ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka optymalna szrokość skrzyni na elektrykę?
Autor Wiadomość
lubieplacki 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2018
Posty: 11
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 08 Maj, 2018   Jaka optymalna szrokość skrzyni na elektrykę?

Witajcie.
Pracuję w branży metalowej i mam możliwość wykonania sobie skrzynki samodzielnie. Z początku myślałem o aluminium 2mm ale myślę jednak że lepszym rozwiązaniem będzie blacha nierdzewna 1mm i trochę po bokach ją usztywnię. W trójkącie mam mało miejsca a wiadomo, że lepiej mieć większą baterie i mam pytanie przed tym jak wykonam skrzynię. Ile potrzeba miejsca po szerokości aby zamontować baterię, na niej bms oraz sterownik, w moim przypadku gt1500? Niektórzy montują nad lub obok baterii czy nawet na zewnątrz skrzynki. Mi chodzi o montaż na boku baterii.
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Wto 08 Maj, 2018   Re: Jaka optymalna szrokość skrzyni na elektrykę?

lubieplacki napisał/a:
Witajcie.
Pracuję w branży metalowej i mam możliwość wykonania sobie skrzynki samodzielnie. Z początku myślałem o aluminium 2mm ale myślę jednak że lepszym rozwiązaniem będzie blacha nierdzewna 1mm i trochę po bokach ją usztywnię. W trójkącie mam mało miejsca a wiadomo, że lepiej mieć większą baterie i mam pytanie przed tym jak wykonam skrzynię. Ile potrzeba miejsca po szerokości aby zamontować baterię, na niej bms oraz sterownik, w moim przypadku gt1500? Niektórzy montują nad lub obok baterii czy nawet na zewnątrz skrzynki. Mi chodzi o montaż na boku baterii.


Nie wydaje mi sie, zeby ktos byl w stanie odpowiedziec na to pytanie. Kazdy rower jest inny, musisz pomierzyc ile masz miejsca w ramie, wiedziec jaka baterie planujesz, rozmiary bmsa, sterownika. Do tego potrzebujesz troche miejcsa na przewody, wlaczniki, podlaczenie ladowarki.
Wedlug mnie najlepsza metoda, zeby to wszystko zaplanowac to wstepnie wytnij sobie z kartonu ksztalt skrzynki jaki ci sie zmiesci i tak samo z kartonu wymiary wszystkich elementow w rzucie z boku. Jak juz z pomoca tego bedziesz mial jakis wstepny plan, bierzesz plyte styroduru i wycinasz sobie wszystkie elementy ktore maja byc w skrzynce w 3D. Skladasz to do kupy i wiesz czy sie zmiesci, czy nic ze soba nie koliduje itd.
Moze to brzmi jak zbedna robota ale lepsze to niz zrobic skrzynke i potem przy montazu stwierdzic, ze gdzies brakuje 5 mm i nie jest to mozliwe.
Pamietaj o pedalach, zeby sie nie skonczylo sytuacja, ze skrzynka gotowa, wszystko sie miesci ale nie da sie krecic pedalami bo o nia zawadzaja.
To samo z wozkiem przedniej przerzutki - na to tez nalezy zwrocic uwage. Ja na przyklad musialem demontowac i przerabiac juz przykrecona skrzynke (na szczescie jeszcze bez zawartosci) bo sie okazalo, ze mi przerzutka o nia zawadza i nie da sie wrzucic najwyzszej zebatki...
Pozdrawiam
 
 
lubieplacki 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2018
Posty: 11
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 08 Maj, 2018   

No właśnie że baterii jeszcze nie mam. Oglądałem filmy Tasa i robię wg jego porad czyli najpierw skrzynia, potem bateria. Wyciąłem już karton, przez co od razu wyeliminowałem problem z przednią przerzutką bo było widać, że będzie haczyć. Na max wejdzie mi skrzynia o szerokości około 170mm. Sterownik ma 45mm. Jaką mniej więcej szerokość mają ogniwa w koszyku?
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 08 Maj, 2018   

ogniwa maja 6,5cm , zgrzany pakiet "zafoliowany" przyjmij że ma 7cm wiec na dwa plastry obok siebie 14cm wystraczy
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Wto 08 Maj, 2018   

