ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budżet 8-9k
Autor Wiadomość
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 18 Lip, 2012   

green_joe napisał/a:
Ok przerabiam rower, jadę i mam wypadek. Wina nie jest oczywista. Jak wygląda moja sytuacja w sądzie? Nie jestem z góry na straconej pozycji ze względu na nielegalny pojazd? Nie jest tak jak z piciem alkoholu czyli nieważne czyja była wina, wina jest tego kto był "spożyty"? Jak z ubezpieczeniem? Jak sobie zrobisz coś na takim pojeździe nikt Ci nie da nawet grosza... To jest kwestia kluczowa, nawet bardziej niż mandat przy kontroli drogowej - w sumie nie tak czestej na rowerze (w Wawie).

Przy różnych okazjach zadaję to pytanie specjalistom od ruchu drogowego czyli policjantom i oni też nie wiedzą co by zrobili, są wypadki powodowane przez hulejnogi elektryczne i sprawa zawsze trafia do sądu, bo nie wiadomo czy to zabawka czy pojazd.
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Czw 19 Lip, 2012   

Nie chcę się madrzyć, ale w przypadku zdarzenia drogowego rozpatrzenie sprawy przed sąd zależy od wielu czynników.
Ale - jeśli doszło do wypadku/stłuczki nie z winy e-rowerzysty, to będzie sprawa tak rozpatrywana, jak miał kiedyś kolega (pod wpływem alkoholu - 1.1promila), który jechał prawidłowo, a wjechał w niego trzeźwy kierowca z podporzadkowanej.
Niby tutaj pierwsza myśl - winę za kolizję zawsze ponosi nietrzeźwy. Otóż niezawsze.
Wine za kolizję w tym przypadku ponosił kierowca trzeźwy, bo w tym akurat przypadku prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu nie miało wpływu na przebieg zdarzenia. Konsekwencje, jakie poniósł pijany kierowca, to utrata prawa jazdy i grzywna. Obydwie sprawy (kolizja i jazda pod wpływem)były rozaptrywane oddzielnie. Kwestia odszkodowania jest mi nieznana, ale wiadomo ze ubezpieczalnie się próbują za wszelką cenę wykręcić z odpowiedzialności finansowej.
Przekłądając to na rowerzystę, jeśli nie jest nasza wina, to możemy się poruszać takim tokiem myślenia, co po najwyżej bedziemy ukarani za prowadzenie pojazdu niezgodnego z przepisami.
Mam nadzieje że rozumiecie co mam na myśli.

Ja mam zasadę - tam gdzie można to maxxxxx, a najważniejsze są hamulce.
Jak mam cień wątpliwości że mnie ktoś może nie widzieć na drodze, z to zwalniam, tym bardziej że mnie to nic nie kosztuje.
_________________
Jeżdżę Kellys Toxic full susp., 22,5Ah LiIon, 9C (od Nexun) - http://forum.arbiter.pl/v...p?p=58902#58902
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Czw 19 Lip, 2012   

Ja kiedyś ok 35 km/h za pojazdem policji na swoim rowerze goniłem uzywając głównie silnika. Ale dla zmyłki raz na jakiś czas obróciłem pedałami - nawet nie generując zadnej siły tylko dla niepoznaki. Nie było kontroli choć miny policjantów w radiowozie gdy zjechali na bok były bezcenne jak ich mijałem...

Często również dla draki przejeźdzałem obok dworca kolejowego gdzie zawsze jest dużo osób i jadąc na silniku pedałami kręciłem w tył.. Miny co niektórych są niezapomniane :D
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Czw 19 Lip, 2012   

Notusek.
Z tym dworcem robię codziennie tak samo jak Ty.
:) NIezłe jaja odchodzą!
_________________
Jeżdżę Kellys Toxic full susp., 22,5Ah LiIon, 9C (od Nexun) - http://forum.arbiter.pl/v...p?p=58902#58902
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 20 Lip, 2012   

Pawiel napisał/a:
Nie chcę się madrzyć, ale w przypadku zdarzenia drogowego rozpatrzenie sprawy przed sąd zależy od wielu czynników.
No tak ale ja mam na myśli sytuację gdy winny jest użytkownik hulajnogi, i tu według zaprzyjaźnionego policjanta trzeba ustalić kim jest użytkownik hulajnogi, bo możliwe że jest pieszym!?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 20 Lip, 2012   

To wszystko zależy, czy należy do słusznej partii i czy jego koledzy z tej partii lub on mają odpowiednie stanowisko państwowe (tak było i tak jest - podobno).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pią 20 Lip, 2012   

Gdy winny jest użytkownik hulajnogi to jazda pojazdem niedozwolonym wzmaga karę i jest czynnikiem dodatkowo obciążającym. Wszystko zależy od stopnia szkód i czy ktoś ucierpiał, czy nie.
_________________
Jeżdżę Kellys Toxic full susp., 22,5Ah LiIon, 9C (od Nexun) - http://forum.arbiter.pl/v...p?p=58902#58902
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Tu przykład mandatu rowerzysty za przekroczenie prędkości i to złapany przez fotoradar:
http://www.tvn24.pl/pomor...dar,266268.html
i to bez silnika wspomagającego.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Sprawa będzie w sądzie rozpatrywana. Nie wyrokuj przed wyrokiem ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Jeśli sąd się przestraszy TN24, to może mu darują, a normalnie będzie płaciłó.
Już 21. wiek i każdy do roweru może sobie zamontować prędkościomierz (taniutki).
Do tego policjant się wypowiadał w TV, że jeśli rowerzysta świadomie przekracza prędkość, to płaci. Do tego nasz władza każdego znajdzie jak chce, nawet można chodzić bez tablic rejestracyjnych na czole, a i tak zidentyfikują.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

I sąd oddalił mandat. Nie mamy obowiązku kupowania licznika do roweru, nawet jeśli jest taniutki.
Nie wiem, czy ów policjant dobrze interpretuje przepisy dotyczące ograniczenia szybkości dla rowerów, bo na jakiej podstawie rowerzysta ma wiedzieć z jaką szybkością jedzie? Po podmuchu powietrza? Zresztą takie przypadki przekroczenia szybkości przez rowerzyste są marginalne i nie wrte odrębnej ustawy.
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Jest patent na prędkośc gdyby policja zatrzymała.
Wystarczy tylko zbudować rower na napędzie mid drive i w momencie kontroli przełaczamy na największą zębatkę z tyłu i nawet podczas jazdy na maxa nie przekroczy 25km\h.
Wszystko da się obejść :mrgreen:
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Radar lub fotoradar nie pyta o przekładnię, ani o silnik, ani o sprawny licznik, kierowca ma jechać zgodnie z przepisami.
Chociaż przy rowerach, to rowerzysta nie jest kierowcą i tu sąd może uchylić mandat.
W powyższym przypadku sąd jeszcze nic nie zadziałał, bo sprawa jest z dzisiejszego dnia w TVN24.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 68
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 22 Lip, 2012   

Tylko ośmieszają się ci ormowcy przepraszam obecnie straż miejska ,darmozjady do łapania rowerzystów i staruszek handlujących pietruszką w niedozwolonych miejscach.Tam gdzie prawdziwe zagrożenie to ich nie ma .Wracając do mandatów dla rowerzystów za przekroczenie prędkości,to w głowie mam wypowiedź jednego z drogówki w radiu ze nigdy nie wypisze mandatu rowerzyście za przekroczenie prędkości.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group