla portu.
- Moduł podłączasz teraz do kontrolera tak, jak wcześniej podłączałeś go do komputera, ale zamieniasz ze sobą przewody RX i TX.
- Zabezpieczasz płytkę kaptonem i upychasz ją w obudowie.
- Ostatecznie ściągasz zmodowaną przeze mnie apkę stąd https://www.dropbox.com/s...BcDPne5L1a?dl=0 parujesz BT (1234), odpalasz, łączysz się, ubijasz apkę, odpalasz ją ponownie i ponownie się łączysz (dlaczego tak? dziękuj Chińczykom).
- Voila! Możesz konfigurować Sabvotona z telefonu. Jeśli się nie udało za pierwszym razem, czytaj dalej.

Dla tych, którzy są zainteresowani tematem, poniżej kilka szczegółów technicznych.

1. Sprzęt

Na początek moduł BT. Po zdjęciu obudowy z kabla USB od kontrolera widać, że w środku siedzi układzik CH340, prosty konwerter USB-RS. Aby stworzyć sobie link bluetooth, podłączamy po stronie Sabvotona moduł HC-05 lub HC-06 (do kupienia za grosze np. na Allegro). Ja wybrałem HC-05 z racji tego, że obsługuje tryby master oraz slave (o tym później), a cena jest podobna. Zanim podepniemy moduł, trzeba go skonfigurować. Konfiguracja polega na puszczeniu odpowiednich poleceń AT, szczegóły np. tutaj: http://elecfreaks.com/sto...4%20revised.pdf Ja wykorzystałem kabel USB od Sabvotona i stare gniazdo USB. Moduł podłączyłem według schematu: RX - zielony, TX – biały, GND – czarny, VCC – czerwony. Aby zaprogramować moduł, musi odpowiadać na polecenia AT wg. Instrukcji w linku powyżej (zależnie od modelu). W moim przypadku zadziałało przytrzymanie przycisku przy podłączaniu modułu do portu, tudzież okazjonalne jego kliknięcie nawet po podłączeniu. Ważne, aby terminal zwracał jakieś wyjście. Moduł HC-05 według dokumentacji komunikuje się z baud rate 38400, 8 bitów danych, parzystość brak, 1 bit stopu. Dla modułu HC-06 najprawdopodobniej defaultowo będzie ustawione 9600 bodów. Nastawy zwraca polecenie AT+UART.

Gdy mamy podpięty sprzęt i możemy się z nim komunikować, jesteśmy w stanie robić różne ciekawe rzeczy, m.in.:
- AT+NAME=NAZWA - ustawiamy własną nazwę urządzenia
- AT+ROLE=0 lub 1 - ustawiamy rolę na slave lub master, u nas 0 = slave. Jest jeszcze pętla zwrotna, czyli wartość 2, dla nas w tym momencie nieprzydatna.
- AT+ADDR? - zwraca adres sprzętowy modułu
- AT+PSWD=PIN - ustawiamy pin (do parowania)
- AT+UART=19200,0,1 - najważniejsze dla nas polecenie - ustawiamy parametry przesyłu danych na 19200 bodów, 1 bit stopu oraz, co jest BARDZO ważne, kontrolę parzystości na ODD (!). Bez tego nasz moduł nie "pogada" ze sterownikiem i będzie bezużyteczny.
- AT+ORGL - przywraca ustawienia fabryczne. Zacznij od tego, jeśli korzystasz z używanego wcześniej modułu.

Więcej poleceń znajdziesz w dokumentacji, którą linkowałem wyżej. Jest ich sporo. Ważna informacja, jeśli niektóre polecenia nie zwracają żadnego wyjścia (a powinny), to przed wciśnięciem enter (lub wysłaniem polecenia) przytrzymaj mikrostyk na module. Przykładem takiego polecenia w HC-05 jest AT+NAME? Ciekawostka: moduł można skonfigurować w ten sposób, aby komunikował się tylko z wybranym urządzeniem (polecenie AT+BIND).

Po zaprogramowaniu modułu możemy go podłączyć do gniazda Sabvotona. Ważne, aby przewody od pinów RX oraz TX zamienić w tym momencie miejscami. Moduł po podpięciu do kontrolera powinien szybko mrugać diodą. Po sparowaniu z telefonem lub komputerem dioda powinna migać z mniejszą częstotliwością. Część sprzętową mamy za sobą.

2. Soft

Po podpięciu modułu do Sabvotona i parowaniu BT, możemy zrobić kilka rzeczy:

- Korzystać z aplikacji mobilnej na Androida. Aplikacja jest zbugowana, ale działa. Trzeba do niej cierpliwości, ale ma całkiem przejrzysty interfejs i robi co trzeba. Oryginalna wersja nie działała na polskiej wersji językowej systemu z uwagi na pewien bug. Ale zrobiłem na szybko mod, wersja na polskiego Androida do pobrania tutaj: https://www.dropbox.com/s...BcDPne5L1a?dl=0

Recepta na poprawne działanie aplikacji, nie wgłębiając się w szczegóły: z reguły po pierwszym uruchomieniu programu i połączeniu z Sabvotonem zwracane są zerowe wartości. Dlaczego tak jest, wiedzą tylko Chińczycy. Remedium to ubicie apki i jej ponowne uruchomienie. Wtedy program zaczytuje dane. Możliwe, że ma to związek ze zmianami w samym Androidzie. Warto również wiedzieć, że aplikacja nie radzi sobie z działaniem w tle. Raz ją opuścisz, ubij i połącz się ponownie - zaoszczędzisz nerwów (-; Po każdej zmianie parametrów, trzeba je zapisać na ostatniej karcie, jeśli mają być widoczne po ponownym uruchomieniu sterownika.