Inc0 napisał/a:
ogniwa maja 6,5cm , zgrzany pakiet "zafoliowany" przyjmij że ma 7cm wiec na dwa plastry obok siebie 14cm wystraczy


Dokladnie, Lubieplacki, najpierw wszystko dobrze zaplanuj, potem buduj skrzynke. Masz, z tego co piszesz, miejsce na 170 mm szerokosci (nie wiem jakim cudem, moja ma 145 i jest po 5 mm przeswitu pomiedzy korbami, a skrzynka). Dwie warstwy Li-Ion wraz z koszykami ci tam wejda, wiec po prostu zrob troche wezsza skrzynke dla wygody. Mozesz oczywiscie wykonac gruba rzezbe i dolozyc troche celi wzdluz przy 170 mm ale jak dla mnie to chyba nie ma sensu - okablowanie tego bylo by bardzo skomplikowane, wieksza awaryjnosc i bardziej klopotliwe ewentualne naprawy.
Musisz tez zdecydowac, czy robisz pakiet ala plaster miodu, czy standardowy w kwadracie - w pierwszej opcji zmiescisz wiecej baterii, ale pozgrzewanie sie komplikuje. W drugie zmiescisz mniej bateri ale zbudowanie pakietu jest prostsze.
Musisz sobie to dokladnie pomierzyc i rozrysowac, moze sie na przyklad okazac ze pomimo pojscia w plaster miodu nie dasz rady dolozyc wystarczajacej ilosci baterii, zeby osiganc +1 P, wtedy to nie ma sensu.
W dodatku planujesz zrobic skrzynke z metalu, wez pod uwage to, ze od srodka musisz to dobrze zaizolowac, nie wiem, plyty z jakiejs plexy, kilka warstw lakieru lub lakiejs grubej foli ale chyba najlepiej by bylo od srodka wykonczyc to warstwa zywicy i maty z wlokna szklanego.
W kazdym razie cos co zapewni, ze w przypadku jakiegos luzu w skrzynce i przetarcia sie izolacji na ogniwach nie zewra sie one do obudowy i rower nie zapali ci sie pod tylkiem.
Mysle, ze mozesz spokojnie dodac pare mm w celu zrobienia tego.
Pozdrawiam
 
 
lubieplacki 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2018
Posty: 11
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 09 Maj, 2018   

W takim razie zrobię na 132mm bo na tyle łatwo zrobię gięcia. A co do baterii. Mam zamiar zrobić zestaw na 48V czyli 13S. Co gdyby dołożyć jeszcze jedną sekcję? 52V, trochę szybciej pojedzie, więcej wh ale co z ładowaniem? Ładowarki z tego co widzę występują co 12V czyli na 48,60,72 itp
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Śro 09 Maj, 2018   

lubieplacki napisał/a:
W takim razie zrobię na 132mm bo na tyle łatwo zrobię gięcia. A co do baterii. Mam zamiar zrobić zestaw na 48V czyli 13S. Co gdyby dołożyć jeszcze jedną sekcję? 52V, trochę szybciej pojedzie, więcej wh ale co z ładowaniem? Ładowarki z tego co widzę występują co 12V czyli na 48,60,72 itp


52 to raczej sredni pomysl, ciezko bedzie o takiego BMSa i ladowarke. Tak jak piszesz musisz wybierac pomiedzy 48,60,72.
A co do skrzynki - wydaje mi sie ze 132 mm to moze byc o kilka mm za malo. Do baterii musisz doliczyc ze 1-2mm koszyka po obu stronach no i przewody, ktore beda biegly po wierzchu.
No i pamietaj ze to wewnetrzny rozmiar, jak wczesniej napisalem ja bym nie ryzykowal niezalaminowanej od srodka metalowej skrzynki.
Pozdrawiam
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Śro 09 Maj, 2018   

ofc podajac 14cm miałem na mysli wewnetrzny wymiar skrzynki bo jak kolega słusznie prawi gdzies tez musza sie podziać kable
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group