- Korzystać z aplikacji windowsowej po uprzednim sparowaniu urządzenia i utworzeniu profilu SPP (wirtualny port COM). Mamy wówczas dostęp do wszystkich nastaw oraz (chińskiej) aplikacji MQCON. Jeśli zależy Ci na tej opcji, ale nie masz w komputerze wbudowanego modułu BT, możesz zakupić drugi moduł HC-05 i skonfigurować go w trybie master (AT+ROLE=1), po zbindowaniu ze wskazanym slavem (AT+ADDR?) będzie działał i łączył się automatycznie zaraz po podłączeniu.

Tyle z mojej strony. Na zakończenie dodam, że wszystkie informacje zawarte powyżej dotyczą tylko i wyłącznie mojej konfiguracji, mogą zawierać błędy i nie ma gwarancji, że to zadziała u Ciebie. Nie ponoszę odpowiedzialności za ew. szkody (-;
Ostatnio zmieniony przez Bartosh Nie 03 Lut, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   

Drugą opcją jest przechwytywanie ramek jakie wysyła sterownik z parametrami jazdy na zewnątrz, a wysyła komplet informacji aby obsługiwać komputerek pokładowy. Całą ramkę (jest specjalnie wydzielona na potrzeby tych informacji) ładnie widać w monitorze rs232 przy komunikacji po kablu
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

Super sprawa i super opis :smile: Testowane wczoraj na moim bajku i działa bez problemu :cool:
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

Świetny temat. Niestety nie kliknę "pomógł", bo sam założyłeś ten wątek i się nie da, ale WIELKIE dzięki. :wink:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Można także użyć modułu HC-06 ale zamiast polecenia AT+UART=19200,0,1 z wersji 05 użyć dla wersji 06 2 poleceń:
Kod:
AT+BAUD5
AT+P0
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

A nie działało Ci polecenie at+uart na hc-06? Na tej wersji modułu też sprawdzałem i konfigurowałem w ten sam sposób. Chociaż to było dosyć dawno...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Niestety 06 nie mają takiej komendy, trzeba to aktywować osobno.
Tzn, nie wiem czy działa 06, bo tam nawet bitu stopu się nie da ustawić (ale pewnie jest nie zmieniane 1) :P

http://wiki.pinguino.cc/i...-06_AT_commands
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Z sabkiem 06 jako taki działa, bo... u Tomasa siedzi właśnie hc-06 i komunikuje się z apką na 100%. Może to kwestia wersji/odmian płytki?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

No tak, 06 działa, ale...

Ale... Powyższy opis działa tylko ze sterownikami Sabvoton (M) czyli produkowanymi po fuzii z MQCON z powodu tegoż, gdyż iż w gneiździe USB idzie sobie komunikacja RS232.
W sterownikach Sabvotona w wersjach bez (M) komunikacja idzie po magistrali RS485 co już nie pozwala tak łatwo odpalić BT (potrzebny jest dodatkowy konwerter sygnałów).

No i apeluję do majsterkowiczów, aby wszelakie zabawy z zasilaniem +5V ze sterownika robili ostrożnie, grzebanie na uruchomionym sterowniku oraz jakiekolwiek zwarcia czy pomyłki w lutowaniu zasilania modułu BT mają przykrą tendencję do uszczuplania portfela na równowartość kilkuset zł :)

Przykadowym problemem jest kolorystyka żył w przewodzie USB. Nie podłączajcie tego kolorami tylko "pikajcie" jaka żyła jest od czego. Mam na stole przewód, który +5V to szary, GND to zielony, TX to czerwony, RX to biały :)

Ma być tak:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Imho do zrobienia, ale będzie trochę drożej.

Pytanie do posiadaczy wersji starszych - czy do nich też producent/reseller proponował dongla?
 
 
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Ale jaja. No z tymi kolorami to już mega przegięcie.
Ostatnio zmieniony przez Bartosh Wto 22 Sie, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Mam taki firmowy BT i jest inny dla wersji z M i bez M
Dodatkowo nawet przewody USB są inne i nie zamienne.
Bez M były znowuż 2 wersje, ze złączem USB z zasilaniem oraz ze złączem Andersona bez zasilania :P
Aby było jeszcze ciekawiej, wersje M różnią się kolejnością żył TX/RX, producent je oznaczał profesjonalnie mazakiem żółtym albo zielonym :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Bartosh 
stażysta


Dołączył: 02 Maj 2017
Posty: 109
Skąd: Cintra
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

Taka informacja, gdyby ktoś miał kłopoty z trybem poleceń HC-05. Na rynku są różne wersje tego modułu. Trafiły mi się np. 2.0-20100601 i 2.0-20161226. Jeśli moduł nic nie zwraca na defaultowych nastawach portu (38400 bodów, 8 bitów danych, 1 bit stopu, parzystość brak) mimo trzymania "guzika" przy podpinaniu do usb, to spróbuj trzymać tenże guzik w momencie puszczania polecenia - powinno pomóc w przypadku nowszej wersji. Dla starej wersji (na płytce widnieje ZS-040) wystarczy raz zaklikać już po podłączeniu i od tego momentu moduł odpowiada na polecenia AT.

W przypadku zmiany standardowego pinu (1234) za pomocą polecenia AT+PSWD= ważne, aby dalej użyć cudzysłowów "".
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017   

O ku.....a! Spadłem z krzesła!

Szacun Bartek za zgłębienie tematu!
A jeszcze większy za podzielenie się opracowanym i gotowym projektem!!

Jestem pod wrażeniem.
 
 
jajo111 
początkujący


Dołączył: 02 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

hej a nie orientuje sie ktoś czy z MLT-BT05 bedzie to też działać ? bo hc-05 i hc-06 nie obslugują iphona :/ i działała by z aplikacja mqcon.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group